Revista Colectionarul Roman - de ce nu are succes?

Păreri, critici, sugestii, etc.

Moderator: Deus

Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

In Bucuresti acu cateva saptamani cred ca inca mai erau cateva exemplare din nr1 disponibile. Eu nu mai am de mult.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

capa scrie:
vlahul scrie:Propun ca toti cei care au venit cu sfaturi ca achizitioneze macar un exemplar din orice nr si apoi sa dea sfaturi...
Eu as vrea... dar imi lipseste Nr. 1 si dl. Aldor nu a vrut sa mai tipareasca. :-(

De unde sa-l iau (tiparit)?

Lasand gluma la o parte, si eu cred ca cei care si-au spus punctul de vedere despre revista au macar mare parte dintre numere.
Din cate stiu eu, la Scinteia se mai gaseste nr.1.
dorelb
******
******
Mesaje: 607
Membru din: 10 Ian 2005, 11:11
Localitate: onesti-bacau
Contact:

Mesaj de dorelb »

Am vazut cam tirziu acest topic. Fiind unul dintre cei putini care scriem la aceasta revista vreau sa va marturisesc ca entuziasmul pe care l-am avut inca de la editia virtuala mi-a scazut foarte mult si asta deoarece nu exista aproape nici un feed-back la articolele scrise de mine. Nici de bine nici de rau. Daca atunci cind apareau editiile virtuale mai primeam cite un "felicitari", sau "ati gresit ..." si asta ma motiva sa scriu mai departe si mai bine, poate, la editiile in format de hirtie nimic. Fie lumea este foarte multumita de ce scriu, fie nu intereseaza pe nimeni. Este adevarat CR este o revista care se adreseaza unui segment redus de cititori, ca de altfel toate revistele de specialitate, si este normal sa aiba un tiraj si vanzari reduse. Dar CR vine pe un teren aproape virgin si totusi...Sa nu uitam ca au mai fost niste incercari de astfel de reviste (Numis, e unul dintre ele) care au esuat devreme.Noi inca rezistam de ceva timp. Una dintre probleme este, asa cum au observat mai multi aici, calitatea colectionarilor/numismatilor, dar asta se rezolva in timp prin educatie (ceea ce visam si noi sa facem prin aceasta revista). Extrapolind, poate un pic fortat, colectionarii (nu toti) sufera de aceeasi boala de care sufera si politicienii, lipsa de educatie, sau mai bine zis de cultura si de repere morale. Atit timp cit a colectiona inseamna a face o afacere, a avea doar valori in colectie (si nu vorbesc despre valori culturale) pe care poti oricind obtine niste bani frumosi si atit, este greu sa ai pretentia ca acestia sa inteleaga rostul unei reviste de popularizare a numismaticii, cartofiliei, a colectionatului in general si sa sponsorizeze o astfel de revista, caci de asta am avea noi nevoie. O alta hiba a lipsei de interes fata de CR este intradevar lipsa publicitatii pe la tirguri, in presa cotidiana, etc. Dar asta nu se poate face fara bani si cu oameni putini. Sunt multe de facut si putini dispusi sa faca ceva. A da sfaturi este cel mai usor lucru. :D
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Mie mi se pare ciudat ca avem pe forum peste 1200 de inregistrati si nu se epuizeaza un tiraj de 150-250 ex./nr. Sa spunem ca scadem 50% care intra doar pt identificari/evaluari, mai scadem din ce ramane alta 50% pe cei care sunt minori si tot raman mai multi membrii decat exemplare...
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesaj de capa »

vlahul scrie:Mie mi se pare ciudat ca avem pe forum peste 1200 de inregistrati si nu se epuizeaza un tiraj de 150-250 ex./nr. Sa spunem ca scadem 50% care intra doar pt identificari/evaluari, mai scadem din ce ramane alta 50% pe cei care sunt minori si tot raman mai multi membrii decat exemplare...
Sunt membru de cel mult 6 luni, dar, din observatiile mele, membrii acetui forum care conteaza sunt in numar foarte mic. Nu mai multi de 30-40.

