Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Incepatorii sau cei care nu sunt familiari cu notatiile UNC, XF, VF, etc., gasesc explicatii cu imagini daca viziteaza linkul de mai jos.



http://transylvanian-numismatics.com/po ... toryid=168 - pentru bancnote

http://transylvanian-numismatics.com/po ... toryid=167 - pentru monede
Ultima oară modificat 22 Aug 2009, 10:12 de către PRONUMISMATICA, modificat de 4 ori în total.
Avatar utilizator
Mircea
****
****
Mesaje: 134
Membru din: 07 Feb 2006, 05:15

Mesaj de Mircea »

Desi nu are poze siteul da explicatii amanuntite despre cum se evalueaza starea bancnotelor.
http://www.users.globalnet.co.uk/~wwcoi ... rmoney.htm
Avatar utilizator
drmau
*****
*****
Mesaje: 476
Membru din: 23 Mar 2005, 15:21
Localitate: Undeva in lume... din pacate

Mesaj de drmau »

Pe LinkedIn in grupul International Bank Note Society (din pacate numai 16 membri) s-a facut urmatorul post:

Citez
As long as people are collecting paper money, there has been discussions about grading. Especially with the growing number of transactions via the internet, the grading of paper money is often a hot issue. Buying via websites like Ebay, will only allow you to view a note on a poor quality scan. Next to undefined quality statements like “Beautiful”, “Scarce", "RRR", “Near mint”, “Very nice, See scan and look for yourself”, you will have to decide to buy a note or not. If you receive the note and it does not meet your standards it is a lot of hassle to settle the issue with the seller.

In order to provide a solution, I have been experimenting with a computer program that gives an objective grading as a result of questions that need to be answered. I have build a computer application that asks questions based on the IBNS grading rules and gives a result based on the answer that are entered. The result is very solid, all the answers I got from the program were correct according to my interpretations. You can download it from my website www.uang-kertas.com

Currently I am considering to invest in further developing this application and make it generally available.

My question to you as collectors is whether you think such an application would be accepted by the community and has a chance to become a standard tool to be used for grading paper money?
Sfarsit citat.

Linkul exact catre program este:
http://home.kpn.nl/huism494/grading.html

Exista deja un feed back pozitiv.

Din pacate eu n-am timp sa experimentez... poate cineva incearca.

PS: nu cred ca este vreun pericol de vreun virus dar cel mai bine ar fi sa se ia niste minime precautii... nu ma pricep grozav la IT ca sa-mi dau cu parerea si in ce ar putea consta aceste precautii...
Orice stiinta este un sistem de ipoteze; orice filozofie, un pariu cu timpul. Sistemele se pot substitui iar pariurile se pierd de obicei - parafrazandu-l pe Julio Cortázar via „Mironositele” de Federico Andahazi
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Am incropit un mic tabel care poate fi de ajutor celor care sunt mai pe la inceputuri:

Portal Numismatic - Starile de conservare ale bancnotelor - gradatii

iar pentru monede, cu un mic ghid vizual:

Portal Numismatic - Starile de conservare ale monedelor - gradatii
Avatar utilizator
Metal Hammer
***
***
Mesaje: 94
Membru din: 31 Oct 2009, 20:50

Mesaj de Metal Hammer »

Nu am reusit sa inteleg cum se gradeaza bancnotele.Sa zicem ca ai o bancnota fara pliuru , culori originale insa aceasta bancnota are colturi rupte(ce nu ajung desenul) si la desen sa zicem ca sunt niste gauri facute cu un ac.ce grad are acea bancnota?
Ultima oară modificat 27 Noi 2009, 19:48 de către Metal Hammer, modificat 1 dată în total.
Orice lucru bun in viata este ilegal,imoral sau ingrasa
cirligb
****
****
Mesaje: 165
Membru din: 24 Dec 2007, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cirligb »

Eu unul dupa tabel as spune ca bancnota descrisa este in stare F.
Avatar utilizator
badin19
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 06 Aug 2008, 17:05
Localitate: Dr. Tr. Severin

Mesaj de badin19 »

este un F in cel mai bun caz un F+ iar daca nu ar avea acele gauri de ac ar fi VF chiar VF+.

spre exemplu daca aveti o bancnota cu colturile perfecte (UNC), fara pliuri (UNC), curata (UNC), cu rupturi mici (VF), fara gauri (UNC), fara parti lipsa (UNC) => o bancnota VF deci se ia ca si gradatie finala cea mai mica gradatie obtiunuta in urma acestei verificari :D

si dle Aldor cred ca ar trebui sa schimbati in tabel in loc de FAIR sa puneti ACCEPTABLE pentru ca sa nu se creeze confuzie la eventualele prescurtari intre FINE si FAIR
Divide et impera
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Metal Hammer scrie:Nu am reusit sa inteleg cum se gradeaza bancnotele.Sa zicem ca ai o bancnota fara pliuru , culori originale insa aceasta bancnota are colturi rupte(ce nu ajung desenul) si la desen sa zicem ca sunt niste gauri facute cu un ac.ce grad are acea bancnota?
Simplu, in tabel pe linia unde scrie "rupturi" mergeti pana ajungeti la caseta cu descrierea care se potriveste bancnotei de care ziceti. Daca are "rupturi minore pe margine, dar care nu ajung la desen" atunci vedeti sus ce gradatie este corespunzator acesteia.
badin19 scrie: si dle Aldor cred ca ar trebui sa schimbati in tabel in loc de FAIR sa puneti ACCEPTABLE pentru ca sa nu se creeze confuzie la eventualele prescurtari intre FINE si FAIR
Este o notatie acceptata international, deci eu n-am cum s-o schimb.. Este ca si cum ati fi zis sa schimbam FINE cu NICE sau ceva de asemanator.
Avatar utilizator
badin19
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 06 Aug 2008, 17:05
Localitate: Dr. Tr. Severin

