Problema trimitere bancnota

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Avatar utilizator
dsdev
****
****
Mesaje: 132
Membru din: 05 Dec 2014, 22:50

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de dsdev »

Nu e obligatoriu sa fi si ajuns plicul, chiar daca apare ca fiind livrat, mai ales la o expediere internationala... Mi s-a intamplat chiar acum vreo 2-3 saptamani, aveam de primit din SUA un plic, vanzatorul mi-a dat tracking la el iar la doua zile de la expediere plicul a si aparut ca fiind livrat la mine, in Romania :shock:

Evident ca in realitate plicul a ajuns la mine dupa vreo saptamana...

Pe de alta parte, Posta Romana nu prea are de a face cu un tracking al Royal Mail... Eventual d-voastra ati putea sa le cereti celor de la Royal Mail lamuriri, poate si o dovada a livrarii. Cel putin in cazul meu, tot ce am de primit prin Royal Mail, trimis cu tracking, nu ajunge prin Posta Romana, ci prin firma de curierat GLS. Plicul imi vine prin Posta Romana din UK doar daca e fara tracking. Nu stiu daca e valabil ptr toata Romania, eu vorbesc de Bucuresti.
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
mcv
**
**
Mesaje: 44
Membru din: 13 Oct 2013, 04:41
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema trimitere bancnota

Mesaj de mcv »

Colegul "dsdev" are dreptate în ceea ce priveşte trimiterile din UK - Royal Mail cu tracking number. Ele sunt livrate în ţară de către firma de curierat GLS. Are ceva de face cu externalizarea unor servicii ale Poştei Române. Eu folosesc http://www.trackitonline.ru pentru urmărirea coletelor şi de acolo am văzut că scrisoarea din UK o sa fie livrată de către GLS. Apoi nu cumva să fie problemă tocmai la cei de la GLS.
În cazul meu am tot aşteptat să vină scrisoarea şi ea tot nu apărea. Când am reverificat după câteva zile pe pagina celor de la GLS apărea că nu m-au găsit acasă şi fac retur la scrisoare. Noroc că am verificat şi am văzut că cei de la GLS au trimis scrisoarea înapoi la centrul lor de sortare din Sibiu pentru retur UK. :arhh:
Luat legătura cu ei telefonic şi după alte 2 săptămâni de aşteptare primit în cele din urmă plicul. newyear
Scrie răspuns