In ce sa ne pastram monedele/bancnotele?

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
Leopold.Thaler
****
****
Mesaje: 159
Membru din: 04 Feb 2011, 01:04

In ce sa ne pastram monedele/bancnotele?

Mesaj de Leopold.Thaler »

Buna seara,
Deschid acest topic,dupa parerea mea unul interesant pentru fiecare dintre noi.
Intrebarea este ''In ce sa ne pastram achizitiile (monedele/bancnotele) ?'' Fiecare dintre noi doreste sa isi pastreze piesele cat mai bine,fiecare cauta ceva anume care nu ataca piesa(bancnota sau moneda)...
In ce credeti dumneavoastra ca ar trebui sa ne pastram piesele?
Eu dau 2 variante pentru monede si bancnote dar pot fi postate si alte variante.

Monede:
a. Monedele in cartonase Importa apoi puse in clasor Leuchtturm.
b. Monedele puse in capsule patrate Leuchtturm apoi in tavite/cufere speciale pentru acest tip de capsula.

http://www.lighthouse.us/epages/lightho ... /QUADRUM33

Fara sa tinem cont de pret care varianta este mai buna?

Bancnote:
a.Bancnotele in folii si clasor Grande Leuchtturm.
b.Bancnotele in folii si clasor Importa/Safe/Linder

Fara sa tinem cont de pret care varianta este mai buna?

Astept cat mai multe pareri. :D
O seara placuta.
Ultima oară modificat 17 Iun 2012, 18:50 de către Leopold.Thaler, modificat 1 dată în total.
.
Kvs
****
****
Mesaje: 148
Membru din: 13 Ian 2009, 21:13
Localitate: Turda
Contact:

re

Mesaj de Kvs »

Monedele le pastrez in albume :
http://www.magazinul-colectionarilor.ro ... 2a2c3ae260
Bagate in cartonase adezive.
Alburile acestea sunt excelente.Folile nu prea imi plac.Albumul e rezistent si poate fi purtat.
Cartonase:
http://www.magazinul-colectionarilor.ro ... 2a2c3ae260

Am senzatia ca,capsule zgarie moneda.
Ordo Ab Chao...
Avatar utilizator
Mike
*****
*****
Mesaje: 410
Membru din: 29 Mai 2008, 18:46
Localitate: Alba Iulia - Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de Mike »

Buna seara,

Voi prezenta varianta mea + argumente:

Monede:

Clasor

- Grande Leuchtturm

Cartonase Leuchtturm

- Dintre toate marcile, acesta se dezlipeste cel mai greu datorita bordurii din jurul foliei. Bordura permite monedei sa intinda folia fara afecteze zona adeziva a cartonashului.

Bla... adica nu se dezlipeste, cum se intampla la Importa!

Dezavantaje fata de Importa:
- folia este mai subtire => se rupe mai usor

Folii pentru cartonase

Leuchtturm:

- Cartonashele se vad mai bine decat in folile Importa.

Separatoare

- Leuchtturm: plastic, negre. Din punctul meu de vedere, sunt mai estetice decat cele de carton si ocupa mai putin volum in clasor.

Bancnote:

- Album foto :)).

Deocamdata nu am ales sistemul, dar cred ca voi merge pe Leuchtturm tot.

Sper sa va fie de folos postul meu.
Leopold.Thaler
****
****
Mesaje: 159
Membru din: 04 Feb 2011, 01:04

Mesaj de Leopold.Thaler »

2.Eu imi pastrez monedele in cartonase Importa (daca ziceti ca cele Leuchtturm au folia mai subtire mai degraba as alege Importa,pot spune din proprie experienta ca monedele in Importa nu se dezlipesc ,am patit asta doar la 3 monede de 5 lei 1906,1883,1880.) > apoi in folii pentru cartonase Leuchtturm > si in sfarsit in clasor Leuchtturm.
3.Bancnotele le tin in folii Grande > in clasor Grande.

