Placuțe de identificare

Discuții - ordine, medalii și însemne militare.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul, Alex

Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Placuțe de identificare

Mesaj de Pantiru »

Model WW1 (rareori, dar folosite și în WW2), imagini de pe net.
P 1.jpg
Model bachelită, Carol II
P 4.jpg
P 4.jpg (27.1 KiB) Vizualizat de 17175 ori
Model bachelită, fără cifru
P 5.jpg
Bachelită, Mihai I
P 6.jpg
P 6.jpg (48.58 KiB) Vizualizat de 17175 ori
Centrul de recrutare Mehedinți, Contingent 1935, cnp 2809
P 7.JPG
Ultima oară modificat 15 Mar 2018, 23:21 de către Pantiru, modificat 1 dată în total.
Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Re: Placuțe de identificare

Mesaj de Pantiru »

Centrul de Recrutare Râmnicu-Sărat, Contingent 1941
P 8.jpg
Model german - Batalion / Regiment 22 Vânători de Munte, Contingent 1941
P 9 1941.jpg
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Placuțe de identificare

Mesaj de Florian »

Multumesc Pantiru!Impresionant!
Deci tipul ala de cruce(care aici apare in timpul lui Carol II)si pe care l-a prezentat si colegul nostru "nemo" la topicul identificari,nu poate sa fie decat din timpul primului razboi mondial(aproximativ 1916-1918)!
Aveti cumva vreo informatie legata de cum aratau placutele din perioada 1870-1916?
Incantat de fotografii!Mii de multumiri si noapte buna!
Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Re: Placuțe de identificare

Mesaj de Valeriu-61 »

D-nul Panțiru -dacă îmi permiteți -vă prezint cîteva piese
Fişiere ataşate
post-2404-0-07369400-1425796895_thumb.jpg
post-39816-0-13000600-1470410772_thumb.jpg
post-43687-0-68188100-1480106784_thumb.jpg
Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Re: Placuțe de identificare

Mesaj de Pantiru »

[quote="Florian"] Aveti cumva vreo informatie legata de cum aratau placutele din perioada 1870-1916?

Nu știu dacă s-au folosit plăcuțe in perioada respectivă.
Mai știu, că avem colegi pe Forum - foarte buni cunoscători ai placuțelor. Poate vor interveni în discuția noastră ).

Domnul Valeriu-61 a dezvăluit și sursa imaginilor de mai sus. Toate pozele sunt preluate de pe un site rusesc de Militaria. In Rusia, colecționarea plăcuțelor e o pasiune frecventă, în special, în zonele, unde au avut loc lupte în perioada WW2.
Avatar utilizator
bansaraba
***
***
Mesaje: 89
Membru din: 16 Mar 2011, 18:24

Re: Placuțe de identificare

Mesaj de bansaraba »

Florian scrie:Aveti cumva vreo informatie legata de cum aratau placutele din perioada 1870-1916?
Un posibil raspuns, a se lua informatia cu rezervele de rigoare...
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Placuțe de identificare

Mesaj de Florian »

bansaraba scrie:
Florian scrie:Aveti cumva vreo informatie legata de cum aratau placutele din perioada 1870-1916?
Un posibil raspuns, a se lua informatia cu rezervele de rigoare...
Foarte interesanta posibilitate!Mai mult ca probabil ca asa a inceput ideea de identificare a soldatilor(mai intai pe un pergament,apoi pe o placuța metalica.).Regizorul filmului s-a documentat de undeva pentru a promova acest concept,care sigur trebuia sa aiba legatura cu realitatea istorica a acelor vremuri.Folosim insa informatia,asa cum ne-ati sfatuit,cu rezervele de rigoare... :)
Multumim!
Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Re: Placuțe de identificare

Mesaj de Valeriu-61 »

De anu forma altă temă.
Recent am procurat plăcuța de identificare -din imagine.Diam/-33 mm. 3,35 gr.Dacă poate cinevai să mă ajute a identifica persoana cui a aparținut -sunt interesat -pentru că aș dori să o dăruesc familiei -urmașilor acestui ostaș și a putea afla despre această persoană careva informații despre viața și soarta acestuia. Voi fi f.recunoscător pentru ajutorul acordat.
Fişiere ataşate
bd599283f7a3110c1510293dd2a2f54f4f8caa318040425.jpg
Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Re: Placuțe de identificare

Mesaj de Valeriu-61 »

Nimeni nu mă poate ajuta ?--măcar un indiciu .--din ce perioadă-din care an sar putea de căutat un răspuns.
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Placuțe de identificare

Mesaj de Florian »

Gasiti doar un minimum de informatii referitor la Regimentul 5 infanterie pe internet:
Wikipedia https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Regimen ... 1916-1918)

Observ ca regimentul nr.5 Vlaşca era infiintat de mai multa vreme:

"Regimentul 5 Dorobanţi “Vlaşca” a fost înfiinţat pe 1 iulie 1872 la Galaţi şi mutat în ianuarie 1877 la Giurgiu, prin Decretul 2195/ 26.11.1876."

