Despre CURATAREA MONEDELOR

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
operator59
****
****
Mesaje: 193
Membru din: 21 Noi 2010, 20:46

Mesaj de operator59 »

banivechi scrie:
operator59 scrie:ce-mi recomandati?
puteti incerca o baie intr-o solutie de amoniac si clatire in apa dar fara a freca moneda. Nu garantez insa ca se duce doar oxidul...
multumesc de sfat!

unde gasesc solutia de amoniac?

si totusi,
de la ce s-au format aceste pete? ce trebuie sa NU mai fac sa se pateze si alte monede?
(monedele nu au fost tinute la comun. au fost depozitate in folii speciale pt monede.)

multumesc!
I cried because I had no shoes, then I met a man who had no feet!
Diana_doamna
****
****
Mesaje: 144
Membru din: 01 Oct 2011, 00:59
Localitate: Bucuresti

despre curatarea monedelor

Mesaj de Diana_doamna »

Cu apa si sapun ati incercat? Poate ca e vorba doar de un simplu mucegai datorat umiditatii.
Cand ati pus monedele acelea in cartonase, le-ati degresat in prealabil? Probabil ca bacteriile existente pe monede inca de la inceput au proliferat in atmosfera din interiorul cartonasului sau foliei si astfel au devenit atat de... predominante.
In clasorul in care tineti foliile cu monedele aveti granule anti-umezeala sau cum s-or fi numind?
E doar o parere, desigur.
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: despre curatarea monedelor

Mesaj de banivechi »

Diana_doamna scrie:Cu apa si sapun ati incercat? Poate ca e vorba doar de un simplu mucegai datorat umiditatii.
Cand ati pus monedele acelea in cartonase, le-ati degresat in prealabil? Probabil ca bacteriile existente pe monede inca de la inceput au proliferat in atmosfera din interiorul cartonasului sau foliei si astfel au devenit atat de... predominante.
In clasorul in care tineti foliile cu monedele aveti granule anti-umezeala sau cum s-or fi numind?
E doar o parere, desigur.
Argintul nu mucegaieste! Din contra: ucide bacteriile! Insa se oxideaza usor.
jones2m
*****
*****
Mesaje: 489
Membru din: 20 Mai 2011, 08:06
Localitate: TARGU MURES

Mesaj de jones2m »

Lasand la o parte folclorul si sfaturile babesti e clar ca in cazul monedei dvs ceva a mers rau.

Puteti folosi produse dedicate curatarii obiectelor din argint.
eu personal am folosit SILVEX si acum ARGENTIL care este produs de Henkel . Sunt produse profesionale pentru intretinerea produselor din argint. Problema e ca suprafetele proof ....................

Inainte de a le introduce in plicuri degresati monedele de argint.
laurentiu c
*****
*****
Mesaje: 330
Membru din: 15 Apr 2007, 13:19
Localitate: CONSTANTA

Re: Despre CURATAREA MONEDELOR

Mesaj de laurentiu c »

Se mai poate face ceva pentru aceasta moneda ? Merita incercat ? Astept parerile dvs.
Multumesc !
Fişiere ataşate
DSCF5082.JPG
DSCF5081.JPG
laurentiu c
Avatar utilizator
drmau
*****
*****
Mesaje: 476
Membru din: 23 Mar 2005, 15:21
Localitate: Undeva in lume... din pacate

Printre altele si o lectie despre CURATAREA MONEDELOR

Mesaj de drmau »

Imi cer scuze ca nu fac acest post in "English corner" dar chiar cred ca aici ii este locul - aici - in acest lung dialog - unde poate fi gasit mai usor pe viitor.

