Cruce Manastirea Vacaresti

Colectibile diverse - cărți poștale, acțiuni, documente, insigne, sigilii, antichități, etc.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Scrie răspuns
S.Bogdan
*
*
Mesaje: 5
Membru din: 09 Feb 2017, 02:34

Cruce Manastirea Vacaresti

Mesaj de S.Bogdan »

Buna ziua,

Am o cruce din lemn care provine din Manastirea Vacaresti (puscaria Vacaresti).

Informatii despre ea: urma sa fie aruncata/distrusa dar a fost luata ca amintire de o ruda.

Imi poate oferii cineva cateva detalii despre un astfel de obiect? (cam ce valoare ar putea avea; am voie sa o vand? etc.)

http://imgur.com/a/sw1mI
EUXIN RO
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Ian 2011, 20:40
Localitate: Bucuresti

Re: Cruce Manastirea Vacaresti

Mesaj de EUXIN RO »

Nu prea cred ca cei de la Manastirea Vacaresti sau de la oricare alta biserica sau manastire aruncau sau distrugeau cruci...ca asa le venea lor cand faceau curatenie...iar cruci din lemn se gasesc si mai noi si mai vechi prin casele credinciosilor sau a colectionarilor asa cum se gasesc si icoane.Toata treaba e sa nu fie obiectul declarat furat si sa fie intr-o baza de date...Probabil ca aveti o cruce pentru prapori sau pentru procesiuni daca e dintr-o biserica. Puneti o poza cu ea si spuneti si dimensiunile aproximative
DACHII PREA VECHE A LOR LIMBĂ OSEBITĂ AVÂND, CUM O LĂSARĂ, CUM O LEPĂDARĂ AŞA DE TOT ŞI LUARĂ A ROMANILOR, ACEASTA NICI SĂ POATE SOCOTI NICI CREDE.
(C.Cantacuzino)
S.Bogdan
*
*
Mesaje: 5
Membru din: 09 Feb 2017, 02:34

Re: Cruce Manastirea Vacaresti

Mesaj de S.Bogdan »

Multumesc de raspuns.

Am atasat la postul initial si link catre poza (nu sunt sigur daca apare).

Manastirea urma sa fie demolata (sau era in proces de demolare) in perioada lui Nea Nicu. Iar aceasta cruce fusese aruncata. Pot afla mai multe detalii despre unde mai exact era (in gunoi, prin curte, etc) de la cel care a luat-o.

Cred ca are aprox. 50cm dar o voi masura si voi pune exact.
Fişiere ataşate
16709269_10154910307860502_1314428727_o.jpg
S.Bogdan
*
*
Mesaje: 5
Membru din: 09 Feb 2017, 02:34

Re: Cruce Manastirea Vacaresti

Mesaj de S.Bogdan »

37 cm mai exact
Scrie răspuns