Rog sfat de la un jurist/avocat

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Rog sfat de la un jurist/avocat

Mesaj de PRONUMISMATICA »

As fi foarte recunoscator daca cineva mi-ar putea da un sfat.

Problema, pe scurt: O persoana "cumpara" diverse carti postale, coletul cu a doua sau treia comanda vine retur. Face din nou comanda si i se comunica, ca sub nicio forma nu se poate expedia cu plata ramburs decat dupa incasarea platii in avans.

Dupa mai multe telefoane si asigurari ca a fost o intamplare nefericita, urmatoarele colete vor fi sigur ridicate, nu are cum sa plateasca prin o.p., pt ca nu are cont la nicio banca si alte povesti ii este expediat un nou colet pe care il ridica. Face apoi alte 2 comenzi unul dupa celalalt si vin ambele retur. La telefon zice ca unul din colete nu l-a ridicat pentru ca a crezut ca sunt altceva (!) iar de celalt nu stie nimic, habar n-are despre ce comanda e vorba.

I se comunica sa NU mai faca sub nicio forma comenzi, sa nu ne mai sune. Face alte cetava comenzi, care i se anuleaza. Suna de cateva ori, i se comunica in repetate randuri sa nu mai faca nicio comanda decat daca le plateste in avans in cont, prin o.p.

Continua sa insiste la telefon sa-i trimitem comanda pentru de data asta sigur o sa ridice coletul. Dupa ce i se comunica a nu stiu cata oara sa NU ne mai sune si sa ne lase in pace suna bine-nteles din nou dupa cateva zile, chiar eu raspund la telefon si cand aud cine este ii inchid telefonul. Dupa cateva secunde vine un sms in care sunt injurat eu personal, foarte urat.

Se poate face ceva in asemenea caz pe cale legala? Nu vreau nimic mai mult decat sa ne lase in pace. Pentru ca sunt ferm convins ca povestea asta o sa mai continue.

Ma mai gandesc, dar cred ca o sa public aici pe forum toate datele lui personale, inclusiv numere de telefon. Si sms-ul pe care ni l-a trimis azi.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Rog sfat de la un jurist/avocat

Mesaj de ambr0zie »

Buna seara,

NU sunt de meserie jurist/avocat dar imi permit sa va dau un sfat (nu va suparati pe mine) : nu va complicati, va pierdeti vremea si nervii si mai rau il intaratati. Eu am avut candva o problema cu un idiot care ma suna doar sa injure si mi s-a comunicat oficial ca legal nu au ce-i face si singura solutie e ... sa imi schimb numarul (???!!!!)
Probabil aveti smartphone - blocati-i numarul, blocati de asemenea numerele private.
Ma apuca nervii cand ma gandesc cat m-am consumat eu atunci cu acel idiot si mai ales ca din cauza acestor specimene (rascirculate si uzate) apare neincrederea in tranzactii cu oameni noi.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Rog sfat de la un jurist/avocat

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Va multumesc pentrru raspuns. Problema e ca suna de pe mai multe numere, suna mult si pe fix, iar pe mobil la lista de respingere se pot adauga doar cateva numere si lista e plina deja. Fiind firma din pacate schimbarea numerelor de telefon nu prea este o optiune... :noidea:
Avatar utilizator
Cacuci
*****
*****
Mesaje: 384
Membru din: 24 Feb 2005, 21:06
Contact:

Re: Rog sfat de la un jurist/avocat

Mesaj de Cacuci »

postati aici pe forum numerele de pe care suna. Poate il mai deranjam si noi atunci de pe numere private.
Avatar utilizator
dsdev
****
****
Mesaje: 132
Membru din: 05 Dec 2014, 22:50

Re: Rog sfat de la un jurist/avocat

Mesaj de dsdev »

Am dat si eu peste deviati din astia... la un moment dat se va plictisi si va renunta. Cu cat se simte mai bagat in seama, cu atat mai mult va insista.

Teoretic puteti face plangere la politie. Insa 99% individul suna de pe numere luate cu cartela, deci politia nu va avea de unde sa il ia si cum sa probeze ca el a sunat. Chiar daca ii dati numele si adresa, politia (si nici dvs) nu puteti dovedi ca este vorba de aceeasi persoana. Si chiar daca, cumva, puteti dovedi ca este aceeasi persoana, in prima faza politia nu va face altceva decat sa ii puna in vedere individului sa isi rezolve problemele pe cale legala.

Cel mai simplu ar fi sa ignorati, chit ca va va mai toca nervii o perioada...
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Rog sfat de la un jurist/avocat

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Noi / eu am tot incercat sa-l ignor deja de cam de mult, dar tot nu se lasa.

Comentariul de pe acest site:
http://www.prontospesaonline.ro/produse ... isex/3786/
e scris de acelasi personaj.
Avatar utilizator
dsdev
****
****
Mesaje: 132
Membru din: 05 Dec 2014, 22:50

Re: Rog sfat de la un jurist/avocat

Mesaj de dsdev »

Mi-e de ajuns sa vad ca scrie doar cu litere mari, nici nu mai trebuie citit ce anume a scris...

Nu ati putea sa il speriati spunandu-i ca daca mai suna o data ii faceti plangere la politie?
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
george_s321
******
******
Mesaje: 518
Membru din: 20 Iul 2011, 20:14
Localitate: bucuresti

Re: Rog sfat de la un jurist/avocat

Mesaj de george_s321 »

Eu as accepta o comanda "convenabila" pentru cumparator si as trimite facturile cu coletele retur in loc de ce s-a comandat.In rest pentru mojicie si obraz gros nu exista legi la noi.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Rog sfat de la un jurist/avocat

Mesaj de PRONUMISMATICA »

george_s321 scrie:Eu as accepta o comanda "convenabila" pentru cumparator si as trimite facturile cu coletele retur in loc de ce s-a comandat.In rest pentru mojicie si obraz gros nu exista legi la noi.
Mi-a mai sugerat cineva aceasta "solutie". :)
Dar sunt convins ca si acel colet ar veni retur, deci am mai arunca pe geam inca niste bani :noidea:

Ca fapt divers stimabilul tocmai ne-a gasit si pe okazii azi si a "cumparat" ceva de la noi si acolo.
Scrie răspuns