Un posibil interviu cu d-l Constantin Dumitrescu gravorul MS

Păreri, critici, sugestii, etc.

Moderator: Deus

Încuiat
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Un posibil interviu cu d-l Constantin Dumitrescu gravorul MS

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Avem posibilitatea sa facem un mic interviu cu gravorul Monetariei Statului, d-l Constantin Dumitrescu, care sa apara in urmatorul numar al revistei. Pentru asta, ar trebui sa pregatim un lot de intrebari, deci astept sugestii... :)
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

D-l Dumitrescu mai lucreaza la MS ? Eu stiam ca nu mai lucreaza de ceva timp si ramasese numai Vasile Gabor.
Una din intrebarile care au framantat acest forum este despre matritele proof si matritele obisnuite. Exista ambele tipuri sau nu ?
O alta intrebare ar fi, in cazul in care isi aminteste, daca in 1996 s-au batut monede de 5 si 10 lei emisiunea pentru circulatie, nu jubiliare.
Avatar utilizator
Mike
*****
*****
Mesaje: 410
Membru din: 29 Mai 2008, 18:46
Localitate: Alba Iulia - Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de Mike »

Pentru moneda 100 lei 1991, ce sunt urmatoarele ,,variante'' ? Probe,falsuri, circulatie?

-100 lei 1991; 100 - cifre subtiri; 1991 - 9 codita rotunjita (varianta aparuta recent pe ebay)

- muchie nestantata
- linie sinusoidala
- TPT
Avatar utilizator
picard
******
******
Mesaje: 561
Membru din: 01 Dec 2007, 16:37
Localitate: BUCURESTI, Ploiesti

Mesaj de picard »

Dece monedele de circulatie pe care le avem sunt cele mai urate monede (poate chiar din lume)?
Talerul şi mahmudeaua sunt a omului nebun.
Zimţii dă florin sunt solzii care dracu-i poartă-n spete.
Guldenul mare ca roata dîmprejur dă sfîrc la fete
La fel duce în ispită, firfiricul şi carboava
Ca şi filtrul dă amoriu picură-şi în sîn otrava,
Lira minte, rubla-nşeală, ţechinul te măsluieşte
Şi Mamona cînd vrei aur scuipă-n palme şi rînjeşte.
ronin
*****
*****
Mesaje: 279
Membru din: 07 Feb 2008, 10:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ronin »

De ce nu mai apar si alte monede de circulatie de genul celei de 500 de lei cu eclipsa?
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

picard scrie:Dece monedele de circulatie pe care le avem sunt cele mai urate monede (poate chiar din lume)?
Subscriu la intrebarea asta. Este incredibil cat de urate pot fi, in lipsa lor de fantezie, in minimalismul care nu spune nimic, in baterea slaba si cu muchii rotunjite, in materialul de slaba calitate, in tot ce le caracterizeaza. Sunt oribile. Nu cred ca doar dorinta de a fi mici costurile de productie raspunde la aceasta intrebare. Macar un design mai placut sa fi avut.
roantichitati
******
******
Mesaje: 585
Membru din: 31 Ian 2006, 23:54
Contact:

Mesaj de roantichitati »

Aldor , eu as avea 3 intrebari punctuale , la primele doua , mi-am expus pe forum opinia , dar... pana la o confirmare sunt doar ipoteze . O parte din raspunsuri tin de informatii din perioada de secol XIX dar lucrand in domeniu e foarte posibil sa stie aceste lucruri . Intrebarile sunt :

1 ) Care era tehnologia de imprimare a cantului in relief la monedele de 5 Lei ( Carol I ) ?

2 ) Cum se facea tehnic "modificarea" unei matrite ? ( se cunoaste exemplul 250 lei 1935 si modificarile la ultima cifra de la milesim la mai multe piese )

3) Blancurile pe care s-au batut monedele monedele de 5 Lei 1881 s-au batut in tara ? ( din cate stiu la acea perioada monetaria nu avea posibilitatea tehnica sa imprime cantul in relief ) . Sunt diferite pentru ca au venit de la monetarii diferite , sau au fost doar sarje diferite si asta a fost un mod de diferentiere ? Exista date despre acest lucru ?


viewtopic.php?t=4592&start=30&sid=45542 ... 3ac942599c

Daca urmariti cantul monedelor o sa vedeti 3 liniute iesite si ele in relief aflate de 120 de grade una de cealalalta . Din aceasta cauza eu cred ca imprimarea s-a facut cu ajutorul a 3 bacuri-matrita , prin presare / batere . In locul unde aceste bacuri -matrita se intalnesc raman acele liniute

viewtopic.php?t=5251

Nu era nevoie pentru a pune un punct in plus sau in minus ca gravorul sa faca alt MODEL. Se putea face o copie a modelului "mama" apoi se intervenea asupra lui , si dupa ce modificarea era facuta , dupa noul model realizat pantograful realiza o alta matrita cu acea schimbare . Acest tip de interventii s-au realizat la mai multe monede romanesti , in special cand trebuia schimbata ultima cifra de la milesim (dar nu numai la milesim au avut loc interventii ) . De exemplu pt moneda de 250 de lei 1935 , matrita a fost realizata la Roma , initial a fost conceputa pt valoarea de 200 lei (exista si probe ) , iar ulterior , in tara , au facut modificari si au batut moneda pe care o stim .
Avatar utilizator
skortzy
*****
*****
Mesaje: 468
Membru din: 24 Ian 2006, 16:19
Contact:

Mesaj de skortzy »

@ronin: De unde sa stie gravorul de ce mai marii BNR-ului nu decid emiterea nu stiu carei monede? :)
Avatar utilizator
Alex
moderator
moderator
Mesaje: 842
Membru din: 13 Sep 2006, 18:20

Mesaj de Alex »

picard scrie:Dece monedele de circulatie pe care le avem sunt cele mai urate monede (poate chiar din lume)?
ronin scrie:De ce nu mai apar si alte monede de circulatie de genul celei de 500 de lei cu eclipsa?
Nu cred ca gravorul decide politica de emisiuni sau designul monedelor.

LE: skortzy a fost mai rapid...
Avatar utilizator
KLARK
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 22 Oct 2009, 02:51

Mesaj de KLARK »

Il puteti intreba cine fost gravorul monedelor actuale. Presupun ca el a fost...
Si daca el va grava si monedele euro pentru Romania. :roll:
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

sorin70 scrie:D-l Dumitrescu mai lucreaza la MS ? Eu stiam ca nu mai lucreaza de ceva timp si ramasese numai Vasile Gabor.
Intr-adevar a fost o perioada cand d-l Dumitrescu nu mai lucra in cadrul monetariei, dar dupa cativa ani a revenit.
Va pot spune raspunsuri la cateva din intrebarile de mai sus, care de altfel au fost deja adresate
- dupa reantoarcere, d-l Dumitrescu a lucrat pe gravura medalistica, astfel ca la "frumusetea"monedelor nu are nici o contributie.
- datele daca monedele din 1996 au fost batute intr-adevar le putem afla doar de la monetarie sau BNR (in cazul in care una din cele 2 institutii vor binevoi a raspunde);
- Moneda de 100 lei aparuta recent, merge ca intrebare. Muchiile descrise de Mike ... se cunosc motivele ...
- alte apariti de monede gen eclipsa ... decizia de emitere a unei monede o ia BNR.
- subscriu si eu pt intrebarile lui roantichitati. Ca si parte tehnica, ne va putea descrie anumite lucruri. Partea cu blancurile din 1881 ... merita de incercat :D
- pt klark - e prima liniuta de sus. Ultima parte e nu (din pacate nu va grava el monedele euro), dar e buna totusi de intrebare ... va descreti fruntea ....

Pt partea de monede, una din intrebarile care imi doresc sa fie, strict la modalitatea de transpunere in practica, de la o schita pe hartie pana iese o moneda de sub matrita (am aflat acest lucru, dar e bine sa-l stie si lumea).
Vor mai veni cateva intrebari strict legate de munca artistica pe parte de medalistica.

Pt sorin70, unul din raspunsuri este pe pagina asta. :D
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

Daca nu gravorul face macheta unei viitoare monede, atunci CINE?
Eu sint curios CINE e "artistul" care a conceput cele mai urite monede din lume. Si daca n-o fi cu suparare, si cam care este onorariul pentru o asemenea munca de mare finete. Ma refer strict la monedele de circulatie din 2005- prezent.
Avatar utilizator
amonra
******
******
Mesaje: 673
Membru din: 09 Ian 2007, 13:11
Localitate: Bucuresti

Mesaj de amonra »

Intrebari :

Exista proiect pentru baterea de moneda bimetalica de circulatie.

Exista proiect pentru monede cu valori "exotice" - 2 lei, 5 lei, etc. ?

Cum posibil ca Romania sa depaseasca anul 2017 pentru intrarea in zona euro, BNR pregateste monede omagiale pentru cei 150 de ani de emisiune monetara moderna, monede care sa fie si de circulatie ?
Consider ca un asemenea eveniment ar trebui acoperit si gandit inca de pe acum.
Pecunia non olet.
Avatar utilizator
KLARK
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 22 Oct 2009, 02:51

Mesaj de KLARK »

Va multumesc domnule Iulian pentru lamuriri.
Inca o intrebare... Ne poate spune domnul Constantin Dumitrescu daca exista prin monetarie proiecte necunoscute de monede? Si daca da, sa ne spuna cateva din ele...
E frumos sa aflii ce se intampla in culise... :)
Ca o paralela, propun celor ce pot ajunge in Dragoslavele, langa Campulung Muscel, sa faca un interviu cu Nicolae Saftoiu. Sunt sigur ca el ar fii bucuros sa vorbeasca numismatilor. Apoi alte interviuri cu Vasile Gabor sau cu Octavian Penda... :roll: Ar fii frumos sa avem interviuri cu toti acesti mari oameni, si ar trebui sa ne grabim pentru ca timpul nu sta in loc si ii putem pierde... Asa cum l-am pierdut pe Octavian Iliescu.
Din pacate interviul lui Nicolae Saftoiu de la ProTV nu mai este disponibil! Daca era cu un manelist sigur nu se stergea si era pus si pe youtube.
Încuiat