Ma uit pe forum si vad ca sunt multe intrebari pertinente in legatura cu diverse subiecte fara raspuns. Statistic, cred ca asta inseamna ca nu suntem destui si ca daca vrem sa fim mai mult decat un grup mic de oameni care au o pasiune ciudata pentru ceilalti, va trebui sa investim in a genera un fenomen de conversie.

M-am uitat pe site-ul SNR. Nu m-a convins sa platesc cotizatia. Ce alte organizatii exista si ce fac ele pentru a "populariza" numismatica?

Revista ar putea si poate ca ar trebui sa isi asume o parte din acest rol. Parerea mea.
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
Avatar utilizator
Mike
*****
*****
Mesaje: 410
Membru din: 29 Mai 2008, 18:46
Localitate: Alba Iulia - Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de Mike »

Eu unul incerc incerc sa ademenesc prietenii mei prin curiozitati legate de numismatica , gen Imagini ascunse , metale mai ciudate , puterea de cumpararea a baniilor din perioada respectiva.Si pe cei ce ii vad interesati le ofer toate informatiile ce le detin gen : Cataloage , Informatii legate de targuri ,anticariate si nu in ultimul rand Forumul care cred eu ca este cel mai de folos.Din pacate tot ce prinde este pretul pieselor...

Americanii pe asta insista cand e vorba de atras noi colectionari , poate asta este si cea mai simpla si eficienta solutie.Problema este daca se trece de stadiul de ,,strangator de monede'' dornic de imbogatire.

http://www.startcollectingcoins.net/
Avatar utilizator
Cacuci
*****
*****
Mesaje: 384
Membru din: 24 Feb 2005, 21:06
Contact:

Mesaj de Cacuci »

Ultimele numere ce tiraj au? Cum arata flowul vanzarilor revistei la nivel de tara? Exista o tendinta generala in vanzarile revistei? Majoritatea sunt absorbite de Bucuresti? Poate ne dam seama cei din zonele mai perifierice a tarii unde nu trece revista sa facem mai multa reclama. Nu cred ca un marketing agresiv, gen imagini tentante, cu preturi de 400 Euro, 500 Euro ar fi o solutie, deoarece dupa ce o cumpara cineva, o deschide ,si inauntru vede o discrepanta intre ceea ce promite coperta , si continutul alb-negru, si nu cred ca o mai cumpara vreodata. Eu as apela la un efort din partea membrilor ,sa scrie cat mai multe articole, si daca nu foiletoane, insa pe teme cat mai diverse, si daca nu diverse, cu cat mai multe noutati. Cati dintre noi nu stim variante noi la monedle de Romania? Care nu au aparaut pe nici un catalog. Tot felul de liniute intre masline, la draperii, la ureche, la stema. Se pot publica insotite de o poza sugestiva. De asemenea recenzii la cartile noi. Am vazut ca dl. dorelb pe forumul sau are o rubrica unde pune mici recenzii la noile carti aparute in domeniu. O initiativa laudabila. Eu zic ca si in paginile revistei s-ar potrivi o rubrica de gen.
Privitor diferenta intre colectionari si numismati, sa nu uitam ca si SNR la inceputul ei a fost o asociatie a colectionarilor, iar dintre colectionarii respectivi in timp s-au evidentiat anumite nume, ale caror carti azi le citim cu drag. Nu cred ca trebuie facuta atat de insistent diferentierea ca unii sunt numismati altii nu. E drept ca exista multi comercianti, in sa majoritatea dintre ei isi pun si de-o parte cate o piesa mai frumoasa, deci au o parte si subiectiva.Si intorc capul dupa cate o informatie noua aparuta in publicistica.
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesaj de capa »

vlahul scrie:
capa scrie:
vlahul scrie:Propun ca toti cei care au venit cu sfaturi ca achizitioneze macar un exemplar din orice nr si apoi sa dea sfaturi...
Eu as vrea... dar imi lipseste Nr. 1 si dl. Aldor nu a vrut sa mai tipareasca. :-(

De unde sa-l iau (tiparit)?

