Martisor Carrefour 2012

Colectibile diverse - cărți poștale, acțiuni, documente, insigne, sigilii, antichități, etc.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Scrie răspuns
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Martisor Carrefour 2012

Mesaj de sorin70 »

L-am achizitionat astazi.
E din alama argintata ( cineva a avut curiozitatea si l-a frecat bine pe muchie ), 25 mm diametru, 2 mm grosime la flan.

Gaura a fost data inainte de argintare.
L-a mai intalnit cineva ? Stie cineva si alte detalii ( modalitate de distributie, tiraj, tipuri, variante, etc. ) ?
Fişiere ataşate
Martisor Carrefour 2012.JPG
Martisor Carrefour 2012.JPG (53.62 KiB) Vizualizat de 7779 ori
EUXIN RO
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Ian 2011, 20:40
Localitate: Bucuresti

Mesaj de EUXIN RO »

Am vazut si eu acum o luna unul intr-un targ de vechituri,cineva-l vindea ca de argint dar cu lupa i-am aratat ca se vedea alama pe cercul perlat
DACHII PREA VECHE A LOR LIMBĂ OSEBITĂ AVÂND, CUM O LĂSARĂ, CUM O LEPĂDARĂ AŞA DE TOT ŞI LUARĂ A ROMANILOR, ACEASTA NICI SĂ POATE SOCOTI NICI CREDE.
(C.Cantacuzino)
Avatar utilizator
Cacuci
*****
*****
Mesaje: 384
Membru din: 24 Feb 2005, 21:06
Contact:

Mesaj de Cacuci »

Eu am fost anul asta de 8 martie in Carrefour cu sotia si cu soacra la cumparaturi. La casa, dupa plata ,fiecare din ele au primit cadou un astfel de martisor. Era legat cu snur de martisor, si sigilat intrun plic de nylon de-ala pentru martisoare.
Avatar utilizator
simaky
******
******
Mesaje: 993
Membru din: 21 Mai 2005, 13:27
Localitate: Paris, FR
Contact:

Mesaj de simaky »

... cel care l-a frecat pe margine ca sa verifice daca este de argint probabil ca stia ceva !!! :D :roll:
... eu stiu ca exista doar 2 exemplare de argint si au ramas la cel care a facut martisoarele !!!! :D :wink:
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Martisor Carrefour 2012

Mesaj de sorin70 »

Carrefour recidiveaza in 2018 :D
Achizitionat ieri din targul de vechituri.
Dimensiuni identice cu cel din 2012 dar calitatea realizarii mai slaba.
Fişiere ataşate
Martisor Carrefour 2018 m.jpg
EUXIN RO
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Ian 2011, 20:40
Localitate: Bucuresti

Re: Martisor Carrefour 2012

Mesaj de EUXIN RO »

Am si eu doua de anul asta 2018 , dar de o foarte buna calitate a stantei...poate au avut mai multe matrite...
DACHII PREA VECHE A LOR LIMBĂ OSEBITĂ AVÂND, CUM O LĂSARĂ, CUM O LEPĂDARĂ AŞA DE TOT ŞI LUARĂ A ROMANILOR, ACEASTA NICI SĂ POATE SOCOTI NICI CREDE.
(C.Cantacuzino)
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Martisor Carrefour 2012

Mesaj de sorin70 »

Mai curand au avut o singura matrita pe care au folosit-o la maxim. Relieful nu mai este la fel de inalt ca la cel din 2012. Interesant ar fi de stiut tirajul. Nici situl si nici pe pagina de Facebook a Carrefour nu am gasit nici macar pomenita informatia.
Trecand insa peste acestea, initiativa este deosebit de frumoasa. Este un simbol specific regiunii sud-est europene, care trebuie pastrat si promovat.
Aceste piese imi aduc aminte de martisoarele realizate acum un secol de Theodor Radivon.
Oare au mai existat si alte martisoare in afara de 2012 si 2018 ?
Scrie răspuns