Pastrarea monedelor

Moderatori: Deus, Comboloi

pop
*
*
Mesaje: 9
Membru din: 30 Ian 2015, 15:27
Localitate: Timisoara

Re: Pastrarea monedelor

Mesaj de pop »

poza(46).JPG
poza(45).JPG
Buna seara,

As dori si eu cateva pareri/sfaturi:

Colectionez doar monede argint si de ceva timp le-am schimbat locul, este vorba de raftul unui mobilier peste care am pus sticla. Practic monedele sunt pe raft cu un blat de sticla peste, poate dauna in vreun fel faptul ca sticla apasa pe monede ?

Multumesc
jones2m
*****
*****
Mesaje: 489
Membru din: 20 Mai 2011, 08:06
Localitate: TARGU MURES

Re: Pastrarea monedelor

Mesaj de jones2m »

teoretic da dar practic nu . Adica monedele se deterioreaza prin uzare fizica sau atac chimic . Daca placa de sticla este aplicata cu grija si pe masa aia nu danseaza nu e nici o problema caci prin presare nu se intampla nimic cu muchiile mai ales ca sticla nu este suprafata rugoasa.
Ce le poate afecta putin e lacul de masa de lemn rasinile sintetice au componenti care pot sa afecteze putin luciul monedelor.
pop
*
*
Mesaje: 9
Membru din: 30 Ian 2015, 15:27
Localitate: Timisoara

Re: Pastrarea monedelor

Mesaj de pop »

Multumesc de raspuns,

Intentionez sa pun un material textil moale sub monede ( catifea).
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Pastrarea monedelor

Mesaj de ambr0zie »

Scuze ca dezgrop un topic, dar vreau sa "laud" calitatea cartonaselor autoadezive Importa (au sigla in forma de coroana la "mâner").
Mai toate monedele mele cu diametru mai mare de 25 mm au iesit "la plimbare" si atarnau frumos pe lipici.
Au fost puse recent, in decursul ultimelor 6 luni.
Am respectat regula de a pune o moneda in cartonasul de diametru imediat superior, asa ca nu erau nici fortat in cartonas, nici sa inoate.
Nu inteleg ce s-a intamplat - acum cateva zile erau OK. Acum le-am capsat pe toate, dar macar nu mai stau cu grija.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Pastrarea monedelor

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Cartonasele marca Importa se dezlipesc toate! Asa a fost intotdeauna. Au lipici, dar daca nu le capsati, se desfac in cateva zile.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Pastrarea monedelor

Mesaj de ambr0zie »

Stiam ca se dezlipesc, dar cateva zile ... e sinistru.
Bine ca n-a fost mai rau - lipici + luciu de batere nu stiu daca dadea cu plus.
Grija mare daca utilizati si capsatorul la indemana!
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Scrie răspuns