Insigna Ungaria

Colectibile diverse - cărți poștale, acțiuni, documente, insigne, sigilii, antichități, etc.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

sorin70
******
******
Mesaje: 2529
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Insigna Ungaria

Mesaj de sorin70 »

Va cer ajutorul pentru identificarea insignei din imagine.

Dimensiuni : 46 x 28 mm
Marcaj cu numele si adresa producatorului pe spate : MORZSANYI JOZSEF / BUDAPEST IV ESKU-UT 5.
Dupa stema este ungureasca pana in 1946. ( Exclud varianta dupa 1990 deoarece modul de executie este vechi.)
Atelierul a fost fondat la 1870.
Orice informatie este binevenita.
Multumesc anticipat.
Fişiere ataşate
Insigna Russ m.jpg
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Insigna Ungaria

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Cap badge (insemn pentru sapca) al unitatii colonelului Russ. Perioada ww1.

Foto cu colonelul respectiv:
Imagine
sorin70
******
******
Mesaje: 2529
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Insigna Ungaria

Mesaj de sorin70 »

Multumesc foarte mult.
Aveti idee despre gradul de raritate sau pret ?
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Insigna Ungaria

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Este relativ rara, dar cu un pret nu va pot ajuta din pacate.
sorin70
******
******
Mesaje: 2529
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Insigna Ungaria

Mesaj de sorin70 »

Multumesc foarte mult.
Mi-ati trezit curiozitatea si am cautat sa gasesc ceva informatii despre colonelul Russ.
Chiar si in maghiara sunt foarte putine informatii sau nu am reusit eu sa le descopar. Am mai gasit o fotografie calare in Arhiva Maghiara Digitala si ( atat cat mi-a permis Google Translator ) am aflat ca "legendarul colonel Russ" a luptat pe frontul din Bucovina impotriva rusilor .
Pentru ca la fiecare piesa imi place sa stiu si povestea ei, voi mai continua sa caut si multumesc anticipat pentru orice alta informatie relevanta.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Insigna Ungaria

Mesaj de popoviciliza »

Am găsit piesa în http://medals.extra.hu/modules/myalbum/ ... p?lid=3389, este identică cu cea prezentată, poate ceva mai bună ca stare.

Atribuită detaşamentului colonelului Russ, cum s-a arătat deja.

Fiind un forum, poate aflaţi de aici raritatea şi evaluarea.
Fişiere ataşate
3389.jpg
sorin70
******
******
Mesaje: 2529
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Insigna Ungaria

Mesaj de sorin70 »

Multumesc pentru ajutor. Gasisem si eu piesa postata acolo dar din pacate, nestiind maghiara, imi va fi mai greu sa comunic. Cu Google translator nu indraznesc sa scriu ca nu stiu ce balarii rezulta din traducere :lol: . Voi incerca in engleza cu speranta ca voi avea succes.

Piesa de pe forum este intr-adevar intr-o stare mai buna decat a mea dar e realizata mai rudimentar .
Priviti ce frumos sunt decupate acele de brad la piesa mea spre deosebire de cea de pe forum :D .
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Insigna Ungaria

Mesaj de popoviciliza »

Cu plăcere!

Poate că piesa din Ungaria nu a ieşit niciodată din atelier, că nici perioada în care poate fi datată nu e prea întinsă (cred că este chiar la finalul operaţiunilor pentru detaşamentul Russ, am în vedere stema), aşa că nu a fost nici debavurată nici patinată. Sper să nu mă înşel!
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Insigna Ungaria

Mesaj de popoviciliza »

Am găsit şi o urmă în limba englză (pentru încadrare în timp şi spaţiu): http://www.austro-hungarian-army.co.uk/infdev.htm

Este menţionat la final Honvédinfanteriebataillon Russ.

Ca de obicei, şi acest document este pus sub semnul întrebării: http://1914-1918.invisionzone.com/forum ... -regiment/, dar cred că este şi aici o informaţie de reţinut.
sorin70
******
******
Mesaje: 2529
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Insigna Ungaria

Mesaj de sorin70 »

Multumesc mult pentru aceste informatii.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Insigna Ungaria

Mesaj de popoviciliza »

Cu plăcere!
sorin70
******
******
Mesaje: 2529
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Insigna Ungaria

Mesaj de sorin70 »

In urma sapaturilor mele am gasit o carte in maghiara :

http://mek.oszk.hu/12700/12700/pdf/12700_01-1.pdf

De la pag 181 la 185 se discuta despre colonelul Russ Viktor si sunt cateva imagini.
Din pacate Google Translator nu poate oferi o traducere coerenta.
Din cate inteleg subunitatea colonelului Russ a fost un fel de militie teritoriala.
Cert este ca a actionat in Bucovina de unde de fapt provine si insigna mea.
Daca vreun coleg cunoscator de maghiara isi poate arunca un ochi, i-as ramane recunoscator.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Insigna Ungaria

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Asa este, unitatea lui a fost un fel de "militie". A fost o unitate foarte mobila, a constat din 200 de voluntari (toti familisti, de varsta intre 36-42 ani, toti din Ardeal) si sarcina lor a fost hartuirea inamicului. Cand a primit comanda unitatii Russ nu era gradat, doar soldat. Au vrut sa-l faca ofiter, dar aparent a refuzat. Se pare ca a fost o unitate temuta de rusi, astfel incat au pus pe numele lui Russ o recompensa de 25.000 ruble. In Bucovina au participat la 27 batalii. Pana la sfarsitul razboiului toti cei din unitatea lui au fost decorati pentru vitejie. Cam asta ar fi pe scurt, in cartea respectiva mai sunt povestite unele batalii ale acestei unitati.
sorin70
******
******
Mesaje: 2529
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Insigna Ungaria

Mesaj de sorin70 »

Multumesc mult pentru ajutor. E un subiect interesant si mai putin cunoscut din istoria marelui razboi.
sorin70
******
******
Mesaje: 2529
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Insigna Ungaria

Mesaj de sorin70 »

Scrie răspuns