Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Moderatori: Deus, Comboloi

Scrie răspuns
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de popoviciliza »

- continuare Cele mai mari zece mituri despre monedele „încapsulate” -

MITUL nr. 9: Monedele ieftine încapsulate valorează întotdeauna cel puţin la fel de mult ca taxa pe care o plătiţi pentru a le certifica.
Acesta este un mit deosebit de atractiv pentru inocenţi. Mulţi investitori necunoscători care cumpără monede ieftine se simt confortabil să plătească 40 sau 50 de dolari pentru aceste monede, deoarece acesta reprezintă un plus modest peste taxa de certificare. Ei presupun că, din moment ce taxa de încapsulare a fost de 25 de dolari şi plătesc doar 15 sau 25 de dolari mai mult decât atât, trebuie să fie o afacere bună. De fapt, monedele pot treacă şi trec din mână în mână pentru mai puţin decât cuantumul taxei de certificare. În final, cumpăraţi moneda, nu plasticul, şi nu trebuie să plătiţi niciodată mai mult decât valoarea monedei în sine. Multe monede ieftine – cum ar fi dolarul de argint comun şi monedele moderne din S.U.A – sunt disponibile cu semnificativ mai puţin decât costă obţinerea certificării.”
Ultima oară modificat 22 Mai 2017, 19:56 de către popoviciliza, modificat 1 dată în total.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de popoviciliza »

- continuare Cele mai mari zece mituri despre monedele „încapsulate” -

MITUL nr. 10: Este uşor să desfaceţi monedele încapsulate din capsule.
În realitate, este nevoie de mult timp şi efort pentru a scoate o monedă dintr-o capsulă – şi este nevoie chiar de mai mult timp şi efort, combinate cu experienţa practică, pentru a evita deteriorarea monedei în acest proces. Aceste capsule sunt sigilate sonic şi trebuie să fie permanente. Desfacerea lesnicioasă nu a fost o preocupare centrală la proiectare capsulelor. Dealerii deseori sparg capsulele pentru a le re-trimite în căutarea unui grad mai ridicat – şi chiar au probleme cu această ocazie. Dacă mergeţi la o magazin numismatic, veţi vedea uneori că dealerii încearcă în van să scoată astfel de monede. Ocazional, atunci când o persoană neexperimentată face desfacerea, veţi vedea chiar că monedele cad pe podea în timp ce sunt extrase. Acest lucru poate fi traumatic şi recomand ferm ca, dacă doriţi ca să scoateţi monedele din capsule şi să nu sunteţi un expert, să încredinţaţi lucrarea unui profesionist.



Acestea sunt cu toate: 10 mituri de bază despre „încapsulare”. Pătează aceste concepţii greşite realizărilor Revoluţiei Încapsulării sau diminuează contribuţiile pe care aceasta le-a adus? Deloc. Certificarea independentă a fost extrem de benefică pentru numismatică. Dar, ca orice altceva, trebuie pusă în perspectivă. Trebuie să fie văzută într-o lumină clară, strălucitoare, nu prin ochelari de culoare roz. Adevărul – nu mitul – este că, chiar şi sub lumina reflectoarelor, cu adevărat încapsularea încă arată foarte bine.”
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de popoviciliza »

Pe undeva apare în acest topic o controversă între gradare (concept) și capacitatea / obiectivarea reală a celor ce încapsulează la marile firme de a grada.
Fiecare cu părerile și experiențele sale, de unde controversa...
Vă prezint (cu rezoluția cea mai mare disponibilă) un MS62 cu rugămintea să comentați dacă NGC respectă sau nu respectă standardul de gradare, prezentat pe site-ul propriu la: https://www.ngccoin.com/coin-grading/grading-scale/
xxx.png
NGC4251625-002_OBV.jpg
NGC4251625-002_REV.jpg
Ca să fie mai clar, transcriu și ce anume este în site-ul NGC o gradare MS (de la 70 la 60):
Strike Type: MS Mint State
_____Coins struck in the same format as circulation issues. Applies to grades 60 to 70.
Numeric Grades
_____MS70 A coin with no post-production imperfections at 5x magnification.
_____MS69 A fully struck coin with nearly imperceptible imperfections.
_____MS68 Very sharply struck with only miniscule imperfections.
_____MS67 Sharply struck with only a few imperfections.
_____MS66 Very well struck with minimal marks and hairlines.
_____MS65 Well struck with moderate marks or hairlines.
_____MS64 Average or better strike with several obvious marks or hairlines and other miniscule imperfections.
_____MS63 Slightly weak or average strike with moderate abrasions and hairlines of varying sizes.
_____MS62 Slightly weak or average strike with no trace of wear. More or larger abrasions than an MS/PF 63.
_____MS61 Weak or average strike with no trace of wear. More marks and/or multiple large abrasions.
_____MS60 Weak or average strike with no trace of wear. Numerous abrasions, hairlines and/or large marks.
Ultima oară modificat 24 Mar 2020, 10:55 de către popoviciliza, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de capa »

