o moneda neidentificata

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
abrudandanioan
***
***
Mesaje: 78
Membru din: 09 Mar 2010, 21:06
Localitate: bistrita
Contact:

o moneda neidentificata

Mesaj de abrudandanioan »

Buna seara cei cu experienta in monedele otomane gen ackee daca ma pot ajuta cu o informatie.Recent am gasit o moneda , iar pe ea disting pe o parte o cruce si pe cealalta parte nu se mai vede asa bine.Aveti habar unde as putea vedea o astfle de moneda?Sau date desprea ea ce as putea afla? Multumesc
Fişiere ataşate
azi 2  nou (618 x 410).jpg
moneda azi (600 x 337).jpg
colectionar de monede
abrudandanioan
***
***
Mesaje: 78
Membru din: 09 Mar 2010, 21:06
Localitate: bistrita
Contact:

Re: o moneda neidentificata

Mesaj de abrudandanioan »

Am ackee in colectie si dupa diametru seamana.Si ma duce gandul catre ackee.Daca sunteti binevoitori cu o identificare.Nu pot face foarte clare pozele din pacate.
colectionar de monede
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: o moneda neidentificata

Mesaj de Florian »

Va trimit o pagina cu mai multe monede cu cruce...Poate o identificati. E adevarat,calitatea modestã a fotografiilor facute de dumneavoastra nu ajuta prea mult. La prima vedere,pare insa o moneda veche.O sa observati,privind monedele de pe site-ul trimis ca cele cu cruce cam dispar de pe la 1350...
Nu ma pricep la akce(asprul),dar as fi mirat daca o moneda otomana ar avea drept insemn principal....o cruce!!!
Pe akce desenele sunt complicate,complexe si cu linii sinuoase,inflorite...O cruce dominantã m-ar duce mai degraba cu gandul la o moneda apartinand unor domnitori crestini,implicit antiotomani...
In fine,va doresc mult succes in identificarea ei!
https://www.numisbids.com/n.php?p=sale& ... earch=&s=1
abrudandanioan
***
***
Mesaje: 78
Membru din: 09 Mar 2010, 21:06
Localitate: bistrita
Contact:

Re: o moneda neidentificata

Mesaj de abrudandanioan »

multumesc de raspuns am sa ma documentez mai bine sa vad desre ce este vorba.Tinand cont ca moneda am descoperito in albia unui rau.Plus ca mai are si o degradare de aceea si pozele au iesit mai slabe dar totusi sper sa descifrez ceva.Multumesc de informatii.
colectionar de monede
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: o moneda neidentificata

Mesaj de Florian »

Cu placere!Ar fi fost foarte potrivit daca reuseati sa trimiteti gramajul monedei si eventual,metalul din care vi se pare ca e facutã...
Va trimit o alta pagina foarte interesanta,cu diferite modele de monede medievale cu cruci si alte simboluri asemanatoare!
https://it.pinterest.com/pin/489273946999982839/
Mi-au placut de asemenea dinarii lui Stefan II de Ungaria - (1116 - 1131) si care par sa se apropie cel mai mult de modelul monedei pe care o detineti.
De asemenea va trimit si adresa de la site-ul cu monede medievale poloneze(Fortress).Veti gasi,cu rabdare,multe monede cu simbol creştin.
http://fortresscatalogue.com/m/
Baftã!
Avatar utilizator
Cacuci
*****
*****
Mesaje: 384
Membru din: 24 Feb 2005, 21:06
Contact:

Re: o moneda neidentificata

Mesaj de Cacuci »

Doar o idee, n-ar putea fi ban valah, gen Radu I ?
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: o moneda neidentificata

Mesaj de Florian »

Nu ati dat doar o idee,ci o idee excelenta! Radu I (1377-1383) are intr-adevar un tip de monede(bani tipul II si III,expuse si pe site-ul "Monedele Moldovei si Valahiei")care seamana izbitor.Ducatii si dinarii nu,dar banii cu cruce da.Daca o sa priviti atent fotografiile pe care le-a trimis abrudandanioan,veti observa ca crucea nu e plasata chiar in centrul monedei(eroare de batere?),ci un pic lateral,ca in imaginea de mai jos:
bant3_016_f.gif
abrudandanioan
***
***
Mesaje: 78
Membru din: 09 Mar 2010, 21:06
Localitate: bistrita
Contact:

Re: o moneda neidentificata

Mesaj de abrudandanioan »

Am cantarit moneda 0,35 grame si mai mult ca sigur este din cupru .Un diametru acum de 10 mm tinand cont unde a fost gasita.
colectionar de monede
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: o moneda neidentificata

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Nu e din cupru ci mai degraba bilon. Si posibil sa fie ungureasca, sec. XIV-XV.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: o moneda neidentificata

Mesaj de PRONUMISMATICA »

De exemplu quartingii lui Sigismund of Luxemburg aveau o cruce dubla identica, diametru undeva la 12-13mm, si greutate sub 0.5grame (undeva intre 0.30-0.4gr). Erau din billon - un aliaj constand din mult cupru si foarte putin argint.
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: o moneda neidentificata

Mesaj de Florian »

22hun1.jpg
22hun1.jpg (13.24 KiB) Vizualizat de 18346 ori
E acesta!
abrudandanioan
***
***
Mesaje: 78
Membru din: 09 Mar 2010, 21:06
Localitate: bistrita
Contact:

Re: o moneda neidentificata

Mesaj de abrudandanioan »

Multumesc de raspuns.Acum dupa informatiile cumulate ma gandesc,......In rau am gasit multe monede austro-ungare.Unguresti inainte de 1800 , turcesti,ackee otomane si ma gandesc sa nu fi existat o piata de schhimburi.Mai am o moneda neidentificata pusa si pare tot ungaria dupa parerea me inainte de 1370.Multumesc de raspunsuri.Va ramane in colectie.
colectionar de monede
Scrie răspuns