Medalion AP

Colectibile diverse - cărți poștale, acțiuni, documente, insigne, sigilii, antichități, etc.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Scrie răspuns
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Medalion AP

Mesaj de sorin70 »

Diametrul : 22 mm
Greutate : 3.20 g
Material : probabil alama argintata
Unifata

AP se refera la Apararea Patriotica ?
Orice informatii sunt folositoare.

Multumesc.
Anticipat.
Fişiere ataşate
Medalion AP.jpg
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Medalion AP

Mesaj de sorin70 »

La Arhivele Nationale, in fondul "Apararea Patriotica", exista un document datat octombrie 1944, intitulat " Timbre si insigne ale Apararii Patriotice".
Din pacate respectivul fond nu este digitalizat asa ca nu am acces la respectivul document care ar putea clarifica situatia.
rocolectionar
****
****
Mesaje: 143
Membru din: 25 Feb 2008, 15:16
Localitate: BUCURESTI

Re: Medalion AP

Mesaj de rocolectionar »

In imagine aveti un medalion , nu insigna sau timbru
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Medalion AP

Mesaj de sorin70 »

Este evident ce spuneti, dar este posibil ca imaginile respectivelor insigne sa aduca informatii noi.
De asemenea este posibil si ca aceste medalioane sa fi fost categorisite drept insigne de cineva mai putin initiat in domeniu la momentul respectiv. Poate au fost prinse cu un ac si o fundita.
Si mai este si posibilitatea ca medalionul in cauza sa fie o parte a unei insigne, lipsind bareta cu sistemul de prindere.
Oricum ar fi, respectivele insigne sunt rare deoarece nu le-am intalnit pana acum nici macar in poze.
Daca are cineva orice informatii despre ele l-as ruga sa le posteze si cred ca ar fi un subiect interesant pentru multi membrii ai forumului.
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Medalion AP

Mesaj de sorin70 »

Tot sapand am dat de o informatie adiacenta.
In publicatia Octavian Iliescu - "Insigne privitoare la istoria partidului şi a organizaţiilor sale de masă", Editura Academiei RPR 1961

https://www.numismaticaoctavianiliescu. ... a_1961.pdf

la pozitia 12 este insigna din imagine, emisa cu ocazia Congresului Apararii Patriotice din 1945.

De remarcat initialele AP.

Mai sapam ....
Fişiere ataşate
Insigna Congres AP 1945.jpg
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Medalion AP

Mesaj de sorin70 »

A mai gasit cineva vreo informatie despre medalion ?
Scrie răspuns