Problema trimitere bancnota

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

alexpenescu
***
***
Mesaje: 69
Membru din: 10 Mai 2010, 23:17

Problema trimitere bancnota

Mesaj de alexpenescu »

Buna ziua,

As dori sa va cer sfatul intr-o problema cu care poate s-a mai confruntat cineva. Nu voi da nume (momentan, cel putin, pt ca tipul a fost ok pana acum, desi am niste semne de intrebare).

Pe scurt- vand o bancnota pe ebay. Castigatorul ma contacteaza. Incercam vreo 3 zile fara succes sa ne intersectam prin frumoasa noastra capitala. Nu reusim. Asftfel ca imi propune sa imi vireze banii in cont, sa anulam tranzactia (ca sa fiu scutit de taxe- ceea ce accept) si sa ii trimit bancnota prin posta. So far so good. Banii intra, ii trimit bancnota. In tot acest timp, vbim de mai multe ori la tel, si tipul pare f ok. Ii trimit bancnota intr-un plic, cu confirmare de primire, pusa intre niste cartonase (bancnota, nu confirmarea :))) ), ca sa nu se indoaie.

Surpriza- ma contacteaza ca a primit plicul, dar nu e nicio bancnota in el. Fiind patit si in trecut, am pastrat chitanta de la posta, pe care e trecuta greutatea exacta a plicului. Numai ca bancnota respectiva cantareste vreo 1.5 max 2 grame, iar cumparatorul insista ca nu a primit-o, si ca chitanta aceea nu dovedeste mare lucru, pt ca e vba de 1-2 grame, care puteau f bine sa rezulte din timbru, din confirmarea de primire, etc.

Ajungem la discutia in care el se jura ca nu a primit bancnota, ci plicul gol. Iar eu stiu f bine ca am trimis-o, am fost f deschis cu el, i-am rasp de fiecare data, nu m-am dat la fund dupa ce mi-a spus ce a "patit", etc.

Solutia pe care o propune initial e sa ii rambursez banii "pana cand gasesc bancnota, care sigur e pe undeva, probabil mi-a cazut pe langa plic", si dupa mici discutii, se rezuma la jumatate din suma, in ideea de a imparti cumva pierderea.

Acum, lasand la o parte faptul ca mie mi se pare total incorect ca dupa ce am trimis bancnota sa rambursez- fie si partial- suma, iar el sustine atat ca nu a primit-o, cat si ca nu s-a umblat la plic la posta (mai degraba as fi fost tentat sa cred asta, decat ca nu a primit-o), voiam sa va pun doua intrebari:

1. Dvs cum ati proceda in cazul meu?

2. Cum poate un vanzator sa se "acopere" de situatia ipotetica in care trimite o bancnota intr-un plic, iar cumparatorul desclara sus si tare ca a primit plicul gol? Evident, patind asta, voi prefera sa tranazctionez face to face cu cei din bucuresti, insa se va intampla si sa am cumparatori din alte emisfere. Mai exact- eu cumpar de la dvs o bancnota, imi trimiteti un tracking number, eu primesc plicul si, desi bancnota e inauntru, declar sus si tare ca am primit plicul gol, sau cu altceva decat bancnota in el. Dvs cum va aparati de aceste acuze, cum demonstrati ca ati trimis chiar ceea ce trebuia in plic?

va multumesc frumos
Avatar utilizator
dsdev
****
****
Mesaje: 132
Membru din: 05 Dec 2014, 22:50

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de dsdev »

De ce a fost nevoie sa anulati vanzarea prin ebay inainte de a finaliza tranzactia? Puteati foarte bine sa o lasati asa pana dupa momentul in care aveati banii / primea bancnota. De fapt, tocmai astfel de anulari de tranzactii pe ebay va expun acestor riscuri... daca nu ati fi anulat-o, puteati foarte bine sa deschideti un caz acolo, cu sanse de reusita.

Mie mi s-a intamplat acum vreo saptamana un caz similar, dar in sens invers: am cumparat o moneda prin ebay iar vanzatorul mi-a trimis cu totul alta moneda, de o valoare mult mai mica. Evident ca a trebuit sa desfac plicul ca sa vad ce in el, iar din acel moment vanzatorul practic putea sa sustina ca am pus alta moneda in plic, in locul celei corecte. Insa surprinzator cei de la ebay mi-au dat dreptate si mi-au returnat banii in contul paypal.