"Regimentul 5 Vlaşca, din oraşul Giurgiu, era unul de elită în cadrul glorioasei armate române. De pildă, la o vizită a Principelui Carol la Slănic Prahova, în 1902, paza salinelor şi a Penitenciarului de la “Ocnă”, cum se numea în acea perioadă, era asigurată de un pluton de la Regimentul 5 Vlaşca. Acel pluton din Regimentul 5 Vlaşca, care făcea paza la temniţă sub comanda sublocotenentului Gheorghe Ciunga, i-a dat onorurile cuvenite Principelul Carol."

Apoi din aceste unitati si subunitati ale rgt.5 Vlaşca,existente la pace a fost infiintat rgt.5 infanterie in 1916

"În Primul Război Mondial este cunoscută jertfa supremă a celor două companii de vânători din Regimentul 5 Vlaşca, care au fost distruse de inamicul german, în Bătălia de la Predeal (octombrie 1916)."

"O coloană de soldaţi unguri reuşeşte să străpungă frontul român între poziţiile Regimentelor 45 şi 46, iar una germană în sectorul unui batalion din Regimentul 5 Vlaşca. O puternică rezistenţă românească a fost opusă în gara din Predeal, unde mitraliorii români au luptat până când au fost ucişi cu toţii."

Daca garnizoana era in Giurgiu,e mare probabilitatea ca placuța dumneavoastra(nr.795)sa fii apartinut unuia din cei 2500 de oameni pe care îi avea regimentul(poate chiar un localnic) care si-a dat viata la Predeal.

Am vazut si o marturie a cuiva care vorbeste,surprinzator, si de prezenta acestui regiment si in al doilea razboi mondial:
"Tatal meu a facut razboiul la Regimentul de infanterie 5 Vlasca, mergand pana la Cotul Donului unde, fiind ranit, a facut cale intoarsa. In iunie 1941, pe dealul Tabanului-la – Pietrarii, tot satul Sf.Gheorghe a urcat sa SALUTE militarii Regimentului de infanterie 5 Vlasca. Trenul ducea militarii pe front!
Am participat la PLECARE. Aveam 5 ani!!! Imi amintesc cum femeile plangeau si strangeau in brate copiii!"

Insa este puțin probabil ca tipul asta de placuţe sa fi fost utilizate in al doilea razboi mondial.
Mai sigur ne invartim in jurul perioadei 1916,iar ca locație, Giurgiu.
Cautam totusi,acul in carul cu fân! :)

Sa fiţi sanãtos!
Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Re: Placuțe de identificare

Mesaj de Valeriu-61 »

BUNA ZIUA. Din suflet V-ă mulțumesc pentru răspuns și timpul acordat .
Găsisem ceva informații -dar Dumneavoastră l-eați desfățurat la bun. Bănuiam că răspunsul poate fi căutat în perioada 1916-1919. fapt ce ați comfirmat prin expunerea detaliată a evenimentelor perioadei numinalizate.
Cu ajutorul domnului și a colegilor de pe forum poate vom scoate pînă la capăt țelul care mi l-am pus,de a găsi rudele și dona familiei soldatului plăcuța de identitate .Vă doresc la toți o zi cît mai placută.
Cu mult respect.
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Placuțe de identificare

Mesaj de sorin70 »

Identificarea exacta cred ca o puteti face doar daca gasiti o persoana deosebit de amabila la Arhivele Militare de la Pitesti. Merita incercat.
Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Re: Placuțe de identificare

Mesaj de Valeriu-61 »

Mulțumesc mult de informație. Mă voi strădui , cu toate că îmi va fi greu , locuesc in Chișinău.
Voi vedea cum voi face. Merită că a întoarce în familie măcar ceva - o amintire despre aacest soldat.
Mulțumesc mult .O zi cît mai placută.
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Placuțe de identificare

Mesaj de Florian »

Am gasit doua pagini extrem de interesante in "Ghidul Arhivelor Militare Române" editat in 2010,pagini care vorbesc despre Regimentul 5 infanterie.
ghidul-arhivelor-militare-237-638.jpg
ghidul-arhivelor-militare-238-638.jpg
Unul dintre registre consemneaza si date din perioada 1914-1916,dar nu e sigur ca are si numele ostaşilor.Oricum,asa cum sugera si sorin70,e mare probabilitatea de a gasi ceva contactand pe cineva de la Arhivele Militare Pitesti.Documente sunt.
Oare avem vreun coleg de forum din zona Pitestiului,care sa fie pasionat si de acest tip de cercetare?
Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Re: Placuțe de identificare

Mesaj de Valeriu-61 »

Buna seara . Vreau să prelungesc această temă -În viziunea mea interesantă ---am mai achiziționat o plăcuță de identitate ---Este de asemenea ajutorul Dum-stră pentru identificarea postasului ---soarta plăcuței va fi aceiași --voi întoarce-o familiei soldatului --dacă îl vom putea identifica -Mulțumesc pentru sprijinul și informația acordată .
Fişiere ataşate
DSCN7096.JPG
Scrie răspuns