Doresc sa imi raspundeti la 3 intrebari,va rog:
1.Dar cartonasele nu afecteaza prin nici un mod medaliile/monedele?
2.Foliile Grande nu afecteaza prin nici un mod bancnotele?
3.Capsulele acelea patrate pot zgaria monedele?
Multumesc frumos. :D
.
ferdinand
******
******
Mesaje: 1064
Membru din: 26 Mai 2010, 00:54

Mesaj de ferdinand »

Ma bucur ca ati deschis acest topic. Adresez si eu o intrebare colectionarilor experimentati si celor ce comercializeaza astfel de produse. Ce imi recomandati pentru a pastra o colectie de monede romanesti destul de importanta, probabil peste 200 de monede, din care jumatate in stare XF-UNC si cu luciu de batere? Intrebarea este valabila si pentru o colectie de bancnote romanesti, aproximativ 150 de piese. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Kvs
****
****
Mesaje: 148
Membru din: 13 Ian 2009, 21:13
Localitate: Turda
Contact:

re

Mesaj de Kvs »

Parerea mea:
Cele Leuchtturm au folie mai subire si se vad mai bine.
Cele Importa o au mai groasa si face si valuri.
La cele Leuchtturm folia se intinde bine pe moneda si se vede fiecare particularitate a acesteie.
Eu optez pentru cartonasele Leuchtturm
Ordo Ab Chao...
Leopold.Thaler
****
****
Mesaje: 159
Membru din: 04 Feb 2011, 01:04

Mesaj de Leopold.Thaler »

ferdinand scrie:Ma bucur ca ati deschis acest topic. Adresez si eu o intrebare colectionarilor experimentati si celor ce comercializeaza astfel de produse. Ce imi recomandati pentru a pastra o colectie de monede romanesti destul de importanta, probabil peste 200 de monede, din care jumatate in stare XF-UNC si cu luciu de batere? Intrebarea este valabila si pentru o colectie de bancnote romanesti, aproximativ 150 de piese. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Eu recomand:
Pentru monede : Cartonase Importa (sunt mai bune ca cele Leuchtturm au folia mai groasa,si daca le tineti in clasor(folii) nu se dezlipesc. Mie mi s-a intamplat acest lucrur doar de 3 ori la cele de 5 lei si alea sunt desturi de mari in rest no problem.
Pentru bancnote: fara dar si poate cele mai bune sunt foliile grande si clasoarele grande.
Eu vroiam sa fac o schimbare,credeam ca daca schimb monedele din cartonase in capsule patrate e mai bine...dar acum nu stiu ce sa zic ...mai astept parerei.
Aa..si raspuns la cele 3 intrebari sa fiu si eu 100% sigur.
O seara buna tuturor! :D
.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Eu am tinut cativa ani toata colectia mea de monede in cartonase Importa, in album pentru cartonase. S-au desfacut absolut TOATE cartonasele dupa un timp, astfel ca multe dintre monede au iesit din cartonase, si s-au lipit de ele.
Atunci am trecut la cartonase de la Leuchtturm. Asta a fost acum aprox. 3 ani, de atunci n-am mai avut probleme.
Pentru bancnote cred ca sunt la fel de bune foliile Leuchtturm ca cele de la Lindner, sunt de calitate toate.
Leopold.Thaler
****
****
Mesaje: 159
Membru din: 04 Feb 2011, 01:04

Mesaj de Leopold.Thaler »

Aldor scrie:Eu am tinut cativa ani toata colectia mea de monede in cartonase Importa, in album pentru cartonase. S-au desfacut absolut TOATE cartonasele dupa un timp, astfel ca multe dintre monede au iesit din cartonase, si s-au lipit de ele.
Atunci am trecut la cartonase de la Leuchtturm. Asta a fost acum aprox. 3 ani, de atunci n-am mai avut probleme.
Pentru bancnote cred ca sunt la fel de bune foliile Leuchtturm ca cele de la Lindner, sunt de calitate toate.
Puteti sa raspundeti 100% sigur la cele 3 intrebari?Ar fi de mare ajutor multora. :D
.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Leopold.Thaler scrie:
1.Dar cartonasele nu afecteaza prin nici un mod medaliile/monedele?
2.Foliile Grande nu afecteaza prin nici un mod bancnotele?
3.Capsulele acelea patrate pot zgaria monedele?
Multumesc frumos. :D
1. Conteaza foarte mult in ce stare e moneda cand o puneti in cartonas, daca a fost degresata sau nu, daca a fost atacata de boala bronzului, daca "ati pipait-o", deci ati lasat amprente pe ea, etc., etc.
2. Bancnotele le tin de cativa ani in folii Optima, care sunt din acelasi material ca cele Grande, pana acum nu am observat nicio problema la ele.
3. Daca monedele nu se misca in interiorul capsulei, atunci cu siguranta nu.
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

