I. PATRIMONIUL CULTURAL NATIONAL MOBIL

Moderatori: Deus, Comboloi

GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

Concluziile ce le-am tras eu pana in momentul de fata din legile anapoda menite sa protejeze patrimoniul cultural este ca absolut orice urma a manifastarilor umane(inclusiv un servetel cu urme de manifestari umane pe el) face parte din Patrimoniul Cultural asa cum ne descrie dl Elinorri la inceputul acestui topic la nr 6:

6. Analizand articolul 11 rezulta ca expresia" bun cultural mobil" se refera la o categoria foarte larga de bunuri (raportat la art 3 din lege) susceptibile a fi clasate, in functie de importanta lor pentru umanitate, in categoria tezaur sau in functie de importanta lor pentru Romania, in categoria fond. Bunul cultural mobil este stabilit astfel "a priori", adica inaintea procedurii de clasare, clasarea avand doar urmare incadrarea in una din cele doua categorii.

Diferenta intre a avea probleme sau nu din cauza ,,patrimoniului cultural'' o face doar expertul sau ..... stiti voi cine.

Asta in timp ce in judetul Mures, Cetatea Saschiz sta sa cada de la o zi la alta si nimeni nu ia masuri de protejare .Ce se mai vede paiul din ochiul altuia, dar niciodata barna din ochiul propriu.
lavynyu2
**
**
Mesaje: 20
Membru din: 04 Mar 2013, 16:08
Localitate: Baia-Mare

Mesaj de lavynyu2 »

Mie mi se pare ca legile astea cu patrimoniul ( care este in paragina ) trebuiau schimbate demult ele au ramas de pe vremea lui ceasca si nimeni nu a luat nici o masura daca ne luam dupa legile lor nu am avea voie sa avem pe acasa nici un fel de monede din fostul regat romanesc nici sa colectionam prea multe obiecte numismatice !

Daca cineva ar scoate aici la vanzare monede dacice de exemplu ce s-ar intampla ???????????
lavynyu2
**
**
Mesaje: 20
Membru din: 04 Mar 2013, 16:08
Localitate: Baia-Mare

Mesaj de lavynyu2 »

UItati aici cum se fura patrimoniul :

http://www.voceavalcii.ro/2011/11/03/ci ... rheologic/
Kastor
****
****
Mesaje: 153
Membru din: 24 Feb 2011, 20:09

Mesaj de Kastor »

Iteresant!Moneda antica franceza din 1872 gasita intr-un sit arheologic..precum si una austriaca si turceasca..Foarte reusita prezentarea articolului de catre domnisoara ziarista,chiar ar fi cazul ,zic eu, sa avanseze profesional!Poate nu cunoaste ca in afara de monede turcesti pe situri arheologice din Valcea,mai sunt si destule parcari turcesti in judet!
paul_aramis
*****
*****
Mesaje: 205
Membru din: 13 Noi 2009, 16:02

Mesaj de paul_aramis »

lavynyu2 scrie:Mie mi se pare ca legile astea cu patrimoniul ( care este in paragina ) trebuiau schimbate demult ele au ramas de pe vremea lui ceasca si nimeni nu a luat nici o masura daca ne luam dupa legile lor nu am avea voie sa avem pe acasa nici un fel de monede din fostul regat romanesc nici sa colectionam prea multe obiecte numismatice !

Daca cineva ar scoate aici la vanzare monede dacice de exemplu ce s-ar intampla ???????????
când ziceți dumneavoastră că-l pușcară pe alde ceașcă? în 2000?
lavynyu2
**
**
Mesaje: 20
Membru din: 04 Mar 2013, 16:08
Localitate: Baia-Mare

Mesaj de lavynyu2 »

Uitati si aici :

http://adevarul.ro/locale/hunedoara/aur ... index.html



Probabil multi colectionari ar fi cumparat daca ar fi avut ocazia nu credeti ? Oricum sunt multi care deja au asa ceva si din punct de vedere legal este ilegal !
Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

Vreau sa plec din tara, si ma gandesc sa imi iau umila colectie cu mine.
Cum trebuie sa procedez? Cine imi da un document care sa spuna ca nu am in colectie bunuri de patrimoniu?

Ma puteti sfatui cumva? Multumesc
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

In Uniunea Europeana sau in afara Uniunii?
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

In afara UE.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

Atunci e destul de complicat.Trebuie sa mergeti la Muzeul de istorie, in judetul in care locuiti, directia de patrimoniu sau cam asa ceva.De la directia de patrimoniu, pe baza unei evaluari, puteti obtine, daca nu ma insel, hartia respectiva.

Procedura de eliberare si utilizare a certificatului de export:

(1) Potrivit art. 37 alin. (2) si (3) din Legea nr. 182/2000 privind protejarea patrimoniului cultural national mobil, cu modificarile si completarile ulterioare, exportul temporar sau definitiv al bunurilor culturale mobile, clasate sau neclasate, indiferent de titularul dreptului de proprietate, se efectueaza numai pe baza certificatului de export emis de directiile judetene pentru cultura, culte si patrimoniul cultural national, respectiv a municipiului Bucuresti.

