Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de ambr0zie »

Multumesc! :)
Luciul e destul si pe revers (aversul e mai ochios intr-adevar) dar nu reusesc sa prind in poza deloc. Este cel putin la fel de buna ca una gradata MS63 pe care am gasit-o pe net.
A fost o surpriza placuta de tot, am ajuns la targ din greseala si pe langa aceasta am mai cumparat inca 6 piese ce imi lipseau din colectie (ani diferiti fata de ce aveam). Asa recolta nu am avut de cand m-am reapucat de viciul asta ...

Ce grad a primit 50 b 94?
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

Da, posibil sa fie de MS.
E frumoasa perioada de "astupare a gaurilor" din colectie. Eu din scurta mea experienta spun ca e bine sa fii rabdator, sa nu umpli "cu orice pret" o gaura. Adica nu cumpara o moneda in orice stare, doar ca sa o ai in colectie pentru ca va veni destul de repede vremea cand vei dori sa o inlocuiesti, iar daca la cele de cativa lei nu e mare problema, atunci la cele de cateva sute, va fi. E bine sa cumperi, chiar daca mai rar, o moneda buna decat 10 in stare slaba. Iar pe cele comune, ia-le de la inceput in UNC sau cat de aproape se poate.
De multe ori m-am lovit de asta, am dat pe o moneda 150-200 lei si mi-a parut rau ca nu am avut rabdare sa imi cumpar una in stare mult mai buna cu 4-500 lei.

50 bani 94 este AU Details (surface hairlines). In MS e deja prea scumpa pentru mine. La monedele mai rarute ma multumesc si cu AU sau UNC Details.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de ambr0zie »

Aici este discutabil si cred ca e la latitudinea fiecaruia. Apreciez colectionarii cu pretentiile dvs (si imi place sa admir piese in stari deosebite) dar la mine colectionarea, reinceputa acum vreo 6 ani, a fost doar continuarea unei pasiuni din copilarie, la care renuntasem de prin gimnaziu/liceu. Si pe atunci pretentiile de calitate erau doar ... de bun simt, nu putea fi vorba de raritati in MS.
Mi-ar fi la indemana sa iau, spre exemplu, 5 lei 1978 UNC, dar imi place mai mult piesa mea de cand eram foarte mic si nu o voi schimba. Si 5 bani 1882 se poate gasi relativ usor in stare buna, dar prefer sa stea in colectie cea pe care am gasit-o in casa pe la 5 ani si care e un VG. Exemple mai sunt ...
Si asa cum spuneam si cand m-am reapucat, ca adult, mai mult ma atrage o piesa care "si-a facut datoria" si inca a ramas agreabila decat ceva tinut "la pastrare". Leul 1938 a fost o surpriza pentru ca era foarte improbabil sa gasesc asemenea stare la un targ din orasul meu ... si mai ales un targ la care am ajuns din greseala.
Nu achizitionez in orice stare, nu ma intelegeti gresit. Dar pe mine personal nu ma deranjeaza un F daca e vorba de o piesa mai rara. Ma deranjeaza cele super uzate, nu ma uit la piese gaurite (decat din 1905/1906/1921 :D ) . Ce e drept, nu vand, nu fac schimburi, asa ca daca o piesa va fi greu de vandut ...nu prea imi pasa.
Sper ca nu a deranjat paranteza. Cum topicul nu e doar despre monede, va prezint o bancnota care imi place din colectie. Pare un pic cu valuri, tot telefonul minunat e de vina, nu este asa (am verificat sa vad daca nu observasem pana acum)
Fişiere ataşate
1.jpg
2.jpg
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

Desigur, colectionatul este o pasiune si nu are reguli stricte. Fiecare colectioneaza ce vrea si cum vrea, important este sa ii bucure sufletul. Eu doar impartaseam din experienta mea si, sigur, nu am pretentia ca asta este calea de urmat pentru toata lumea.
La bancnote nu ma pricep foarte bine, initial, atunci cand m-am apucat de colectionat, nu demult, mi-am spus ca vreau sa strang atat monede cat si bancnote dar, foarte curand dupa aceea, mi-am dat seama ca e foarte greu, financiar in primul rand, sa le faci pe amandoua...cel putin in paralel. Si am ramas doar la monede, pe care vreau sa le strang intr-o stare cat mai buna dar pe care sa mi-o si permit.

