categoria bancnote sau nu?

Moderatori: vlahul, berserkr

categoria bancnote sau nu?

Mesajde badin19 » 17 Aug 2009, 10:02

bonurile de la constructia Casa Scanteii, bilete de loterie, tichete navrom, bonuri de contributie, etc pot fi incadrate la categoria bancnote (notgelduri?) am vazut ca acestea nu sunt prinse in MBR spre deosebire de ZC.... deci?
Divide et impera
badin19

Mesajde Mihai » 17 Aug 2009, 10:26

Poate doar tichetele Navrom, la "notgeld"-uri, dar nici ele in totalitate. "Bonurile" Casa Scanteii erau de fapt niste chitante emise celor care contribuiau cu bani din salariu la ridicare CS. La fel si biletele de loterie - chiar nu au legatura
Mihai

Mesajde Adminus Maximus » 17 Aug 2009, 10:47

In ultimul numar al revistei noastre este un articol despre biletele Casa Scanteii.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde sorin70 » 17 Aug 2009, 10:50

Prin definitie notgeld inseamna ban de necesitate, deci o forma monetara emisa in scopul de a suplini lipsa din diverse motive a monedei emisa de institutiile oficiale ( banca nationala sau ministerul de finante ).

In afara de tichetele Navrom celelalte nu au fost folosite pe post de moneda .
Ele au avut doar rolul de a proba plata unei contributii deci nu pot fi considerate notgeld. Chiar si tichetele navrom au avut o utilizare strict limitata la bordul unei anumite nave . Dupa cum se mentiona si inarticolul din ultimul numar al Colectionarului Roman, bonurile de contributie la construirea Casei Scanteii nu au nici macar caracter de actiuni sau parti sociale.

In opinia mea, un catalog numismatic ( de bancnote ) trebuie sa se limiteze strict doar la bancnote si eventual notgelduri, lasand la o parte alte categorii care nu au jucat efectiv rol de moneda.
Altfel se creaza o amestecatura care duce inevitabil la confuzii.
Biletele de loterie si bonurile / chitantele, obligatiunile, actiunile, etc. intra in cu totul alte categorii.
sorin70

Mesajde Mike » 15 Dec 2009, 10:02

Sa nu mai deschid alt topic , aveti ceva informatii legate de biletele navrom ?
Mike

Mesajde Adminus Maximus » 15 Dec 2009, 16:34

Cred ca am citit acum cativa ani un articol despre tichetele Navrom intr-un BSNR. Poate le are cineva la indemana sa verifice.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde moderator1 » 15 Dec 2009, 16:38

Aldor scrie:Cred ca am citit acum cativa ani un articol despre tichetele Navrom intr-un BSNR. Poate le are cineva la indemana sa verifice.

Exista un articol in numarul 8/2003 din Cercetari Numismatice publicata de Muzeul National de Istorie

Autor(i): Radu OCHEŞEANU
Titlu articol: O emisiune de bilete de croazieră "NAVROM" mai puţin cunoscută
moderator1

Mesajde Adminus Maximus » 15 Dec 2009, 16:43

Da, acela este articolul. Am incurcat BSNR cu CN..
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Mike » 15 Dec 2009, 18:16

http://www.mnir.ro/ro/Publicatii/Editie ... itie=33#78

Nu merge... nu inteleg de ce nu au facut un format electronic ce poate fi descarcat.
Mike

Mesajde moderator1 » 15 Dec 2009, 18:36

Mike scrie:http://www.mnir.ro/ro/Publicatii/EditiePeriodic.aspx?IDEditie=33#78

Nu merge... nu inteleg de ce nu au facut un format electronic ce poate fi descarcat.

Nu exista in format electronic. Exista doar rezumatul in limba engleza sau franceza. Numarul respectiv din CN cred ca se mai gaseste de vanzare la MNIR.
moderator1

Re: categoria bancnote sau nu?

Mesajde uncetatean » 31 Mai 2020, 20:55

Am vazut ca de ceva timp a fost creata o pagina pe banknote.ws pentru acest tip de tichete si a fost actualizata cu cateva bilete de acest tip:

http://banknote.ws/COLLECTION/countries/EUR/ROM/ROM-FEX.htm

Acum se poate descarca si articolul din Cercetari Numismatice:

http://www.cercetarinumismatice.ro/?articol=62018-o-emisiune-de-bilete-de-croaziera-navrom-mai-putin-cunoscuta-une-emission-de-billets-de-croisiere-navrom-peu-connue

Sper sa fie binevenita o actualizare a acestei discutii.
uncetatean

Inapoi la Intrebari de la incepatori - sfaturi de la cei cu experienta mai bogata