Colectionarul Roman - Nr 7, seria II

Păreri, critici, sugestii, etc.

Moderator: Deus

Încuiat
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Colectionarul Roman - Nr 7, seria II

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Daca mai doreste cineva sa ne trimita un material pentru numarul 7 al revistei, il rog s-o faca pana la sfarsitul acestei saptamani. Noul numar al CR va aparea spre sfarsitul acestei luni. Din mai multe motive, in special cele legate de finante, probabil deocamdata vom ramane la o aparitie o data la 3 luni.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Numarul 7 apare in curand, probabil saptamana viitoare. Vom avea articole pe teme numismatice, cartofilie, medalistica, istorie. Din cuprins:
  • Ştiri
    Monedele locale iudaice în prima jumătate a secolului I
    Bucurestii - de la orasul lui Bucur la Micul Paris
    Cercetarea unui caz de vrăjitorie la 1728
    Carol I si a doua sa capitală în imagini medalistice
    Dezastrul Sedan si monedele satirice franceze
    Un deceniu de falsificare monetară
    Catalog preţuri piaţă bancnote România pe valori nominale
    Catalog preţuri piaţă monede România pe valori nominale
    Revista Medalistaica, Nr.1, Aprilie 2009
    Din istoricul regimului juridic al monedelor si medaliilor de aur în România
48pagini, in formatul obisnuit. Initial trebuiau sa apara mai multe articole, dar pentru ca numarul de pagini ar fi fost prea mare (aprox.60), am decis sa scoatem cateva din ele si sa le lasam pentru numarul 8. Imi cer scuze fata de cei care ne-au trimis materiale si nu le putem publica in acest numar.

Coperta:
Imagine
Ultima oară modificat 24 Sep 2009, 18:40 de către PRONUMISMATICA, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Numarul 7 a iesit de sub tipar, 48pagini alb-negru si coperti color, in formatul obisnuit. La inceputul saptamanii viitoare incepem distributia. Cei din Timisoara le vor putea lua personal deja de maine (vineri). Cei care doresc un exemplar, sau mai multe, ma pot contacta pe mail, PM, telefon, etc.

Imi cer inca o data scuze fata de cei care ne-au trimis materiale si nu le putem publica in acest numar, dar ar fi iesit "prea groasa", aprox. 60 pagini, deci am fost nevoiti sa scoatem cateva articole.

Cateva imagini - fragmente de pagini extrase din acest numar puteti vedea aici:
http://www.colectionarul-roman.ro/stiri ... ria-ii.htm
danielt
**
**
Mesaje: 15
Membru din: 25 Sep 2007, 11:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de danielt »

Revistele se vor gasi si la Targul Colectionarilor din Timisoara de pe 26 septembrie, Sala Lira (orele 7 - 14).
hultan2003
***
***
Mesaje: 77
Membru din: 01 Oct 2008, 01:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de hultan2003 »

A ajuns revista in bucuresti?
Se gasesc si celelalte numere?
Multumesc
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

La Bucuresti inca nu. Dar din celelalte numere ar mai trebui sa fie cateva exemplare.
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesaj de capa »

Nu stiu daca acesta e locul cel mai bun, dar am o intrebare legata de articolul: "Un deceniu de falsificare monetara": ce anume califica moneda 100 lei 1932 Paris (numarul 15) drept fals? (metal alb, batere, 31.1 mm, 13.78g, muchie bine executata)

(insiruirea de imagini cu falsuri mi se pare o idee foarte buna. Pentru multi probabil ca este evident, dar mie mi-ar fi prins bine si neregulile care le califica drept falsuri)

Multumesc,
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

hultan2003 scrie:A ajuns revista in bucuresti?
Se gasesc si celelalte numere?
Multumesc
Revista va fi disponibila, probabil, de la sfarsitul saptamanii la colegul dragos03. Folosesc mai jos datele date de dumnealui:
dragos03 scrie:Numarul 3 a ajuns in sfarsit la Bucuresti. Il gasiti la restaurantul "Scinteia" (Bd. Ferdinand, nr. 73), in fiecare zi de la ora 12 pana noaptea tarziu. Pentru orice detalii ma puteti suna la 0727837658.
De asemenea, la localui dansului se gasesc si numere anterioare, cred, chiar incepand cu nr. 1.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

capa scrie:Nu stiu daca acesta e locul cel mai bun, dar am o intrebare legata de articolul: "Un deceniu de falsificare monetara": ce anume califica moneda 100 lei 1932 Paris (numarul 15) drept fals? (metal alb, batere, 31.1 mm, 13.78g, muchie bine executata)
Probabil tocmai faptul ca nu este din argint, ci metal alb.
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesaj de capa »