Filmul este parte dintr-o serie de webbinaries despre gradarea PCGS. Acest episod discuta situatiile in care nu se poate acorda gradatie unei monede. Printre varii motive este si curatarea...

https://www.youtube.com/watch?v=cJKl4bOP9II

Sper sa gasiti folositor acest link! (enjoy!)
Orice stiinta este un sistem de ipoteze; orice filozofie, un pariu cu timpul. Sistemele se pot substitui iar pariurile se pierd de obicei - parafrazandu-l pe Julio Cortázar via „Mironositele” de Federico Andahazi
george_s321
******
******
Mesaje: 518
Membru din: 20 Iul 2011, 20:14
Localitate: bucuresti

Re: Despre CURATAREA MONEDELOR

Mesaj de george_s321 »

Si probabil cand primesc o moneda pentru restaurare,neagra,murdara folosesc cei de la PCGS o vraja magica,un descantec de curatare,nu ating moneda si totusi toata murdaria dispare.Si de aia dupa ce o aranjeaza o gradeaza tot ei.Asta cu nu curatati o moneda e folclor.Problema e sa stii ce sa faci la o moneda ca eu am vazut multe monede care au fost usor curatate, nu cu carpa bineanteles, care au luat MS 64/65/66.La 2 bani in cauza nu se pune problema de gradare si nici nu se pot obtine rezultate deosebite.Negreala de pe ea se indeparteaza greu.Poate fi o solutie guma de sters daca doriti o moneda fara patina.Una mai moale.
Avatar utilizator
Gabi_nt
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Aug 2016, 20:06

Re: Despre CURATAREA MONEDELOR

Mesaj de Gabi_nt »

O intrebare mai "nazdravana"...
A incercat cineva curatarea monezilor in masina de spalat vase?
Pentru adanciturile de pe tacamuri face minuni. Oare nu ar merge si la monezi?
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Despre CURATAREA MONEDELOR

Mesaj de ambr0zie »

Eu nu as incerca decat cu o dublura fara valoare...
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
LRemusC
**
**
Mesaje: 33
Membru din: 11 Oct 2016, 22:17

Re: Despre CURATAREA MONEDELOR

Mesaj de LRemusC »

laurentiu c scrie:Se mai poate face ceva pentru aceasta moneda ? Merita incercat ? Astept parerile dvs.
Multumesc !
Sfatul meu este să o lași în apă oxigenată cel puţin 3 ore și imediat ce o scoţi să o speli cu apă călduţă sub presiune(demontezi para de duș și ţii cu degetul pe furtun),apoi o degresezi cu acetonă și bagată în cartonaș.Dacă nu se îndepărtează în totalitate murdăriile nedorite,las-o așa cum e,sunt colecţionari care apreciază o monedă cinstită și nu una "tunată".
laurentiu c
*****
*****
Mesaje: 330
Membru din: 15 Apr 2007, 13:19
Localitate: CONSTANTA

Re: Despre CURATAREA MONEDELOR

Mesaj de laurentiu c »

Buna ziua,
Am avut neplacuta surpriza sa constat ca mai multe monede mi-au fost afectate de aceasta depunere , reactie chimica probabil, a foliei de protectie in contact cu moneda. Din pozele postate se poate observa care este starea lor,unele sunt afectate mai mult altele mai putin. Moneda de 10 LIRE Vatican am spalat-o cu apa si sapun si tot mai prezinta ceva urme de oxidare, mai mult nu am indraznit sa fac. Ce ar trebui folosit : alcool pur sau acetona ? Cat de mult ar putea fi afectate monedele ?

Multumesc !
Fişiere ataşate
DSCF6556.JPG
DSCF6554.JPG
DSCF6549.JPG
DSCF6546.JPG
laurentiu c
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Despre CURATAREA MONEDELOR

Mesaj de popoviciliza »

... alcool nu merge, că nu este vorba de ceva gras. Încercați acetonă, este cel mai slab dizolvant.
laurentiu c
*****
*****
Mesaje: 330
Membru din: 15 Apr 2007, 13:19
Localitate: CONSTANTA

Re: Despre CURATAREA MONEDELOR

Mesaj de laurentiu c »

popoviciliza scrie:... alcool nu merge, că nu este vorba de ceva gras. Încercați acetonă, este cel mai slab dizolvant.
Va multumesc !
laurentiu c
Scrie răspuns