gradare monede

Moderatori: Deus, Comboloi

gabriel1981
**
**
Mesaje: 38
Membru din: 29 Mar 2014, 19:30

Re: gradare monede

Mesaj de gabriel1981 »

Multumesc tuturor, dupa cum spuneam sunt nou in materie si vreau sa invat si parca am ramas socat intr-un fel sa vad ca treaba cu gradatiile este mai mult o afacere banoasa.
Sunt contient ca nu voi gasi toate monedele in stare buna ca sa nu mai vorbim de unele rare care costa o groaza de bani, nici situatia mea nu imi permite sa cheltui prea mult pe monete.
In loc de 100 piese de slaba calitare,prefer sa am macar 7 piese frumusele.
gabriel1981
**
**
Mesaje: 38
Membru din: 29 Mar 2014, 19:30

Re: gradare monede

Mesaj de gabriel1981 »

Ce parere aveti despre carcasele monedelor gradate?
Cum trebuiesc pastrate? Acordati o anumita grija carcasei?
Am observat ca majoritatea carcaselor au multe zgarieturi,unul daca vrea sa admire o piesa se va impedica de carcasa zgariata sau nu?
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Re: gradare monede

Mesaj de ovidiu^ »

Monedele in capsule eu le păstrez în niște cutii speciale făcute de Leuchtturm. Costa și ele undeva la 50 de euro însă sunt de calitate și intr-o cutie încap 50 de capsule. La gradare este și posibilitatea optarii pentru capsule care nu se zgârie, însă sunt mai scumpe. Cu putina atenție se vor păstra și cele normale destul de bine. Însă consider ca în primul rand este moneda nea importanta pentru ca în acel plastic este protejata de mediul extern și de eventuale accidente.
gabriel1981
**
**
Mesaje: 38
Membru din: 29 Mar 2014, 19:30

Re: gradare monede

Mesaj de gabriel1981 »

Mersi de raspuns, nu am decat 3 piese gradate si au carcasele zgariate adica asa au ajuns la mine,parca nu sunt hotarat sa le cumpar incapsulate unele piese devin mai frumoase,mai patinate afara din carcase adica cred,vad unele piese gradate si mi se par prea albe fara patina ma refer la cele de argint care nu au capatat destula patina.
Ar mai fi posibilitatea sa le cumpar negradate si sa le pastrez asa,dar nu prea am gasit se pare ca sunt din ce in ce mai gradate piesele de calitate.
Imi plac unele piese gradate ms 63 deci sunt frumoase in poze la lupa poate se vede astfel,chiar astazi am vazut un ms 65 avand o gaura superficiala destul de urata.
Sunt incepator, si cred ca incep sa nu mai fac diferenta intre grade important este sa ne placa ochiului,fiecare cu gusturile lui.
In momentul de fata vreau sa le cumpar pe cele ms 63 si sa le scot afara avand astfel posibilitate sa se patineze eventual devin mai frumoase poate obtin si un grad mai mare,nu ca as fi interesat sa le regradez.
Piesele pe care le am sunt tinute in cartonase autoadezive puse in clasor,cat de greu/ repede obtin patina fiind inchise acolo? Am inteles ca pelicula este tranparenta.
gabriel1981
**
**
Mesaje: 38
Membru din: 29 Mar 2014, 19:30

Re: gradare monede

Mesaj de gabriel1981 »

Cine ma poate ajuta cu un link sau daca imi poate trimite notite personale priviid monedele gradate, ma refer la sa spunem un MS 63 PF sau BN ,eu unul nu inteleg semnificatia ultimelor doua litere, am cautat peste tot si nimic.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: gradare monede

Mesaj de popoviciliza »

gabriel1981
**
**
Mesaje: 38
Membru din: 29 Mar 2014, 19:30

Re: gradare monede

Mesaj de gabriel1981 »

Multumesc frumos.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: gradare monede

Mesaj de popoviciliza »

Cu plăcere
gabriel1981
**
**
Mesaje: 38
Membru din: 29 Mar 2014, 19:30

Re: gradare monede

Mesaj de gabriel1981 »

o piesa... sa spunem un 250 lei 1935 batuta foarte bine si anume parul si mustata se vad foarte bine,fara lovituri/zgarieturi vazute la ochiul liber care a fost curatata, deci fara patina piesa mai are foarte putin luciu.
intrebarea mea este daca piesele cu foarte putin luciu pot capata un grad mare??
george_s321
******
******
Mesaje: 518
Membru din: 20 Iul 2011, 20:14
Localitate: bucuresti

Re: gradare monede

Mesaj de george_s321 »

Cam cat de mare?Asa cum e firesc iau grad monedele necuratate si cu luciu foarte bun.Detalii excelente, nu bune se intelege.De aia iau grad mare pentru ca nu exista semne de intrebare la ele.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: gradare monede

Mesaj de ambr0zie »

Din putinul pe care il stiu eu, cred ca ar putea intra la categoria asta, in cazul rau
https://www.ngccoin.com/coin-grading/details-grading/
Fara poze e greu de spus.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
gabriel1981
**
**
Mesaje: 38
Membru din: 29 Mar 2014, 19:30

Re: gradare monede

Mesaj de gabriel1981 »

citisem pe undeva ca o piesa perfecta dar care are foarte putin luciu este considerata max un XF
de aceia intrebam.
andyground
**
**
Mesaje: 10
Membru din: 27 Ian 2019, 14:15

Re: gradare monede

Mesaj de andyground »

Salutare.
Doresc sa gradez cateva monede si bancnote si as dori un sfat, sa ma indrumati unde as putea face acest lucru.
Mersi.
Scrie răspuns