I. PATRIMONIUL CULTURAL NATIONAL MOBIL

Moderatori: Deus, Comboloi

Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

in concluzie, daca cumpar o moneda de argint romaneasca din SUA nu comit o infractiune, dar daca cumpar o moneda straina s-ar putea sa fie ilegal?
Si daca vand o moneda de argint in afara Romaniei, s-ar putea sa comit o infractiune?
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Alnaibii scrie:Si daca vand o moneda de argint in afara Romaniei, s-ar putea sa comit o infractiune?
Cam da.
Din cate stiu trebuie sa obtineti pentru ea un certificat de export, de la cei de la patrimoniu.
Elinorri
***
***
Mesaje: 98
Membru din: 17 Mai 2008, 17:03

Mesaj de Elinorri »

[quote="cuburo83"]din cate stiam infractiunile ce tin de patrimoniu nu erau considerate ca infractiuni cu ,,risc social"[/quote]
Art. 17 cod penal roman: "infractiunea este fapta care prezinta pericol social, savarsita cu vinovatie si prevazuta de legea penala".
Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Mesaj de Pantiru »

La Sculeni si Ungheni vamesii moldoveni au inceput sa intrebe de "obiecte cu valoare culturala".
Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Mesaj de Pantiru »

La Chisinau colectionarii asteapta cu infrigurare aparitia unei noi legi:

Legea privind protejarea patrimoniului cultural national, care prevede, printre altele, urmatoarele:

Persoanele fizice şi juridice răspund civil, contravenţional sau penal, în conformitate cu legislaţia, pentru:
(a) efectuarea lucrărilor de conservare şi restaurare a bunurilor culturale mobile fără certificat de acreditare;
(b) comercializarea neautorizată a bunurilor culturale mobile;
(c) exportul neautorizat al bunurilor culturale mobile;
(d) distrugerea sau deteriorarea intenţionată a bunurilor culturale mobile;
(e) sustragerea de bunuri culturale mobile din colecţiile publice şi private;
f) deţinerea de colecţii şi bunuri culturale mobile neînregistrate în modul stabilit de lege;
(g) încălcarea prevederilor privind accesul la colecţiile de bunuri culturale mobile a specialiştilor acreditaţi în domeniu;

Se va institui Registrul colecţiilor private de bunuri culturale mobile.

In concluzie:
-Toti colectionarii vor fi obligati sa-si declare colectiile la Ministerul Culturii
-pot fi interzise cercurile numismatice si targurile colectionarilor...
si alte minunatii.
Avatar utilizator
amonra
******
******
Mesaje: 673
Membru din: 09 Ian 2007, 13:11
Localitate: Bucuresti

Mesaj de amonra »

Sau dupa declaratie cei cu piese mai interesante se vor trezi cu raketii la usa; asa saracii interlopi nu mai muncesc deloc.
Pecunia non olet.
Avatar utilizator
Bofana
*****
*****
Mesaje: 424
Membru din: 05 Mar 2009, 01:00

Mesaj de Bofana »

Pantiru scrie:La Chisinau colectionarii asteapta cu infrigurare aparitia unei noi legi:

Legea privind protejarea patrimoniului cultural national, care prevede, printre altele, urmatoarele:

Persoanele fizice şi juridice răspund civil, contravenţional sau penal, în conformitate cu legislaţia, pentru:
(a) efectuarea lucrărilor de conservare şi restaurare a bunurilor culturale mobile fără certificat de acreditare;
(b) comercializarea neautorizată a bunurilor culturale mobile;
(c) exportul neautorizat al bunurilor culturale mobile;
(d) distrugerea sau deteriorarea intenţionată a bunurilor culturale mobile;
(e) sustragerea de bunuri culturale mobile din colecţiile publice şi private;
f) deţinerea de colecţii şi bunuri culturale mobile neînregistrate în modul stabilit de lege;
(g) încălcarea prevederilor privind accesul la colecţiile de bunuri culturale mobile a specialiştilor acreditaţi în domeniu;

Se va institui Registrul colecţiilor private de bunuri culturale mobile.

In concluzie:
-Toti colectionarii vor fi obligati sa-si declare colectiile la Ministerul Culturii
-pot fi interzise cercurile numismatice si targurile colectionarilor...
si alte minunatii.
Sugerez inchirierea de casete de valori la o banca/banci din Romania, sau o alta tara mai permisiva. Acolo se pot depozita piesele importante, iar domnilor de la Ministerul Culturii din Chisinau li se pot declara colectii intregi de piese lipsite de orice valoare.

