Probleme pe okazii

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Am vazut pe okazii cel putin un dilăr care avea un numar impresionant de piese listate, foarte multe tranzactii si enorm de multe calificative care si-a inchis relativ recent contul si a deschis un alt cont pe care vinde acelasi numar impresionant de articole. Si alti cativa dilari care si-au deschis cel putin inca un alt cont si si-au mutat o parte din oferta pe celalalt cont.
Sigur trebuie sa aibe ceva legatura cu cele anuntate in presa (nu e primul articol) care vorbeste despre monitorizarea ANAF a vanzarilor pe portalurile de anunturi.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de popoviciliza »

Perfect de acord.

În măsura în care o să sesizeze că nu se încadrează decât în zvonistica generală (care are şi ea rolul ei!), probabil că se vor mai linişti lucrurile!
Avatar utilizator
dsdev
****
****
Mesaje: 132
Membru din: 05 Dec 2014, 22:50

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de dsdev »

Problema nu cred ca este aceea ca le-ar putea fi impozitate vanzarile, ci mai degraba ca ar putea fi astfel luati la intrebari cu privire la provenienta, acte, bunurile culturale... Adica o dau din lac in put.
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de PRONUMISMATICA »

popoviciliza scrie:...zvonistica generală (care are şi ea rolul ei!)...
Dap, pot fi si anumite zvonuri lansate intentionat de cei de la ANAF cu intentia sa-i determine pe unii sa intre in legalitate. Adica sa-si faca un SRL, PF, ceva, si sa cumpere si sa vanda cu factura. Adica sa plateasca TVA si impozit la buget.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de popoviciliza »

dsdev scrie:Problema nu cred ca este aceea ca le-ar putea fi impozitate vanzarile, ci mai degraba ca ar putea fi astfel luati la intrebari cu privire la provenienta, acte, bunurile culturale... Adica o dau din lac in put.
Eu înţeleg ce spuneţi, dar vă rog să aveţi în vedere că ANAF este în discuţie şi nu cei care urmăresc bunurile culturale. ANAF e cu lingourile rotunde şi s-a şi manifestat aşa recent, dar nu prin okazii ci prin vamă.
Ultima oară modificat 20 Apr 2016, 11:29 de către popoviciliza, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
dsdev
****
****
Mesaje: 132
Membru din: 05 Dec 2014, 22:50

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de dsdev »

popoviciliza scrie:Eu înţeleg ce spunţi, dar vă rog să aveţi în vedere că ANAF este în discuţie şi nu cei care urmăresc bunurile culturale. ANAF e cu lingourile rotunde şi s-a şi manifestat aşa recent, dar nu prin okazii ci prin vamă.
Un raspuns generic al unui dealer ar fi "nu vreau sa am probleme". Este mult mai sanatos pentru unii sa nu intre in "gura" autoritatilor decat sa se bazeze pe faptul ca ANAF nu ar putea sesiza alte organe (daca tot s-au deranjat sa monitorizeze).

Oricum, mi se pare jenant intr-o tara ca Romania sa te apuci sa iei la bani marunti vanzatorii de vechituri (ca pana la urma asta e) indiferent ca fac asta intr-o forma continua sau nu. Asa si tataie din talcioc vine duminica de duminica sa-si vanda pantofii vechi, nu? Tot forma continua e. Dar pe ala care ii ia taxa de talcioc dar nu ii da bon fiscal, nu-l intreaba nimeni de sanatate.
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de popoviciliza »

În principiu şi din păcate, nu pot cetăţenii să oprească Statul să facă şi lucruri imorale / amorale (ca şi cetăţenii, desigur, că asta este viaţa reală).
Fără să vă contest opinia (şi eu gândesc similar), cred că este optim să ştim de unde ni se trage şi să nu reacţionăm la efect ci la cauză.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de ambr0zie »