Aldor scrie:
capa scrie:Nu stiu daca acesta e locul cel mai bun, dar am o intrebare legata de articolul: "Un deceniu de falsificare monetara": ce anume califica moneda 100 lei 1932 Paris (numarul 15) drept fals? (metal alb, batere, 31.1 mm, 13.78g, muchie bine executata)
Probabil tocmai faptul ca nu este din argint, ci metal alb.
Ah, credeam ca metal alb este doar un termen acoperitor. Inteleg ca trebuie interpretat ca si "metal alb dar nu dintre cele cunoscute (Ag, CuNi, etc)"?
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

capa scrie:Nu stiu daca acesta e locul cel mai bun, dar am o intrebare legata de articolul: "Un deceniu de falsificare monetara": ce anume califica moneda 100 lei 1932 Paris (numarul 15) drept fals? (metal alb, batere, 31.1 mm, 13.78g, muchie bine executata)

(insiruirea de imagini cu falsuri mi se pare o idee foarte buna. Pentru multi probabil ca este evident, dar mie mi-ar fi prins bine si neregulile care le califica drept falsuri)

Multumesc,
Poate imaginea de jos va fi un pic mai explicita.
Daca este sa ne luam dupa tolerante, diferentele sunt destul de mici

diametrul: moneda in cauza 31,1 mm fata de 31
greutate: moneda in cauza 13.78 g fata de 14.
Sigur ca diferenta de greutate poate fi pusa pe seama uzurii, dar nu este ok ca blancul sa fie mai mare. Chiar si diferenta de greutate este cam mare.
Un alt factor este aspectul usor poros pe alocuri. Aspectul metalului in jurul literelor, de asemeni, nu este de neglijat. La aceasta moneda, din pacate culoarea nu este un factor determinant, deoarece, cele batute la Paris aveau "propietatea" de a se ingalbeni mai usor deoarece era un alt tip de aliaj. Insa chiar si sunetul este diferit fata de una buna batuta la Paris.
Poate explicatiile sau poza nu sunt foarte ajutatoare, insa senzatia cand tii aceasta moneda in mana, este ca detii un fals.
Cat despre neregului, caracteristicile care diferentiaza un fals de o moneda buna, sunt: metalul, greutatea, diametrul si grafica.
Tocmai de aceea, la inceput, am trecut la marea majoritate a monedelor, cateva date ale monedelor emise in acea perioada. Problemele la monedele din articol sunt acolo unde estre trecut metal alb. Sincer, este un aliaj cu proprietati ciudate, si cu variatii mari de la o moneda la alta.
Fişiere ataşate
1932 100 lei 15 .jpg
1932 100 lei 15 .jpg (83.89 KiB) Vizualizat de 23872 ori
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesaj de capa »

Multumesc mult pentru raspuns.

Intradevar, de cele mai multe ori cand esti in postura de a achizitiona o moneda nu prea ai nici subler nici cantar la indemana, iar 0.1mm sau 0.22g in plus sau in minus sunt greu de determinat fara instrumente. Pentru a aprecia o atfel de moneda dupa culoare, sunet sau chiar grafica trebuie sa fi tinut in mana sau studiat cel putin cateva piese inainte.

Cu alte cuvinte, tot experienta anterioara este determinanta. :-(

Ca orice incepator imi doresc criterii mai bine cuantificate (gen 5 lei 1885 patrat la coroana). Deh, graba...
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

capa scrie: Cu alte cuvinte, tot experienta anterioara este determinanta. :-(

Ca orice incepator imi doresc criterii mai bine cuantificate (gen 5 lei 1885 patrat la coroana). Deh, graba...
Asta din pacate este aplicabila doar la monede de genul celui de pe coperta.
Restul e doar studiu. Pt ca totusi rolul unui fals este de a insela, iar pt asta trebuie sa fie cat mai aproape de modelul ales. Dar pt studiu trebuie si mult material.
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Revista a ajuns la Bucuresti. Nr. 7 il gasiti la restaurantul "Scinteia" (Bd. Ferdinand, nr. 73), in fiecare zi de la ora 12 pana noaptea tarziu.
Încuiat