Cu stima,
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de ambr0zie »

Cand m-am reapucat ("multumita" unui cunoscut de-al tatalui meu care il tot freca la cap sa ii vanda colectia mea din copilarie, ramasa acasa, asa ca am zis ca mai degraba ma reapuc eu), dupa ce am rasfoit cu multa placere colectia, am hotarat sa completez Romania - toate monedele de circulatie (dupa numarul de KM - deci nu aveam/am in scop toti anii/variantele, ci doar cat se poate, nici aur, nici probe, nici mega raritati gen 1 ban 1883/8) si cat mai multe bancnote dupa numarul Pick. Plus evident, piese straine, aici fara o tematica anume si fara sa cumpar la gramada ce apuc. Pur si simplu ce imi place (imi plac mult bancnotele din fosta Iugoslavie, erau la moda cand eram eu copil).
Nu alerg dupa piese de calitate deosebita din motive financiare si nu numai. Dar nici nu pun chiar orice.
Ca sa revenim la topic, mai postez o moneda (pentru gradare) ce mie imi pare foarte OK pentru colectia mea. Probabil dvs, dle Numis_bc, nu ati fi multumit cu ea (nu o zic in niciun sens peiorativ). Eu nu cred ca o voi schimba vreodata. Pentru mine, a bifat perfect pozitia KM # 25.
Fişiere ataşate
2.PNG
2.PNG (216.32 KiB) Vizualizat de 13871 ori
1.PNG
1.PNG (150.36 KiB) Vizualizat de 13871 ori
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

Nu as vrea sa creez impresia ca sunt un colectionar foarte pretentios. Am in colectie monede incepand cu grade foarte slabe, gen G sau VG si continuand pana la MS-uri frumoase dar nu dintre raritati, la acestea din urma. Imi plac foarte mult monedele Carol I, in special cele de dinainte de 1900.
Moneda de 2 lei 1894 din colectia mea este, poate, ceva mai buna decat a dvs. dar nu departe de ea, probabil un VF fata de F.
Postez moneda si inca un leu 1885, recent sosit in colectie pe care il vad tot cam pe la VF. Avand in vedere ca este o moneda rara, sunt foarte multumit cu ea. Este VF sau subiectivitatea ma face sa il supraevaluez?
Fişiere ataşate
IMG_20181120_172620.jpg
IMG_20181120_172549.jpg
IMG_20190419_170658.jpg
IMG_20190419_170629.jpg
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de ambr0zie »

Cred ca se incadreaza bine la VF. Si pentru leul asta chiar va invidiez. E exact ce inteleg eu prin moneda perfecta - si-a facut datoria de mijloc de plata dar a ramas frumoasa.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

Multumesc. Mai postez o moneda cu intrebarea: credeti ca se incadreaza la UNC?
Fişiere ataşate
IMG_20181004_202814.jpg
IMG_20181009_101830.jpg
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de capa »

numis_bc scrie:Multumesc. Mai postez o moneda cu intrebarea: credeti ca se incadreaza la UNC?
Da. Pare Unc Details - Cleaned.
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de ambr0zie »

O parere in legatura cu aceasta piesa?

Weekend placut.
Fişiere ataşate
2L2.PNG
1l1.PNG
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

ambr0zie scrie:O parere in legatura cu aceasta piesa?

Weekend placut.
Indraznesc eu. Nu dati cu pietre :)
Din ce vad in poze, as spune XF detalis, cu probleme la muchie pe avers si acele zgarieturi de sub gat. De asemenea, partea inalta a gatului cu urme de uzura clare. La revers nu-mi plac degetele de la mana dreapta(nu stiu daca e poza de vina).
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de ambr0zie »

O parere in legatura cu ultima intrata in colectie?
(poze cu lumina naturala si artificiala)
Fişiere ataşate
d.PNG
c.PNG
d.jpg
c.jpg
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

ambr0zie scrie:O parere in legatura cu ultima intrata in colectie?
(poze cu lumina naturala si artificiala)
E frumoasa. E pacat de acele zgarieturi de pe revers dar e o moneda frumoasa cu detalii XF, zic eu. Imi plac coamele leilor, detaliile ornamentelor de la draperie, ale coroanelor, frunzele... Si pe muchie ceva probleme dar neglijabile din punctul meu de vedere. Leul '74 nu e o moneda foarte usor de gasit in XF ceea ce o face cu atat mai binevenita in colectie. Felicitari!
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de ambr0zie »

Multumesc de aprecieri, pe care mi le-ati transmis si in particular cand am obtinut-o :)
Conteaza de la un colectionar cu piese grele.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

Mai resuscitam topicul?
Credeti ca se apropie de UNC?
Fişiere ataşate
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Scrie răspuns