Falsuri chinezesti pe Ebay, 5 lei 1880 si 500 lei 1941

Dacă le cunoaștem, ne putem feri de ele!

Moderatori: Deus, Comboloi, NumisKID, PRONUMISMATICA

vladmario
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 30 Ian 2005, 18:18
Localitate: Iasi
Contact:

Falsuri chinezesti pe Ebay, 5 lei 1880 si 500 lei 1941

Mesaj de vladmario »

In prezent exista doua falsuri grosolane, probabil facute in China, de vinzare pe Ebay.
500 lei 1941, eBay item number: 261355296744
http://www.ebay.com/itm/Lucernae-Very-n ... 3cd9fd57e8
pret in acest moment: 16.08 $ + 39.77 $ transport

5 lei 1880, eBay item number: 261355296065
http://www.ebay.com/itm/5-Lei-1880-circ ... 3cd9fd5541
pret in acest moment: 9.95 $ + 38.65 $ transport

(Vinzatorul este din Statele Unite, deci pare "de incredere".)
Ebay-ul interzice vinzare de monede false, chiar si atunci cind licitatia ar declara fatis ca are ca obiect un piese false! Aceste doua piese sint prezentate ca autentice...

Astfel de obiecte pot fi "raportate" la eBay, in sectiunea report " Replica and Counterfeit Items" . Remarc, totusi, ca eBay nu spune ce si daca va face ceva, urmare a unor sesizari.
Am facut o sesizare de acest gen ieri, la 12:30 AM. Ca urmare, am primit un mesaj automat, gol, de la " member@ebay.com", cu subiectul "Replica and Counterfeit Items"
Putin consternat de lipsa de actiune, am refacut de doua ori aceasta sesizare. Nici o reactie pina acum.

Aceste obiecte stau bine mersi pe net, iar oameni de buna credinta liciteaza la ele.
Sper din toata inima ca licitatia va fi blocata chiar de catre eBay. Falsurile sint limpezi si usor de depistat. Dar daca acest lucru nu se va intimpla.... nu stiu ce sa mai cred...
kommodore_ss
*****
*****
Mesaje: 368
Membru din: 18 Oct 2009, 13:14

Mesaj de kommodore_ss »

Le-am raportat si eu.
Poate daca toti am face asta s-ar mai renunta la falsuri.
Astea-s falsurile cu 1 cm mai mari decat originalele.
vladmario
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 30 Ian 2005, 18:18
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de vladmario »

Asa e normal, sa luam atitudine!
Dar ce ne ramine de facut daca gazda licitatiilor nu reactioneaza nici intr-un fel?
Suna retoric, dar chiar as vrea sa existe un raspuns.

Inca mai sper ca aceste licitatii sa fie oprite. Cred ca ar fi fost destul timp pentru asta.
vladmario
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 30 Ian 2005, 18:18
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de vladmario »

Asa e normal, sa luam atitudine!
Dar ce ne ramine de facut daca gazda licitatiilor nu reactioneaza nici intr-un fel?
Suna retoric, dar chiar as vrea sa existe un raspuns.

Inca mai sper ca aceste licitatii sa fie oprite. Cred ca ar fi fost destul timp pentru asta.
vladmario
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 30 Ian 2005, 18:18
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de vladmario »

Asa e normal, sa luam atitudine!
Dar ce ne ramine de facut daca gazda licitatiilor nu reactioneaza nici intr-un fel?
Suna retoric, dar chiar as vrea sa existe un raspuns.

Inca mai sper ca aceste licitatii sa fie oprite. Cred ca ar fi fost destul timp pentru asta.
Timis
******
******
Mesaje: 587
Membru din: 13 Apr 2011, 11:08

Mesaj de Timis »

vladmario scrie:Asa e normal, sa luam atitudine!
Dar ce ne ramine de facut daca gazda licitatiilor nu reactioneaza nici intr-un fel?
Suna retoric, dar chiar as vrea sa existe un raspuns.

Inca mai sper ca aceste licitatii sa fie oprite. Cred ca ar fi fost destul timp pentru asta.

