Carte postala cu un grup de barbati

Colectibile diverse - cărți poștale, acțiuni, documente, insigne, sigilii, antichități, etc.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Scrie răspuns
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Carte postala cu un grup de barbati

Mesaj de sorin70 »

Ma poate ajuta cineva sa identific personajele din aceasta carte postala ?

Multumesc anticipat.
Fişiere ataşate
CP Grup barbati m.jpg
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Carte postala cu un grup de barbati

Mesaj de sorin70 »

Cautand pe net am dat peste o CP asemanatoare. Alt grup, acelasi studio cu acelasi mobilier si acelasi fundal.
Fişiere ataşate
CP Grup barbati 2m.jpg
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Carte postala cu un grup de barbati

Mesaj de Florian »

Daca "Fotoglob" facea reproduceri pentru carti postale de circulatie,trag concluzia ca alegea(de obicei),personaje influente,indiferent de domeniile in care activau.Cred ca e un grup de cercetatori sau scriitori francezi,dintre cele doua razboaie.E interesant daca s-ar putea gasi o lista(vreo arhiva)cu cadrele fotografice realizate de "Fotoglob".Incercati si pe Facebook s-o publicati.(pe PhotoHistoria de exemplu: https://it-it.facebook.com/Photo-Histor ... 7/?fref=nf ).Cine stie?Poate cineva dintre persoanele pasionate de fotografia veche, o recunoaste acolo?!
Ca o remarca personala,vreau sa spun ca o fotografie din acei ani are o frumusete si un impact emotional si artistic mai mare decat 1001 fotografii realizate azi cu S9 sau S10.Fotografia de azi(cu toți pixelii ei),n-are nici viitor,nici iz istoric.
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Carte postala cu un grup de barbati

Mesaj de sorin70 »

In mod sigur sunt niste persoane peste medie. Sunt eleganti si poarta haine de calitate in pas cu moda timpului.
In niciun caz nu sunt un grup de prieteni care s-au dus sa se fotografieze de Sf. Dumitru.
Pot fi oameni de litere, politicieni, avocati, universitari, oameni de afaceri, artisti, aristocrati.
Ca incadrare in timp as zice undeva intre 1910-1915. Cartile postale divizate apar dupa 1906 iar titulatura CARTA postala e specifica epocii de pana in 1920.
Figura personajului din dreapta jos din prima fotografie ( cel cu fata mai rotunda) imi pare cunoscuta, dar nu stiu de unde sa-l iau.
In cea de a doua imagine, personajul central aduce cu George Enescu tanar.
Sper sa fie romani desi exista si posibilitatea sa fie straini.
Subscriu la ceea ce ati afirmat vis-a-vis de fotografia veche.Tocmai farmecul ei deosebit m-a facut sa o cumpar din targul de vechituri.
Relativ la fotografia recenta, imi permit sa fac observatia ca o fotografie de calitate nu se va putea face cu mobilul ( indiferent ca e S9 sau iP X ) ci doar cu un aparat foto. Indiferent cati MPx are camera de mobil, un obiectiv cat unghia nu va avea performantele unuia de aparat foto care vine cu caracteristici deosebite in ceea ce priveste alte elemente : distorsiunile , luminozitatea, profunzimea, etc. etc.
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Carte postala cu un grup de barbati

Mesaj de sorin70 »

Inca nu am reusit sa identific personajele, dar am localizat studioul Fotoglob : pe Bd. Academiei, cladirea Minerva.
Fişiere ataşate
CP Bucuresti - Bd Academiei m.jpg
sorin70
******
******
Mesaje: 2520
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Carte postala cu un grup de barbati

Mesaj de sorin70 »

Oare acesta ar putea fi Oscar Han ?
Fişiere ataşate
CP Grup barbati detaliu.jpg
Scrie răspuns