Martisorul Flotei Nationale

Discuții - ordine, medalii și însemne militare.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul, Alex

EUXIN RO
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Ian 2011, 20:40
Localitate: Bucuresti

Mesaj de EUXIN RO »

am inteles,multumesc,o seara buna.
DACHII PREA VECHE A LOR LIMBĂ OSEBITĂ AVÂND, CUM O LĂSARĂ, CUM O LEPĂDARĂ AŞA DE TOT ŞI LUARĂ A ROMANILOR, ACEASTA NICI SĂ POATE SOCOTI NICI CREDE.
(C.Cantacuzino)
babanezu
*****
*****
Mesaje: 343
Membru din: 11 Oct 2007, 16:50
Localitate: Bucuresti - Ploiesti -Brasov
Contact:

Mesaj de babanezu »

D-le Iason, multumim pentru imagini. Superbe piese . Medalionul aurit SONAFR il caut de foarte mult timp si pana astazi nu am avut norocul nici macar a unei imagini .Pentru mine este o avanpremiera.

Imi fortez norocul :oops: si poate mai alinati o suferinta . Intamplarea face sa aveti sa sa binevoiti a ne arata o imagine cu placheta 1936 SONAFR- Principesei Alexandrina Cantacuzino.

Ca sa nu deviem complet de la topic mai postez cateva tipuri de martisoare ...
Fişiere ataşate
1880 Martisor.jpg
1880 Martisor.jpg (95.51 KiB) Vizualizat de 5484 ori
1897 Martisor.jpg
1897 Martisor.jpg (319.71 KiB) Vizualizat de 5484 ori
1898 Martisor.jpg
1898 Martisor.jpg (105.08 KiB) Vizualizat de 5484 ori
1901 Martisor.jpg
1901 Martisor.jpg (110.4 KiB) Vizualizat de 5484 ori
1920 Martisor.jpg
1920 Martisor.jpg (108.51 KiB) Vizualizat de 5484 ori
iason
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 11 Dec 2009, 21:53

Mesaj de iason »

Din pacate nu pot sa va indeplinesc placerea.Mi s-a oferit cu ani in urma dar am refuzat s-o cumpar ( recunosc ca am fost incepator la medalistica atunci).deorece era prea mare,parca peste 15-17 cm, si unifata.Ce n-as da insa,pentru ordinul care purta Principesa,si ma refer la ordinul de Sfantul Mormant in grad de mare cruce.
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
Avatar utilizator
Cacuci
*****
*****
Mesaje: 384
Membru din: 24 Feb 2005, 21:06
Contact:

Re: Martisorul Flotei Nationale

Mesaj de Cacuci »

Am si eu o curiozitate. Medalia -martisor a lui Carol II cu Liga Apararii contra atacurilor aeriene poate fi datata aproximativ?
Se stie ca in 28 februarie 1933 s-a infiintat Apararea Pasiva contra atacurilor aeriene, citez "La 28 februarie 1933, prin Decretul Regal nr.468, se aprobă "Regulamentul de funcţionare a Apărării Pasive contra atacurilor aeriene" având ca scop "să limiteze efectele bombardamentelor aeriene asupra populaţiei şi resurselor teritoriului, fie asigurându-le protecţia directă, fie micşorând eficacitatea atacurilor".

Ar fi posibil ca de 1 martie 1933 (a doua zi ) sa fi aparut medalioanele cu inscriptia 1 martie? Iar ulterior sa fi fost emise cele fara inscriptia 1 martie ?
Scrie răspuns