Domnilor, sunt probleme pe Okazii sau am innebunit eu?
1. In weekend mi-am comandat de la un domn (de la care am mai cumparat in trecut) 17 piese (ieftineli). Primele 3 le-am comandat individual, selectand livrare prin curier, asa cum prefer eu si apoi mi-am amintit de "adauga in cos" asa ca restul de 14 le-am adaugat in cos si am finalizat cosul. Mi-a selectat automat livrare prin posta (?????) si am apoi am vazut ca am 45 de mesaje in inbox cu Felicitari, "ai cumparat ... "Multe, evident, dublate.
2.In sectiunea de Activitate apar corect, 17 piese cumparate, in cantitate de cate 1. DAR cand dau click pe produs sa ma trimita pe pagina de okazii multe apar disponibile (??!?!?!??!?!?!). Domnul nu avea stoc de mai multe bucati la fel.
Trebuie sa-l sun maine pe domnul respectiv sa vad ce si cum. Eu nu vand pe okazii, exista posiblitatea sa fi anulat tranzactia dumnealui si sa-si fi repus piesele la vanzare? n-as fi primit un mesaj ceva?

3. Ma uitam si eu in seara asta sa vad ce mai e pe Okazii si dau sa ma uit la ce mai e de vanzare la 1 leu 1915.
1.JPG
Vreau sa ma uit la piesa uzata, a doua din poza, care mai are 38 de ore ...dau click pe linkul ei https://www.okazii.ro/romania-1-leu-191 ... a173966158 si... de fapt a expirat de o zi jumatate?!?!?!?!!
1.JPG
Fişiere ataşate
2.JPG
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
leonard
*****
*****
Mesaje: 203
Membru din: 18 Apr 2014, 20:37

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de leonard »

Si eu am intalnit asemenea probleme pe Okazii,cea mai ciudata a fost cand am licitat la un produs si dupa ce am trimis oferta am primit mesaj ca am castigat licitatia si datele de contact ale vanzatorului.Eu va sfatuiesc sa luti legatura cu vanzatorul sa vedeti disponibilitatea produsului.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de ambr0zie »

Dumneavoastra licitati si Okazii va "vinde" piesa, eu cumpar si Okazii... nu imi vinde.
Am sa il sun pe vanzator in cursul zilei sa vedem...
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
leonard
*****
*****
Mesaje: 203
Membru din: 18 Apr 2014, 20:37

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de leonard »

Contactati vanzatorul si lamuriti problema,relistarea pieselor chiar daca au fost vandute este o problema a site-lui des intalnita.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de ambr0zie »

Mi-a spus că deja le-a trimis. Am făcut tranzacții în trecut, e un om serios. Dar piesele apar listate în continuare. Ce se întâmplă oare dacă cineva le cumpără acum?

Oricum nu înțeleg problemele acestui site. Piesele luate la coș nu m-a lăsat sa le selectez prin curier. Cele luate individual da. Am primit 45 de mesaje la 17 piese cumpărate.

Am sa vad. Am cumpărat piese comune acum (nu aveam ceva piese comune din RPR), și câteva alte piese ieftine dar cred că după asta termin povestea de dragoste cu Okazii.

Edit 16:00 Pare ca s-a rezolvat acum. Piesele cumpărate de mine apar indisponibile de sâmbătă, bancnota de 1 leu 1915 apare disponibilă si la căutare, și dând click pe ea.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de PRONUMISMATICA »

SUnt multe probleme pe okazii. Mai multi clienti ne-au contactat in ultimele zile fiind interesati de cate un articol pe care il avem pe okazii... dar care de fapt au fost vandute cu foarte mult timp in urma. Insa ei cand ne listeaza ofertele de pe okazii, articolele respective apar ca disponibile. Cand le caut eu, apar ca fiind vandute de mai multe luni de zile.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de ambr0zie »

Am primit și răspuns la mailul trimis celor de la okazii. Au avut un update și drept urmare mesajele automate de 'Felicitări, ai cumpărat...' s-au dublat, unele piese apar listate când sunt vândute și unele piese apar indisponibile când de fapt nu-s. Asa update mai zic și eu!

De curiozitate, printre piesele dvs apărute aiurea la vânzare era cumva un 500 lei 1934?
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Probleme pe okazii

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Nu, ce stiu sigur ca au aparut aiurea mai multe insigne vandute unele cu peste 1 an in urma.
Scrie răspuns