Lasand gluma la o parte, si eu cred ca cei care si-au spus punctul de vedere despre revista au macar mare parte dintre numere.
Din cate stiu eu, la Scinteia se mai gaseste nr.1.
Imi cer scuze pentru off-topic si pentru intarziere, dar unde anume la Scinteia?
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

vlahul scrie:Restaurantul "Scinteia" (Bd. Ferdinand, nr. 73), in fiecare zi de la ora 12 pana noaptea tarziu.
Avatar utilizator
simaky
******
******
Mesaje: 993
Membru din: 21 Mai 2005, 13:27
Localitate: Paris, FR
Contact:

info

Mesaj de simaky »

... am apreciat de la inceput ca fiind pozitiva aparitia unei reviste a colectionarilor pentru ca pur si simplu ma plictiseam asteptand sa apara BSNR-ul !!!

apropo de Revista Antichitati .... inca nu a aparut ultimul numar si s-ar putea sa nu mai apara... sau cel putin asta e informatia pe care o am de la chioscul de ziare.

despre CR- consider ca distributia e extrem de ineficienta .... ar trebui gasite mai multe persoane care, benevol, sa distribuie revista si poate asa sa apara si la targurile regionale precum Suceava !!!

ca si marile companii care in timp de criza investesc in imaginea lor ... o lege nescrisa a marketig-ului .... cred ca si CR ar trebui sa creasca putin in calitate - mai multe imagini color si....
.... ar trebui pastrat formatul A4 chiar daca "se pierde spatiu la asezarea in pagina" .... este un format business
.... personal nu agreez formatul pdf !!!! ar trebui renuntat la el pentru ca in numismatica informatia costa !!!!!!!!!!!!!!!!!
.... as prefera sa platesc mai mult pentru o revista mult mai atractiva !!!!
.... ar trebui introdus si sistemul abonamentului - nu neaparat cu reducere de pret pentru abonati !!!!
.... poate ar trebui macar unii dintre noi sa faca donatii pentru ca aceasta revista sa reziste pe timp de criza !!!! .... poate ar trebui sa directionam cei 2% din impozit catre CR :D :D :D
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: info

Mesaj de PRONUMISMATICA »

E foarte greu sa "gasesti" pe cineva care sa se ocupe "benevol".

Daca s-ar tipari si interiorul color, ar arata mai bine intr-adevar, dar atunci ar creste costurile, si implicit ar trebui crescut si costul de vanzare. Si destui o considera "prea scumpa" si asa, la 10RON, la cat costa acum.

Iar sistemul abonamentului exista, l-am introdus deja de peste un an...
ionyk
***
***
Mesaje: 72
Membru din: 09 Noi 2008, 13:33

Mesaj de ionyk »

Mai multa reclama domnule Aldor!
Duminica la targul de la Bacau am vazut pe cineva care cauta publicatii in domeniu si chiar i-am indicat de unde si cum poate procura revista CR.
Dar poate si criza are efect negativ. Eu de exemplu chiar nu am putut cumpara absolut nimic foarte mult timp. :cry:
sagatham
flaviu
*****
*****
Mesaje: 320
Membru din: 21 Ian 2006, 12:24
Localitate: alba iulia

Mesaj de flaviu »

Buna seara.parerea mea esta ca modul de distributie este unul nu foarte potrivit,sunt sigur ca in orice oras se pot vinde 10 -15 exemplare,dar aceasta presupune ca un voluntar din aceste orase sa faca eventual o comanda anticipata sau un abonament pentru cei interesati.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

In Tg. Mures nu am reusit sa vand mai mult de 5exemplare din niciunul din numerele care au aparut pana acum.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

In Iasi se vand cam 10 - 12 exemplare. Cele mai multe au fost 15 buc, dar din pacate au fost cateva pesoane care au renuntat in a achizitiona.

P.S. Numarul 8 inca nu a ajuns la Iasi.
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Încuiat