In concluzie, incercati sa nu iesiti din regulamentul ebay, chiar daca asa mai dati un comision in plus... macar aveti o sansa un pic mai mare sa nu fiti pacalit.
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
george_s321
******
******
Mesaje: 518
Membru din: 20 Iul 2011, 20:14
Localitate: bucuresti

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de george_s321 »

Tocmai pentru ca a fost anulata tranzactia pe ebay e mai simplu.Daca deschidea caz i se dadea dreptate si i se returnau banii.In principiu trebuie puse si monedele si bancnotele intre cartoane,acestea prinse bine cu scoch si plicul lipit cu scoch in plus. Daca nu l-ati lipit bine e posibil ca un postas cu degete alunecoase sa fi facut inventarul.Daca sunteti convins ca tipul minte nu trebuie sa ii dati banii inapoi.
alexpenescu
***
***
Mesaje: 69
Membru din: 10 Mai 2010, 23:17

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de alexpenescu »

dsdev scrie:De ce a fost nevoie sa anulati vanzarea prin ebay inainte de a finaliza tranzactia? Puteati foarte bine sa o lasati asa pana dupa momentul in care aveati banii / primea bancnota. De fapt, tocmai astfel de anulari de tranzactii pe ebay va expun acestor riscuri... daca nu ati fi anulat-o, puteati foarte bine sa deschideti un caz acolo, cu sanse de reusita.

Mie mi s-a intamplat acum vreo saptamana un caz similar, dar in sens invers: am cumparat o moneda prin ebay iar vanzatorul mi-a trimis cu totul alta moneda, de o valoare mult mai mica. Evident ca a trebuit sa desfac plicul ca sa vad ce in el, iar din acel moment vanzatorul practic putea sa sustina ca am pus alta moneda in plic, in locul celei corecte. Insa surprinzator cei de la ebay mi-au dat dreptate si mi-au returnat banii in contul paypal.

In concluzie, incercati sa nu iesiti din regulamentul ebay, chiar daca asa mai dati un comision in plus... macar aveti o sansa un pic mai mare sa nu fiti pacalit.
va multumesc, dar eu cred ca daca nu anulam tranzactia, el avea sanse sa recupereze banii integral, nu eu.....ma insel?
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Am avut doua cazuri cand cineva de la posta ne-a furat din colet, nu integral, dar o parte din continut.
Deci nu-i exclus sa aveti amandoi dreptate.
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de Timis »

Buna seara!
Am citit cu atentie comentariile postate si doresc sa va relatez ce am patit in toamna anului 2013.
Am trimis intr-un plic RECOMANDAT,( format A4 cu bule de aer),in care am pus intre doua cartoane doua bancnote de colectie ptr un prieten din tara si suma de 240 lei ptr destinatara trimiteri .....persoana in varsta , corecta care NU este colectionara.
Pentru a NU fi indoit plicul de catre lucratorul postal ,cand il livreaza ,am trimis pe adresa de POST RESTANT ,OP 55 - Bucuresti.
Am urmarit plicul international ,inclusiv dupa nr de livrare pe teritoriul Romaniei si am anuntat destinatara sa ridice plicul .
A deschis plicul la ghiseu (oficianta fiindu-i cunoscuta si de la care a imprumutat un cutitas sa deschida plicul).........SURPRIZAAA! IN plic intre cartoane NIMIC...
Intre cartoane erau doar cele 3 suporturi transparente( in care au fost bancnotele de colectie si banii persoanei ),plus biletelul cu nr si numele persoanei pe care trebuia s-o contacteze.
Mi-a trimis SMS cu ce situatie s-a ivit,iar eu am apelat-o imediat si am vorbit ,inclusiv cu oficianta de servici.
Plicul ERA INTACT dar fara continut. Am rugat sa pastreze plicul si sa mi-l trimita ,pentru al expertiza daca a fost deschis. Concluzia;
Plicul a fost deschis PROFESIONAL ,inclusiv SCOTCH ul refacut ...DAR CU ALT TIP /marca......
Concluzia va rog s-o trageti dumneavoastra.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Asta ziceam si eu, nu e exclus sa aibe amandoi dreptate. Expeditorul a pus bancnota in plic, dar asta a disparut de acolo pana a ajuns la destinatar.
Eu stiu sigur de doua cazuri cand ni s-a intamplat ceva similar si alte cateva cazuri suspecte, in care probabil s-a intamplat acelasi lucru, dar nu sunt absolut sigur.
ronin
*****
*****
Mesaje: 279
Membru din: 07 Feb 2008, 10:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de ronin »

Din pacate si eu sunt patit cu Posta Romana, si mereu m-am gandit cum fac sa isi dea seama ce este in plic? La o moneda, medalie sau ceva mai mare isi mai pot sa seama dupa forma, dar cand trimiti bancnote cum fac?
Ma gandesc ca nu stau si deschid orice plic, mai ales ca o fac intr-un mod profesionist, ce necesita timp (ma gandesc eu).