popoviciliza scrie:Pe undeva apare în acest topic o controversă între gradare (concept) și capacitatea / obiectivarea reală a celor ce încapsulează la marile firme de a grada.
Fiecare cu părerile și experiențele sale, de unde controversa...
Vă prezint (cu rezoluția ca mai mare disponibilă) un MS62 cu rugămintea să comentați dacă NGC respectă sau nu respectă standardul de gradare, prezentat pe site-ul propriu la: https://www.ngccoin.com/coin-grading/grading-scale/
xxx.png
NGC4251625-002_OBV.jpg
NGC4251625-002_REV.jpg
Ca să fie mai clar, transcriu și ce anume este în site-ul NGC o gradare MS (de la 70 la 60):
Strike Type: MS Mint State
_____Coins struck in the same format as circulation issues. Applies to grades 60 to 70.
Numeric Grades
_____MS70 A coin with no post-production imperfections at 5x magnification.
_____MS69 A fully struck coin with nearly imperceptible imperfections.
_____MS68 Very sharply struck with only miniscule imperfections.
_____MS67 Sharply struck with only a few imperfections.
_____MS66 Very well struck with minimal marks and hairlines.
_____MS65 Well struck with moderate marks or hairlines.
_____MS64 Average or better strike with several obvious marks or hairlines and other miniscule imperfections.
_____MS63 Slightly weak or average strike with moderate abrasions and hairlines of varying sizes.
_____MS62 Slightly weak or average strike with no trace of wear. More or larger abrasions than an MS/PF 63.
_____MS61 Weak or average strike with no trace of wear. More marks and/or multiple large abrasions.
_____MS60 Weak or average strike with no trace of wear. Numerous abrasions, hairlines and/or large marks.
Statistic, atât NGC, cât și PCGS, își respectă standardele proprii. Din ce îmi dau seama și acest MS62 este pe acolo.

90-95% dintre gradări sunt fidele (max +/- 1 grad). Dar excepțiile sunt cele care delectează, și cu cât volumul crește, așa și numărul acestora.

Dar există destui conaționali (deja) care pot prezice ce va spune gradarea. Iar predictibilitatea statistică e mulțumitoare atunci când vine vorba de calitatea acestui proces de confirmare a autenticității și a stării de conservare.

Asta nu înseamnă, nici pe departe, că suntem măcar aproape de a putea cumpăra monede după capsule, fără a mai fi nevoie să evaluăm personal monedele din interior! :twisted:
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de popoviciliza »

Mulțumesc pentru comentariu!
Mai așteptăm și altele, sper să fie un moment bun...
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de numbogdan »

Bună dimineaţa!
Cumva în dreptul codiţei verticale a cifrei "5" sînt scrijelite/zgîriate două iniţiale - "BC" ?
Zona din interiorul cifrei "5" mi se pare a fi fost supusă unei abraziuni/uzuri destul de avansate.
Personal, mi se pare supraevaluată la MS 62.
O zi bună tuturor!
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de popoviciliza »

Mulțumesc pentru comentariu și analiza concretă a stării!
Mai așteptăm și altele...

... cu sublinierea că am menționat <<Vă prezint (cu rezoluția cea mai mare disponibilă) un MS62 cu rugămintea să comentați dacă NGC respectă sau nu respectă standardul de gradare, prezentat pe site-ul propriu [:]
_____MS63 Slightly weak or average strike with moderate abrasions and hairlines of varying sizes.
_____MS62 Slightly weak or average strike with no trace of wear. More or larger abrasions than an MS/PF 63.>>...
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de popoviciliza »

A trecut ceva timp de când am propus evaluarea, aşa că nu mă aştept la noi comentarii.

Ataşez imaginile mai detaliate - pe care le datorăm lui ding ding (un dealer destul de cunoscut pe eBay) - în comparaţie cu cele de la NGC (cu o rezoluţie mai slabă şi cert sub ceea ce văd gradorii când au piesa în mână). Opinia mea, cu aceste fotografii la îndemână, este că gradorii NGC NU respectă standardul de gradare, prezentat pe site-ul propriu:
<<___MS63 Slightly weak or average strike with moderate abrasions and hairlines of varying sizes.
_____MS62 Slightly weak or average strike with no trace of wear. More or larger abrasions than an MS/PF 63.[/b][/color]>>
s-l1600 (6).jpg
s-l1600 (7).jpg
https://www.ebay.com/itm/NGC-MS62-1991- ... SwnRZeShKg, unde imaginile sunt si mai detaliate
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de capa »

Ultimele poze dezavantajează, ceea ce e destul de ușor la aluminiu și la o monedă relativ mică (21mm) mărită pe tot ecranul.