Mesaj de badin19 »

eu am gasit ca si cotatie si ACCEPTABLE de accea am propus.
Divide et impera
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Un link va rog daca se poate, sau titlul lucrarii. Merci.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

noi criterii de evaluare a stari bancnotelor

Mesaj de cartelcoserv »

spre amuzament,am sa redau un schimb de mesaje cu un nou aparut pe okazii :
comentariile (si chicotelile ) sunt lasate la liber...

Re:Re:Re:fals
Licitatie: coreea de nord 1000 won 2002 necirculata

woang713 a scris la 17.01.2010 22:50:
buna ziua! regret ca asta a fost circulat.
xxxxxxx a scris la 18.01.2010 08:49:
si de unde ati tras aceasta concluzie mareata ?
woang713 a scris la 18.01.2010 13:52:
pentru ca am venit din coreea de nord.
Optimvs

Mesaj de Optimvs »

Aldor, la gradingul pentru monede descrierea e buna, dar exemplele sunt alese in mod eronat. Piesa data ca AU are uzura serioasa in zona mustatii, piesa data ca XF e un VF bunicel (sa zicem 25) dar curatata f agresiv samd.
Avatar utilizator
drmau
*****
*****
Mesaje: 476
Membru din: 23 Mar 2005, 15:21
Localitate: Undeva in lume... din pacate

Mesaj de drmau »

Am gasit o referinta din UK despre gradearea monezilor.
Mie mi se pare interesanta... plus ca are cate o imagine (doar una din pacate). Dar are si un fel de tabel de echivalente...

http://www.predecimal.com/coin_grading.php

Una peste alta o referinta...
Orice stiinta este un sistem de ipoteze; orice filozofie, un pariu cu timpul. Sistemele se pot substitui iar pariurile se pierd de obicei - parafrazandu-l pe Julio Cortázar via „Mironositele” de Federico Andahazi
Avatar utilizator
Buf0n
****
****
Mesaje: 192
Membru din: 08 Sep 2010, 19:54
Contact:

Mesaj de Buf0n »

Vin si eu cu o intrebare, nu stiu daca e locul potrivit ! Daca locul e nepotrivit rog pe cei care au abilitatea sa`l mute acolo unde este locul sau !
Domeniul a inceput sa ma intereseze si de aceea ma straduiesc sa invat cateceva. Numismatii cu care am intrat in contact sunt cam reticenti in a explica unor novici starea de fapt , mai ales cand acestia sunt deja in posesia unor valori.

Ce insemna prof.?
O piesa incapsulata poate fi considerata prof. daca ea a fost scoasa macar odata din capsula ?
Daca o piesa vine insotita de la banca intr`un plic transparent de plastic insotita de o hartiuta si totusi ai acces la acea piesa ea se poate considera prof ?
Daca piesa are luciu de batere dar pe ea exista urme de la "atingeri" vizibile cu o lupa poate fi considerata prof ?
Daca te afli in situatia de a cumpara de oriunde o piesa incapsulata pe care negustorul o declara prof si o platesti la pret de catalog si ea totusi a fost "atinsa" se numeste ca ai luat teapa" " semiteapa" ?
Am rasfoit forumul zeci de minute dar nu am gasit suficiente date pentru a`mi satisface necesarul de cunostinte !

3 exemple in imaginile de mai jos, cu intrebarile de rigoare : care e prof din ele ?
Imagine
Prof ? Aceste piese se pot decapsula cu usurinta! Daca pun degetul pe una dupa ce o decapsulez ea mai este prof ?!
Imagine
Prof sau UNC ?
Imagine
Pieseleinchise in tipla se pot considera prof ?!
Multumesc !
Avatar utilizator
ioane4u
**
**
Mesaje: 45
Membru din: 12 Sep 2011, 18:04
Contact:

Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de ioane4u »

D-l meu , incerc sa va raspund succint , unii colegi cu mai multa experienta pot sa completeze ulterior .
In primul rand 2 linkuri daca sunteti cunoscator de lb. engleza :
http://lynncoins.com/proofcoin_article.htm
http://www.coinnews.net/2007/09/14/proo ... them-3572/
Cu rezerva ca sunt cam " americane " va dau cateva info utile . Daca va uitati la pozele de la inceputul paginii primului link vedeti clar diferenta intre UNC si Proof . Fara a intra prea mult in detalii , la Proof este vorba de o tehnica speciala de batere , de " finisare " a produsului . Capsulele sunt in ambele cazuri doar modalitati de protectie ( obligatorii de altfel ) si nu un criteriu de apreciere . O definitie scurta a monedelor UNC : acele monede care nu prezinta nici un fel de semn de circulatie/uzura : zgarieturi , lovituri etc . Cat despre monedele dvs nu ma incumet la o apreciere categorica datorita pozelor . Unele par UNC , altel doar XF .
Pt a nu lungi prea mult discutia va mai ajut cu info daca doriti pe PM . Stima .
Nu mor caii cand vor cainii !!!
Scrie răspuns