Problemele la cartonasele Importa le am si eu. Din pacate, se cam dezlipesc toate.
De aceea, de ceva timp ma tot gandesc sa ma reorientez catre Leuchtturm. Sunt un pic mai scumpe, dar pentru monedele foarte bune, merita investitia in cartonase de calitate.

Problemele la capsule, apar atunci cand nu sunt pt dimensiunea monedei respective, si au joc. Daca mai si sunt plimbate capsulele, atunci, relieful care vine in contact cu plasticul, va avea in timp de suferit. Ideal, este ca moneda sa nu se miste deloc in interiorul capsulei (asemeni monedelor gradate).

Putinele bancnote detinute, eu le pastrez in folii Vario, achizitionate acum cativa ani de la Romfilatelia. Nu au absolut nici o problema.
Dar au un mare dezavantaj (desi pe mine nu ma deranjeaza absolut deloc). Deoarece sunt folii dedicate filateliei, au doar o singura fata, "miezul" fiind negru.
Avantajul foarte mare, este ca sunt destul de rigide, tot datorita acestui miez :D
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Leopold.Thaler
****
****
Mesaje: 159
Membru din: 04 Feb 2011, 01:04

Mesaj de Leopold.Thaler »

Dar atunci sa ramana Leuchtturm - folii,clasoare si cartonase cele mai bune solutii pentru un colectionar :D Fiecare e liber sa le pastreze cum vrea si in ce vrea. Eu unul dupa , urma acestul topic imi voi schimba toate cartonasele cu Leuchtturm si pentru mine si pentru vanzare. :D
.
Avatar utilizator
Mike
*****
*****
Mesaje: 410
Membru din: 29 Mai 2008, 18:46
Localitate: Alba Iulia - Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de Mike »

Cam da, totul pe Leuchtturm, din punct de vedere al calitatii si estetica. Din pacate nu e chiar totul roz... eu am prins unele folii pt cartonase la care plasticul nu este intins, avand un aspect ondulat. Si la Importa, foile noi parca sunt pline de striatii.

A mai patit cineva asa ceva cu foliile, sau sunt eu ghinionist ?
Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

Un topic similar
http://transylvanian-numismatics.com/ph ... php?t=1393
ma gandesc ca ar trebui unite.
Andrei D.

Mesaj de Andrei D. »

1.Sunt nou ,dar deja m-ati convins sa cumpar Leuchtturm dar exista si magazine in anumite orase inafara de magazinul online ?
2.Am mai citit undeva ca undele monede se degradeaza si in aer si as vea sa stiu ce sa le fac.Am deja o problema cu o moneda care cred ca era UNC(cred)si as vrea sa stiu ce sa fac.
3.Magazine in Pitesti sau Bucuresti cu clasoare,folii,cartonase autoadezive Leuchtturn sau ceva la fel de bun ? Am nevoie de vreo 110(cartonase) pentru ca e prima oara iau accesorii pentru pastrarea monedelor.

Asta e a 2-a editare :) : Am vazut pe site si am zis sa iau album GRANDE cu protectie+ 6 folii pentru 20 cart adezive + 99 cart adez. + 21 cart adez ( nu ma lasa mai mult de 99 odata ) E o alegere buna ?
Total :223,2 RON
Cate folii pentru cartonase incap in GRANDE de 60 de file( astea cred pentru banconte ca scrie ca depinde de continut) ,sa stiu pentru ca varianta NUMIS poate fi mai multumitoare ?
Scrie răspuns