Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de Cristian Ciuplea »

50 Bani , chiar daca este 1914, in calitatea asta este mult mai rar decat leul sau 2 lei.
In general ele ori sunt terminate, ori in stare f. buna.
Deja un UNC ca la carte este ceva deosebit la 50 bani 14.
Curiosity Killed The Cat !
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de Cristian Ciuplea »

ovidiu^ scrie:Sa ne mai jucam si cu gradarea unui leut? :)
Enjoy!

Daca nu vrea nimeni, hai sa sparg eu ghiata.
Vad moneda ca un XF.
Urme usoare de circulatie sunt, suprafata la litere si cifre + conturul puteau sa fie cu o idee mai proaspete.
Luciul in camp putea sa fie putin mai bogat, partial, conform pozelor, pare in unele locuri usor sters.
Muchia este curata.
Capul lui Carol este totusi bun, chiar putin peste XF.
Se pare ca la batere matrita a fost putin corodata.
Curiosity Killed The Cat !
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de popoviciliza »

dsdev scrie:
Cristian Ciuplea scrie:Eu imi amintesc de vremurile cand pe la niste burse de monede din RFG, pe care le vizitam regulat, de doua ori pe an, stateau teancuri-teancuri cutiile din plastic cu Morgen-Dollar si toate erau BU-MS 63.
Va repet, in gradarea NGC / PCGS (Sheldon) nu exista gradul numit BU. Faptul ca niste comercianti declara ca fiind BU o moneda gradata MS63 este fix problema lor. Dar NGC nu a avut niciodata gradul "BU" inscris in capsula. Si acum gasiti pe net monede MS 63 despre care vanzatorul spune ca sunt BU... dar nu scrie "BU" in capsula de la NGC ci pur si simplu asta sustine vanzatorul. Pai sa fie sanatos daca viseaza cai verzi pe pereti :D
Cristian Ciuplea scrie:Cum am mai scris, candva nu se stia de MS 61 sau 62, dupa UNC urma BU-MS 63.
Nu stiu unde ati vazut monedele incapsulate cu "BU-MS63" de catre NGC, chiar sunt curios sa vad o poza... In plus, in gradarea Sheldon gradele MS nu urmeaza dupa UNC, ci reprezinta grade de UNC, de la 60 la 70 (70 fiind BU cinstit).
Discuţiile despre BU / MS la NGC mai sunt de găsit pe net: de exemplu în 2011 http://boards.collectors-society.com/ub ... er=5917947
Am găsit o urmă mai coerentă în 2010: https://www.cointalk.com/threads/ngc-br ... ed.164328/

Iată fotografii ale unui astfel de BU emis de către NGC:
2011-03-24_11-36-49_691.jpg
2011-03-24_12-10-21_755.jpg
iar corespondenţa cu scala alfanumerică Sheldon aşa cum este aplicată în prezent ar fi:
„Uncirculated grades
Mint State most commonly refers to a coin's condition and is attributed to a coin, minted for regular distribution, but has never experienced general circulation. The coin can therefore be described "as new" or "Uncirculated".
In modern-day United States numismatics, mint state coins are given a number from 60 to 70 inclusive, with 70 being perceived as a perfect coin with no visible blemishes. Coins with a lower grade (60-63), although unworn, may suffer from weak striking, bag marks and other defects that make them less attractive to the collector. Some early coins appear quite worn-looking in mint state, due to striking problems or problems with the coin's planchet and/or metal quality. Other, similar-date, specimens are currently unknown to exist in uncirculated condition. The terms Brilliant (Abbr: BU), Choice, and Gem have been used to describe Uncirculated grades. A Brilliant uncirculated coin can describe any coin over the grade of MS60. Choice Uncirculated is used for coins MS-64 and above, while Gem Uncirculated is used for coins graded MS65 and above.” https://en.wikipedia.org/wiki/Sheldon_c ... ted_grades

Din tot ce am menţionat mai sus (inclusiv link-uri), se poate înţelege că răspunsul la disputa din quote este undeva la mijloc, adică:
- da, NGC a avut gradul „BU” înscris pe capsulă
- nu vom găsi fotografii NGC pe care să apară etichete cu „BU” şi „MS” concomitent.
Ultima oară modificat 16 Mar 2017, 11:38 de către popoviciliza, modificat de 2 ori în total.
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Doamnelor si Domnilor,