La un moment dat ma gandeam ca tot trimitand si primind plicuri ma stiu cei de la posta si de aia tot nu imi apar sa lipsesc chestii din ele. Dar am patit-o si trimitand de la alt oficiu postal, nu de la cel unde sunt arondat.
Pot ei vedea continutul unui plic? Exista scanere prin care sa isi faca o idee de continut?
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de Timis »

ronin scrie: Pot ei vedea continutul unui plic? Exista scanere prin care sa isi faca o idee de continut?
Raspunsul este DA !
A existat o scurta perioada 1990-92,cand s-a intrerupt activitatea de ,,monitorizare" prin celebrul OP 64,unde se carta toata corespondenta interna /externa.
Acum este ,,centrul de TRANZIT Bucuresti" unde se strange toata corespondenta din tara si este expediata extern . La fel se intampla cu ce vine in tara.
Si uite asa este garantat secretul corespondentei.
cirligb
****
****
Mesaje: 165
Membru din: 24 Dec 2007, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de cirligb »

Salutare tuturor,
Eu cand trimit bancnote sau monete pun plic in plic. Piesele intre cartoane(monetele imobilizate sa nu faca zgomot), banda adeziva pe toate partile + capsare margini. imi este greu sa cred ca se poate desface asa ceva fara urme; am trait pe pielea mea cand am primit colete impachetate de aceeasi maniera pentru ca mi-a luat mult sa le desfac. Poate nu este infailibil dar este o metoda de protectie in plus. Singura problema de care m-am lovit a fost cu un vanzator din Budapesta pe ebay cand coletul nu a ajuns niciodata(pretul final era mult sub pretul pietei) dar si banii au fost restituiti imediat. Daca dupa o astfel de expeditie destinatarul mi-ar spune ca a primit coletul gol...cred ca as fi destul de reticent si as merge pe varianta tentativa de teapa.
calleantique
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 1
Membru din: 12 Feb 2015, 12:44

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de calleantique »

Drept la replica.

Salutare tuturor!
Alin din Ploiesti sunt, user de ebay calle-antique.
Am magazin pe eBay din 2011 si sute de calificative, toate pozitive. Nu am primit niciodata un calificativ negativ. Majoritatea oamenilor din domeniu cu care am interactionat pana acum macar o data prin achizitii s-au reintors la mine si eu la randul meu la ei. Toata stima si respectul pentru ocupatia noastra!

Ma descriu un pic pentru ca de-abia mi-am facut cont pe acest forum (spre rusinea mea n-am avut ocazia sa intru pana acum aici) si totodata pentru ca eu sunt cumparatorul la care Alex Penescu face referire.

Alex mi-a lasat impresia unui om de calitate, cu care am vrut sa ma intalnesc pentru piesa in Bucuresti, dar din cauza programului noastru foarte diferit nu am reusit. Si cum m-am gandit ca ar fi bine sa economiseasca si el niste taxe, i-am propus sa anulam tranzactia pe eBay, sa-i virez suma de 270 RON in cont direct (tranzactia era fix 260 RON), urmand ca el sa trimita bancnota prin posta de la Bucuresti la Ploiesti (10 RON transport).

Zis si facut, ii trimit banii, anulam tranzactia pe eBay si la 2 zile soseste plicul acasa. Ma uit la plic, il pun la soare si vad ca pot sa rup cu grija o parte a plicului si sa scot bancnota si foile din el. Rup cu grija jumate de centimentru din partea superioara si scot 4 cartonase verzi de posta (acele formulare de recomandate).
Dau primele 2 cartonase la o parte (extremele) si raman cu cele 2 cartonase verzi din mijloc care sunt prinse intre ele cu grija si ma gandesc sa am grija sa nu cumva sa rup bancnota.

Incep si la cele 2 cartonase si vad ca intre ele nu este nici urma de bancnota pe care am achizitionat-o.
Cand am vazut acest lucru m-a luat rasul. Sincer, nu ma asteptam sa primesc un plic care sa contina 4 cartonase goale si nimic mai mult. Ma uit peste tot si nimic, bancnota pe nicaieri.