Just my 02 cents on the matter.
Unleash the PIG within yourself and you will be more human this WAY!
Elinorri
***
***
Mesaje: 98
Membru din: 17 Mai 2008, 17:03

Mesaj de Elinorri »

Din pacate nici la noi lucrurile nu sunt asa de roz! Am aflat "din surse foarte sigure" ca si la noi Bancile ne vor obliga sa dam o declaratie pe proprie raspundere (de genul celei pe care o dam si in prezent, dar in care afirmam ACUM pe propria raspundere ca nu detinem bunuri interzise de lege), in care VOM FACE si O LISTA a bunurilor mobile aflate in caseta de valori.
In concluzie nu mai este vorba de secretul bancar(cum nu este vorba in prezent de secret bancar al conturilor, care pot fi verificate oricand de organele abilitate si stiu mai toti functionarii cu o anumita competenta din A.N.I. , Agentii fiscale, Parchete, etc., cam ce sume se afla in conturile noastre), ci doar de o protectie impotriva hotilor.
Impotriva unor abuzuri comise de functionari ai statului cred ca ne vom apara foarte greu, cred ca mai greu decat impotriva hotilor.
Din pacate directiva vine de la U.E..
Avatar utilizator
amonra
******
******
Mesaje: 673
Membru din: 09 Ian 2007, 13:11
Localitate: Bucuresti

Mesaj de amonra »

Pai in cazul asta cred ca e mai simplu sa cumperi protectie de la interlopii din Republica Craiova si sa te muti acolo - e o alternativa la ce ne ofera statul cu noile idei "de protectie".

Tind ca cred ca numismatica va ramane fara obiectul muncii - piesele - si va fi doar o materie teoretica in scurt timp iar colectiile vor fi acaparate de cativa potentati care oricum nu respecta legile si oricum nu le pasa de directive UE sau NATO..
Pecunia non olet.
casian

Mesaj de casian »

buna ziua
domnule buznik...daca va referiti la gafe de genul asta ...va inselati...unele comment-uri le-am sters pt ca sunt satul sa tot primesc un ajutor care nu imi foloseste ...

thanks for your caring ;)
Ultima oară modificat 07 Dec 2011, 22:02 de către casian, modificat 1 dată în total.
gaginiuc
****
****
Mesaje: 182
Membru din: 28 Oct 2010, 14:34

Mesaj de gaginiuc »

Domnule Casian,
Nu stiu ce intelegeti dv. prin patrimoniu roman. Probabil ca este vorba de monede romane. Bine era daca postati imagini, raspunsul era mai concret.
In principiu nu trebuie sa va faceti probleme ca ar fi interzise la detinere si nu va ganditi ca ar trebui predate statului. Mai intai necesita docomentare pt. a sti ce aveti acolo apoi le puteti pastra sau valorifica prin vanzare. Reveniti cu imagini.
casian

Mesaj de casian »

gaginiuc scrie:Domnule Casian,
Nu stiu ce intelegeti dv. prin patrimoniu roman. Probabil ca este vorba de monede romane. Bine era daca postati imagini, raspunsul era mai concret.
In principiu nu trebuie sa va faceti probleme ca ar fi interzise la detinere si nu va ganditi ca ar trebui predate statului. Mai intai necesita docomentare pt. a sti ce aveti acolo apoi le puteti pastra sau valorifica prin vanzare. Reveniti cu imagini.
multumesc pt raspunsuri ?! nu mai stiu ce sa cred......cred ca o sa fac cum ma taie capu' ...
GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

Elinorri scrie:(de genul celei pe care o dam si in prezent, dar in care afirmam ACUM pe propria raspundere ca nu detinem bunuri interzise de lege), .

Domnule Elinorri , daca se poate sa explicati mai pe larg ce fel de piese numismatice (sau alte antichitati) sunt declarate conform legii ,,bunuri interzise"
Elinorri
***
***
Mesaje: 98
Membru din: 17 Mai 2008, 17:03

Mesaj de Elinorri »

Bunuri interzise de lege= bunuri a caror detinere este interzisa de lege.
P.S. Vedeti ca nu scrie nicaieri ca exista o diferenta de tratament in cazul in care sunt gasite bunuri arheologice pe o proprietate publica sau privata, iar Codul civil este o lege generala in raport de legea patrimoniului care este o lege speciala.
http://transylvanian-numismatics.com/ph ... php?t=6450
GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

Nu cred ca este posibil intr-o tara care este semnatara la drepturile omului sa fie ingradit accesul la cultura (si orice lege speciala este ori abuziva ,neconstitutionala sau prost interpretata).

Daca nu ma insel avem chiar aici raspunsul:

Hotărâre nr. 90
din 10 februarie 2010
privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 116 din 22 februarie 2010

rt. 2 - În activitatea sa, Ministerul Culturii si Patrimoniului National asigura respectarea si promovarea libertatilor si drepturilor fundamentale, consacrate de Constitutia României, precum si de tratatele si conventiile internationale semnate si ratificate de România, în ceea ce priveste:

a) libertatea de expresie si de creatie;
b)accesul liber, neîngradit si egal la cultura, inclusiv la patrimoniul cultural;
c)participarea tuturor cetatenilor la viata culturala, inclusiv la formularea politicilor culturale;
Scrie răspuns