nu bag mana in foc , dar asa imi amintesc ca a fost atunci, acum aproape 30 ani.
Este perioada , cand nu exista la Romania nici acel 1 Banu 1867 Heaton gradat.
Nici nu stiu sigur, daca cele doua firme americane erau prezente atunci.
Dar este perioada , cand colectionarii din RFG ne intelegeam foarte bine cand discutam de UNC, Ch. UNC, Nice BU sau CHOICE BU.
Fiecare intelegea ce vrea sa spuna gradarea !
Imi amintesc de acele teancuri de monede americane, majoritatea Morgen-$, mai putin Liberty-$, care se ofereau in Germania la ca. 35 DM de comercianti.
Este vorba de timpurile cand, asa cum mi s-a spus, o gradare costa cam 5$.
Este vorba de vremuri cand nici nu stiam cu ce se mananca SHELDON, dar stiam cum trebuie sa arate un UNC sau un BU-MS 63, care atunci la americani putea sa fie si sub forma de NICE BU.
Sunt timpuri cand te orientai la ce comerciant ramai, care grada cat mai corect.
Astazi este o varza de gradari inutile sau supra-gradari.
Este vorba de acea lupta intre PCGS si NGC, care din ele gradeaza mai intai si cat mai sus moneda "X".
Si cand vezi titlul " Cum de descurcam cu gradarea monedelor " ma intreb uneori, n-ar fi mai bine sa-l numim " Cum se descurca ei, americanii, cu gradarea lor ?"
Curiosity Killed The Cat !
LRemusC
**
**
Mesaje: 33
Membru din: 11 Oct 2016, 22:17

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de LRemusC »

Salutări.Niște opinii,critici sau o gradare dacă se poate.Mulţumesc.
Fişiere ataşate
50 BANI 1912.jpg
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de ovidiu^ »

50 bani 1912 - detaliile sunt frumoase insa campul monedei lasa de dorit deci aUnc in sistem american, au 55 ceva de genul.
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de Cristian Ciuplea »

50 Bani 1912 :
Reversul, mai bun ca av., UNC-
Aversul XF.
In partea de jos a monedei luciul nu mai este asa bun ( gat si camp jos ).
Punctele inalte ale reliefului cu urme usoare de circulatie ( barba, mustata, gat ).
Muchia curata, mai curata ca la piesa " proof ".
Curiosity Killed The Cat !
Avatar utilizator
Mike
*****
*****
Mesaje: 410
Membru din: 29 Mai 2008, 18:46
Localitate: Alba Iulia - Cluj Napoca
Contact:

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de Mike »

50 de bani 1912: as zice AU 58.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de popoviciliza »

50 Bani. PCGS PR66 (certification number 81834266)
Clain-Stefanelli Collection.
Fişiere ataşate
1041071__06555.1485878522.1280.740.jpg
1041071__06555.1485878522.1280.740_.jpg
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de Florian »

1507493555585-1.jpg
1507493546016-1.jpg
E un 5 centesimi 1861.Prima moneda emisa de Vittorio Emanuele II dupa unificarea Italiei.Am cumparat-o dintr-un targ de antichitati care se tine in fiecare a doua duminica a lunii la Villafranca,langa Verona...
As vrea sa va rog sa-mi spuneti,ce gradare considerati ca ar putea sa i se dea?!
Cred ca vor trebui doua gradatii,pentru ca aversul mi se pare sensibil mai fin si ingrijit decat reversul.
Va multumesc!
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Ambele fete VF, max. VF+.
In afara de asta, moneda a fost curatata mecanic.
Curiosity Killed The Cat !
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de Florian »

Multumesc mult!Pierdusem speranta ca-mi va mai raspunde cineva...
Nu stiu de ce am avut impresia ca partea cu efigia regelui ar fi fost mai putin afectata de timp...Cat despre curatirea mecanica,nu stiu ce sa zic...E intr-adevar lucioasa,stralucitoare.Culoarea insa,verde-rosiatica si-a pastrat-o intacta.
Inca o data,multumesc frumos!Va fac o invitatie...Veniti mai des pe forum.Avem nevoie! :D
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

Am recitit cu placere tot acest topic din care am invatat foarte multe, mai ales ca sunt destul de incepator. Regret insa ca nu se mai posteaza aici, asa cum se facea odata. Incerc sa reinvii discutiile si postez o moneda pentru gradare, discutii...

L.E. nu reusesc sa incarc. Poate ma ajuta cineva. Am incercat de la "Incarca fisiere" dar nu merge.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de popoviciliza »

... încărcaţi formate .jpg, mai mici de 500kb...
numis_bc
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2017, 12:59

Re: Cum ne descurcam cu gradarea monedelor ( bancnotelor ) ?

Mesaj de numis_bc »

Multumesc, revin cu pozele.
Fişiere ataşate
IMG_20181004_224606.jpg
IMG_20181004_224524.jpg
Scrie răspuns