Ma indoiesc ca vor fi sorti de izbanda din partea ebay......
Aceeasi situatie am intampinat-o si eu anul trecut si am raportat de 3sau 4 ori (nu retin exact) la ebay si fara nici un rezultat ,ceeace mi-a intarit convingerea ca sant interesati doar de vanzare si la preturi cat mai mari sa aiba de unde sa ia comisioane.
Vazand ca nu este reactie din partea ebay am scris vanzatorului ca vinde falsuri pe ebay si nu face aceasta precizare ,si daca NU le retrage sau daca nu face percizarea ca sant FALSURI ,voi licita cate o piesa si-i voi da calificative negative ....
A modificat urgent textul facand mentiunea ca ,,probabil "este copie
vladmario
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 30 Ian 2005, 18:18
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de vladmario »

Un semn bun: astazi la ora 11, am constatat indepartarea falsurilor. Licitatiile nu se incheiasera.
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Falsuri chinezesti pe Ebay, 5 lei 1880 si 500 lei 1941

Mesaj de Cristian Ciuplea »

De ani de zile scriu vanzatorilor, care vand falsuri.
Prea putini multumesc pt. atentionare, foarte multi reactioneaza agresiv, necivilizat.
Scriu si lui eBay si vine un raspuns probabil automat, multumim si ne ocupam de treaba.
De ocupat nu se ocupa, ca n-au personal calificat sau nici nu intreaba pe un comerciant cu experienta, pe baza de poze.
Imi amintesc de cazul Garzii de Fier, 250 L. 1940, cand se incerca pe eBay GB sa se vanda poza reversului, poza copiata de pe Romanian Coins, la care 1 incus fusese retusat.
Domnisoara care vindea nu putea sa trimita si o poza la avers, ca de unde si nici nu raspundea la cerinte.
Dar atunci erau alte vremuri, puteai sa contactezi direct interesatii activi ( treaba cu doua taisuri, oamenii putand sa creada ca vreau sa-i scot din cursa ).
Tot multumiri de la ei primesc cand le semnalez ca michelju sau maxjoseph ( probabil aceeasi persoana din D ) incearca de ani sa vanda falsuri la ordinul Mihai Viteazul cl. a III-a, model 41, adica un fals cum scrie la carte.
Ebay nu face nimic, ca vrea sa incaseze si asa Michelju schimba eBay Franta cu GB , in speranta ca totusi va " plasa " marfa.
Dar doresc sa va prezint si situatia cand cineva cumpara un fals si-l reclama la eBay / paypal ( caz autentic ):

In toamna lui 2014 se vinde pe eBay D un set de Mare Ofiter ( declaratia vanzatorului din D ), Steaua Romaniei cu spade, model 2.
In realitate se oferea o cruce de comandor, metal aurit si o placa de Mare Cruce ( se vroia sa fie ), partial din arg. si la dimensiuni mai mici.
Piesele erau facute de Souval, Wiena, dar in anii 1980 !
Acest lucru l-a aflat vanzatorul de la mine, cu 4-5 zile inainte de final.
Familia unui colectionar doreste sa-i faca o surpriza de ziua lui si cumpara setul, pe care-l si plateste rapid cu paypal.
Cand a vazut colectionarul pozele, scrie imediat vanzatorului sa nu trimita, ca nu-s bune.
Vanzatorul nici vorba sa dea malaiul inapoi si mai si trimite piesele.
Colectionarul reclama la eBay piesele ca falsuri.
Si acum este interesant, paypal ii cere sa dovedeasca ca-s copii, deci domnul colectionar trebuie sa prezinte o expertiza, facuta de cineva cu nume si din branse.
Reuseste sa obtina expertiza de la dl. M.A., care organizeaza licitatiile de ordine pt. firme mari, ca Künker sau SINCONA.
Expertiza , de vreo 8 pag., se putea folosi si in fata unei instante de judecata si in mod sigur cu succes.
Dar ea a costat cam 280,- EUR !
Paypal returneaza colectionarului suma platita pt. setul superb si doar ca. 50% din expertiza.
El a renuntat sa " scoata " diferenta de la vanzator, dar eu il dadeam imediat in judecata.
Vanzatorul n-a patit nimic din partea eBay-ului, si si-a mutat marfa , spre sfarsitul anului trecut, pe eBay USA.
Dupa parerea mea, situatia nu se va schimba pe eBay , mai ales acum, cand situatia vanzarilor cinstite este
din ce in ce mai dificila.
Vinovat este eBay, ca n-a intreprins nimic cand trebuia si nici acum, cand trebuie neaparat.
Curiosity Killed The Cat !
george_s321
******
******
Mesaje: 518
Membru din: 20 Iul 2011, 20:14
Localitate: bucuresti

Re: Falsuri chinezesti pe Ebay, 5 lei 1880 si 500 lei 1941

Mesaj de george_s321 »

Eu scriu direct vanzatorului.Unul si-a retras recent monedele de 5 lei 1880.
"I weighed these and the were 25 to 30 grams. I bought 20 coins at a sale. I looked them up and they should weigh 25 grams. What else should I look for? Also if they are 70% silver should a magnet stick to them? Thanks for your help."
Unii au luat pur si simplu teapa si nu au stiut ce cumpara.
Avatar utilizator
dsdev
****
****
Mesaje: 132
Membru din: 05 Dec 2014, 22:50