Pe baza lor aș tinde să fiu de acord cu dumneavoastră că MS62 nu este un grad corect, și, ca atare, să punem această gradare în grupa excepțiilor, dar aș fi curios de ce credeți că nu respectă standardul. Uzură nu are, doar multe contacte, de origine suspectă.

Cele îngroșate aș zice că sunt respectate:

MS62 Slightly weak or average strike with no trace of wear.
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de popoviciliza »

... mulțumesc penru comenatriu.

Admițând că moneda a fost scoasă din monetărie fără să mai aibă uzură, atunci ar fi MS, dar rămâne restul: <<MS60 Weak or average strike with no trace of wear. Numerous abrasions, hairlines and/or large marks>>

În ce mă privește, văd imaginea așa cum este dată de ding ding - fără să am piesa în mână - și nu aș zice că este MS.
s-l1600 (1).jpg
s-l1600.jpg
Cu stimă,
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de capa »

Dar ce înseamnă uzură ("wear")? Contactele sunt incluse în definiția uzurii? La fel, când o monedă este slab bătută vs uzată (pierde uniform din detalii)?

<<MS60 Weak or average strike with no trace of wear. Numerous abrasions, hairlines and/or large marks>>

'Hairlines' nu sunt. 'Large Marks' nu sunt. Rămâne să decidem dacă avem 'Numerous abrasions' sau nu. Avem?

(nu vă contrazic, și eu cred, după ultimele poze, că pare supragradata, dar încerc să înțeleg cum apreciați obiectiv termenul "numeroase")
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de numbogdan »

Bună ziua!
Dacă un criteriu al NGC pt. MS62 este "no trace of wear", pentru piesa aceasta au cam dat-o în bară. Pe lîngă multitudinea de lovituri (zeci pe fiecare faţă), cuşma şi barba Voievodului sînt cam tocite, ca şi zonele înalte ale nominalului. M-am uitat printre cele 10-12 piese de 25 bani 1982 (au într-adevăr un mm în plus) pe care le-am găsit la o primă căutare prin propria "traistă cu table" şi am găsit jumătate din ele cu mai puţine urme de lovituri şi uzură decît acest 5 lei. În opinia mea, un AU 50 sau XF 45 ar fi mai aproape de adevăr.
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de numbogdan »

Am uitat să menţionez că am folosit o lupă 10x.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de popoviciliza »

capa scrie:Dar ce înseamnă uzură ("wear")? Contactele sunt incluse în definiția uzurii? La fel, când o monedă este slab bătută vs uzată (pierde uniform din detalii)?
... am menționat că nu discut dacă sunt sau nu semne de uzură. Dar MS înseamnă mint state, iar din monetărie NU iese moneda (fie ea și de aluminiu) atât de hărtănită decât dacă este lovită după procesul de producție (gen <<rebut state>> :) , nu mint state ).
capa scrie:'Hairlines' nu sunt. 'Large Marks' nu sunt. Rămâne să decidem dacă avem 'Numerous abrasions' sau nu. Avem?
... nu am lăsat în roșu hairlines decât pentru că nu am moneda în mână, atunci putem să vedem clar.
Zic că avem lovituri urâte pe toată suprafața monedei, unele pot fi marks, altele abrasions.

Undeva am stocat niste imagini comparative din vremea când gradațiile se făceau și cu imagine comparată, o să le postez pentru MS60, MS61 și MS62.

Cu stimă,
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesaj de popoviciliza »

numbogdan scrie:Bună ziua!
Dacă un criteriu al NGC pt. MS62 este "no trace of wear", pentru piesa aceasta au cam dat-o în bară. Pe lîngă multitudinea de lovituri (zeci pe fiecare faţă), cuşma şi barba Voievodului sînt cam tocite, ca şi zonele înalte ale nominalului. M-am uitat printre cele 10-12 piese de 25 bani 1982 (au într-adevăr un mm în plus) pe care le-am găsit la o primă căutare prin propria "traistă cu table" şi am găsit jumătate din ele cu mai puţine urme de lovituri şi uzură decît acest 5 lei. În opinia mea, un AU 50 sau XF 45 ar fi mai aproape de adevăr.
Mulțumesc pentru comentariu.
Da, lupa 10x este cea folosită și de gradori, așa că lucrurile observate pe monedele dumneavoastră pot fi comparate cu o imagine 10x a monedei în discuție (asta însemnând că și imaginile de la ding ding trebuie să fie la același grad de detaliere când vă uitați de la o monedă la alta).
Motivul pentru care NU am menționat și eu <<cuşma şi barba Voievodului sînt cam tocite>> ține de pasticul capsulei, care poate să detaliile, fără a atenua sclipirea de la lovituri. Dacă am avea moneda în mână, sau măcar fotografii fără capsulă (ca în atașate), ar fi mai simplu.
5lei1991r.jpg
4521-201313161325_540x360.jpg
Cu stimă,
Scrie răspuns