Posibil ornament ?

Colectibile diverse - cărți poștale, acțiuni, documente, insigne, sigilii, antichități, etc.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Scrie răspuns
laurentiu c
*****
*****
Mesaje: 330
Membru din: 15 Apr 2007, 13:19
Localitate: CONSTANTA

Posibil ornament ?

Mesaj de laurentiu c »

Buna ziua,
Solicit ajutorul dvs legat de respectiva piesa, probabil un ornament pentru pafta sau ceva de genul acesta. Este din argint si are 15,5 grame. M-am gandit la o tinuta militara ruseasca, vad ca este prezentat un vultur bicefal.
Va multumesc.
Fişiere ataşate
DSCF6495.JPG
DSCF6495 - Copie.JPG
DSCF6494.JPG
laurentiu c
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Posibil ornament ?

Mesaj de Florian »

Nu neaparat ruseasca.Vulturul bicefal e prezent si pe tinuta militara austro-ungara,asa ca in imagini...
27908af0b7b40b5fde07a0f01a73ec61.jpg
old-military-button-austria-hungary-eagle-40864955.jpg
Cred ca e greu de crezut ca s-ar fi putut face o pafta de argint(doar poate daca apartinea unui inalt ofiter).Am observat ca majoritarea efectelor militare sunt din metale sau aliaje inferioare.Dupa acele de prins pe care le are in spate pare mai degraba o insigna de sapca militara.Ceea ce ma intriga cel mai mult e modalitatea,hai sa-i zicem grosolana,in care cei care au turnat-o au ales sa reprezinte detaliile vulturului.Nici un insemn de arma,nici un sceptru,nici o coroana,nici un blazon....
Te pomenesti ca noi cautam un efect militar,iar la sfarsit se dovedeste ca e doar accesoriul celei mai bune masini de scris a vremii respective!Glumesc,bineinteles... :D
Scrie răspuns