Am verificat plicul atent, am luat in calcul si varianta in care la plic a fost umblat la posta, si nimic. La plic nu s-a umblat absolut deloc, nu a fost deschis pe nicio parte. Alex a semnat plicul dupa ce l-a inchis astfel incat sa se cunoasca daca se umbla sau nu la plic la posta.
Garantat 100% la plic nu s-a umblat, nu vad cum s-ar fi putut face acest lucru in conditiile in care:
1. a facut 2 zile pe drum intre Bucuresti si Ploiesti
2. plicul nu prezinta nicio urma de umblare (semnatura pe plic dovedeste asta), si nici nu se deschidea usor (a trebuit sa rup partea superioara)
3. motivul umblatului la plic la posta e neconcludent (cum ar stii cei de la posta ca in acel plic e o bancnota veche, cine la posta cauta bancnote vechi, etc.., cine are atat de mare dexteritate incat sa realizeze asta rapid si fara absolut nicio urma,etc..)

Acum, motivul ca eu sa mint e 0 barat, din urmatoarele considerente:
1. eu am propus anularea tranzactiei pe eBay si am transferat banii direct in cont etc, platind aceeasi suma de bani pe care puteam sa o platesc prin eBay.
2. daca mentineam tranzactia prin eBay, eu primeam ori bancnota ori in acest caz, toti banii inapoi (acum am ramas fara un ban din cei 260 RON si evident si fara bancnota).
3. am mii de tranzactii pe eBay la activ (rulaj total de peste 20-30k$)
4. vin aici si ma prezint in fata tuturor

Acum, sincer, voi toti citind toate informatiile ce s-au discutat mai sus, ce concluzii aveti ?
Chiar sunt foarte curios unde este aceasta bancnota (apropo, discutam de un 500 lei 1949 aUNC, deci nu este o raritate; totusi pana la urma ma deranjeaza faptul ca am platit un bun si am ramas si fara el cat si fara bani - total de rasul lumii).

Invatarea mea de minte?
Sa nu ma mai incred in nimeni si sa nu mai anulez nicio tranzactie de pe eBay, mai ales atunci cand eu nu castig absolut nimic din asta!

A, si inca o chestie. Am propus ca Alex sa-mi trimita jumatate din suma pe care am trimis-o pentru ca pare un om de calitate, de onoare si mi se pare normal sa impartim pierderea in aceasta "dilema". Si eu am pretentia sa dau acel "benefit of a doubt" tuturor cu care eu interactionez pentru prima oara.

Stima tuturor,
Alin
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Eu nu stiu unde a fost problema, la expeditor, la destinatar sau s-a intamplat ceva pe parcurs. Asta probabil n-o sa aflati cu exactitate niciodata. Deci nu doresc sa intru in polemica cu niciunul.
Dar stiu un lucru cu 100% certitudine: Sunt angajati de la Posta Romana care pot sa desfaca si sa reambaleze absolut perfect un colet, insesizabil. Stiu despre ce vorbesc, am avut mai multe expedieri prin Posta decat oricare din cei care intra pe forum, ma puteti crede pe cuvant.
Nu zic ca asta s-a intamplat si in acest caz! Dar e o posibilitate. Ca a facut doar 2 zile pe drum recomandata, e irelevant.
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de Timis »

Aldorus scrie: Sunt angajati de la Posta Romana care pot sa desfaca si sa reambaleze absolut perfect un colet, insesizabil..
Pana in 1989 era Departamentul S in cadrul Securitatii Romane,responsabil de controlul si supravegherea trimiterilor postale ;colete + corespondenta

Acum asi fi curios cum sant ,,vopsiti" acesti vasnici aparatori ai libertatii din centrele de ,,tranzit"
Avatar utilizator
dsdev
****
****
Mesaje: 132
Membru din: 05 Dec 2014, 22:50

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de dsdev »

Hai sa ma bag si eu un pic ca musca-n lapte... Am cumparat prin ebay atat de la alexpenescu cat si de la calle-antique si nu am avut vreo problema (idul meu pe ebay e b.bioi.ig0ieo5s). Cu alexpenescu am avut recent o tranzactie oarecum similara, in sensul ca am vrut sa ne intalnim pentru a lua piesele, apoi am renuntat si am stabilit sa le trimita prin posta (din Bucuresti in Bucuresti). Dar piesele au ajuns bine mersi. Drept urmare, ma gandesc ca daca vreunul dintre ei ar fi fost setat pe tras tepe, ar fi patit-o eu deja inainte de a se tepui intre ei.

Asa ca tind sa cred ca s-a umblat la plic pe traseu...
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
sergiu
**
**
Mesaje: 26
Membru din: 15 Oct 2009, 11:47

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de sergiu »

Ori utilizatorul calle-antique este foarte ghinionist ori ceva nu e in regula. Conform http://www.royalmail.com plicul trimis de mine a fost inmanat destinatarului, el pretinde ca nu a primit nimic. I-am sugerat sa ii contacteze pe cei de la Posta, dar nu prea pare ca o va face...
Scrie răspuns