(4) Bunurile culturale mobile neclasate se pot exporta definitiv sau temporar, indiferent de proprietar, numai dupa expertizarea acestora de catre experti acreditati de Comisia Nationala a Muzeelor si Colectiilor.

In cazul bunurilor culturale mobile neclasate aflate in proprietatea persoanelor fizice sau a persoanelor juridice de drept privat, certificatul de export se emite la cererea scrisa a titularului dreptului de proprietate ori a mandatarului acestuia de catre directiile judetene pentru cultura, culte si patrimoniul cultural national, respectiv a municipiului Bucuresti, in a caror raza teritoriala se afla domiciliul, respectiv sediul acestuia.


Mai multe, aici
http://www.monumenteiasi.ro/pagina.php?v=mobil_export
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
Diana_doamna
****
****
Mesaje: 144
Membru din: 01 Oct 2011, 00:59
Localitate: Bucuresti

I. PATRIMONIUL CULTURAL NATIONAL MOBIL

Mesaj de Diana_doamna »

Daca sunteti din Bucuresti, va pot recomanda eu un expert in numismatica acreditat de Ministerul Culturii si Cultelor. Lucreaza la Biblioteca Academiei Romane, sectia Numismatica. Puteti lua legatura cu el prin e-mail si vedeti ce va sfatuieste. Daca sunteti interesat, va rog sa-mi dati mesaj privat.
giubster
***
***
Mesaje: 71
Membru din: 15 Aug 2009, 08:43

Mesaj de giubster »

cartelcoserv scrie:In Uniunea Europeana sau in afara Uniunii?
Buna seara,

Exista vreo diferenta de procedura daca monedele sunt mutate in Uniune sau nu? Ma intereseaza deoarece doresc sa fac acelasi lucru, doar ca le voi muta in Germania.

Multumesc anticipat.
jones2m
*****
*****
Mesaje: 489
Membru din: 20 Mai 2011, 08:06
Localitate: TARGU MURES

Mesaj de jones2m »

Da te urci in masina si ii dai viteza. SA NU MERGI CU AVIONUL CA AIA VAD PE CAMERA DE SCANARE SI TE INTREABA SIGUR DE SANATATE.
Atata sa duci o cantitate rezonabila de monede sa nu bata la ochi.
E chestia cu 10.000 de euro care trebuie declarata la vama la Bors.
E am trecut de mai multe ori cu monede si intr-o directie si in alta.
Parca o singura data m-a pus sa deschid porbagajul (am fost de cel putin 10 ori) dar doar sa vada daca nu e cineva inauntru.
Daca nu au suspiciuni (unul care transpira si ii tremura mana) sau informatii controale sunt foarte foarte superficiale.
giubster
***
***
Mesaje: 71
Membru din: 15 Aug 2009, 08:43

Mesaj de giubster »

jones2m scrie:Da te urci in masina si ii dai viteza. SA NU MERGI CU AVIONUL CA AIA VAD PE CAMERA DE SCANARE SI TE INTREABA SIGUR DE SANATATE.
Atata sa duci o cantitate rezonabila de monede sa nu bata la ochi.
E chestia cu 10.000 de euro care trebuie declarata la vama la Bors.
E am trecut de mai multe ori cu monede si intr-o directie si in alta.
Parca o singura data m-a pus sa deschid porbagajul (am fost de cel putin 10 ori) dar doar sa vada daca nu e cineva inauntru.
Daca nu au suspiciuni (unul care transpira si ii tremura mana) sau informatii controale sunt foarte foarte superficiale.
Multumesc pentru rapsuns! Ideea este ca nu vreau ca monedele sa-mi fie confiscate de nu-stiu-care vames de la Bors. Mai ales ca nu fac parte din patrimoniu.
De aceea am intrebat: exista vreo diferenta de procedura intre UE si non-UE? Sau la nivel de lege nu se face diferenta?
jones2m
*****
*****
Mesaje: 489
Membru din: 20 Mai 2011, 08:06
Localitate: TARGU MURES

Mesaj de jones2m »

Nu exista nici o diferenta. Deocamdata patrimoniu national e un atribut a fiecarei tari fara sa fie considerat bun comun cu comunitatea din care statul respectiv face parte (gen UE).

Eu nu colectionez decat monede moderne respectiv dupa 1848 care nu cred ca fac parte din patrimoniu. Cred !!!!
Problema nu cred ca e legea in sine ci doar interpretarea ei.
Din fericire (sau nu) controale vamale la frontierele terestre sunt extrem de superficiale. Sincer cred ca probleme ar putea sa aiba doar cei care calatoresc cu avionul. Acolo scanarea bagajelor este obligatorie si fiind vorba de obiecte metalice foarte usor depistabile e foarte probabil sa fii luat la intrebari. Oricum e cam greu sa ii explici la un NELUTU' sau IONICA ca ai cumparat 1 kil de monede doar pentru placerea ta.
Scrie răspuns