Re: Falsuri chinezesti pe Ebay, 5 lei 1880 si 500 lei 1941

Mesaj de dsdev »

Cristian Ciuplea scrie: Colectionarul reclama la eBay piesele ca falsuri.
Si acum este interesant, paypal ii cere sa dovedeasca ca-s copii, deci domnul colectionar trebuie sa prezinte o expertiza, facuta de cineva cu nume si din branse.
Cateva chestii de punctat, poate ajuta pe altii:

1. Ebay.com garanteaza posibilitatea de a returna obiectele cumparate, indiferent daca vanzatorul a activat sau nu optiunea de "returns accepted". Este de ajuns sa fie specificat ca produsul nu corespunde descrierii iar ebay deschide automat procedura de returnare a bunurilor.
2. Chiar daca obiectul e listat pe ebay.de sau alte siteuri regionale, multe din ele apar si pe ebay.com la o cautare dupa ID. Politica de returnare / refund tine cont de siteul de pe care s-a facut comanda iar fiecare site regional are propria politica, in functie de legislatia tarii respective. E de preferat ca plata / comanda sa se faca prin ebay.com ptr ca astfel aveti garantata posibilitatea de a returna un obiect.
3. Cererile de returnare / refund trebuie facute prin Ebay, nu direct in PayPal. In cazul in care se fac prin PayPal, ei cer dovezi suplimentare (pierdere de timp si bani). PayPal actioneaza doar ca un mijlocitor de plata (exact ca o banca) si nu are nici o responsabilitate privind acuratetea produsului cumparat.

Eu unul nu as cumpara un obiect asupra caruia am oarece dubii decat daca poate fi luat prin ebay.com, cu plata prin paypal. Altfel e un risc asumat. Evident ca ebay nu are nici un interes sa anuleze tranzactia insa nu sunt mai presus de lege si sunt obligati sa urmeze legislatia din tara caruia ii este dedicat siteul.
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Falsuri chinezesti pe Ebay, 5 lei 1880 si 500 lei 1941

Mesaj de popoviciliza »

În fine, cineva - vasiandr.8kpzbf8 - ne comunică tirajul la rondeaua supradimensionată inscripţionată 5 lei 1880: 1.800.000 buc.

Omul este bucureştean din Bucureşti şi a mai vândut la licitaţie aşa ceva (şi nu numai!), aşa că este clar că ştie ce scrie:

Romania 5 Lei 1880 B, Carol I, KM#12
Seller Notes: “aUNC”
Composition: Silver Alloy
Year: 1880
Country/Region of Manufacture: Romania
Romania 5 Lei 1880 B Carol I KM 12 _ eBay.jpg
http://www.ebay.com/itm/Romania-5-Lei-1 ... SwintXRsGB
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Falsuri chinezesti pe Ebay, 5 lei 1880 si 500 lei 1941

Mesaj de ambr0zie »

Composition: Silver Alloy ? :D
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Avatar utilizator
dsdev
****
****
Mesaje: 132
Membru din: 05 Dec 2014, 22:50

Re: Falsuri chinezesti pe Ebay, 5 lei 1880 si 500 lei 1941

Mesaj de dsdev »

Sunt dezamagit, doar aUNC?

Mai e unu' care vinde pe ebay o moneda despre care zice ca e AU-BU :noidea: Ca asa vin literele in alfabet, probabil urmatoarea va fi AU-CU.
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Falsuri chinezesti pe Ebay, 5 lei 1880 si 500 lei 1941

Mesaj de ambr0zie »

Sunteți pretențios. Moneda a ieșit din 'monetarie' (acum 2-3 ani) în starea asta, deci aUNC.
Glumim dar e deranjant. Am și eu asa ceva, dar nu pentru colecție, ci porcarii/curiozități. Și nu am cumpărat multe, nu intenționez sa ii 'ajut ' pe producători.
Trist e când apar la preț de bune și începătorii se păcălesc sau când rudele sau prietenii unui colecționar fac cadou asa ceva. Am pățit-o, un prieten mi-a dăruit 20 de chinezării - piastre de commerce, dolari etc și mi-a fost rușine sa ii spun ca de banii aceia putea lua o piesa comuna dar originala care mi-ar fi plăcut :)
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
jyhsehda
*
*
Mesaje: 6
Membru din: 06 Apr 2013, 20:26

Re: Falsuri chinezesti pe Ebay, 5 lei 1880 si 500 lei 1941

Mesaj de jyhsehda »

Exact la fel am patit si eu, mi-a cumparat soramea de ziua mea 5 lei 1880, 100000 lei 1946 si 500 lei 1941 falsuri chinezesti
Scrie răspuns