Ajutor in depistarea falsurilor din colectia mea

Dacă le cunoaștem, ne putem feri de ele!

Moderatori: Deus, Comboloi, NumisKID, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
sameflo
*
*
Mesaje: 9
Membru din: 22 Oct 2013, 13:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Ajutor in depistarea falsurilor din colectia mea

Mesaj de sameflo »

Buna ziua,

Incep cu o scuza:
Colectia mea nu contine piese extraordinare si nici nu este asa bogata. Am incercat strangerea monedelor care au circulat pe teritoriul tarii si am inceput prin a aduna piese diferite (adica nu am mai multe piese de acelasi fel dar ani diferiti). Stiu ca veti spune ca nu exista piese de acelasi fel dar cu ani diferiti si ca sunt diferente intre ele si stiu ca asa e dar momentan nu dispun de fonduri pentru a achizitiona atatea piese mai ales ca unele sunt foarte scumpe.
In al doilea rand in scanurile mele veti vedea ca piesele nu sunt de o calitate iesita din comun (aici iarasi a intervenit partea materiala) si ca pentru unii dintre dumneavoastra majoritatea pieselor sunt doar niste argint pentru topit.

Acum motivul pentru care am postat:

Datorita faptului ca am contul de putin timp desi am vazut de ceva timp forumul iar colectia e inceputa de cand ma stiu, am tot citit din posturi cand am avut timp. Cum am ajuns la sctiunea falsuri am inceput sa-mi pun intrebari despre piesele ce le am in colectie (la cele de argint, celelalte sunt aproape sigur ca nu sunt falsuri), asa ca m-am gandit sa le postez aici.

As dori sa imi semnalati daca vreo moneda pare dubioasa, astept pareri despre cele de 250 lei si cea cu Hora, singura care nu e de argint dar materialul pare dubios si pe deasupra pare si curatata chimic dupa parerea mea.

Multumesc,
Florin
Fişiere ataşate
scan0001.jpg
scan0001.jpg (324.06 KiB) Vizualizat de 9035 ori
scan0001b.jpg
scan0001b.jpg (305.02 KiB) Vizualizat de 9035 ori
sameflo
*
*
Mesaje: 9
Membru din: 22 Oct 2013, 13:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de sameflo »

Revin si cu poze la rezolutie mai mare
Fişiere ataşate
scan0002.jpg
scan0002.jpg (374.8 KiB) Vizualizat de 9032 ori
scan0003.jpg
scan0003.jpg (353.25 KiB) Vizualizat de 9032 ori
kommodore_ss
*****
*****
Mesaje: 368
Membru din: 18 Oct 2009, 13:14

Mesaj de kommodore_ss »

Nu sunt falsuri.
atlantic3009
****
****
Mesaje: 181
Membru din: 12 Mar 2011, 14:16
Localitate: Bucuresti

Mesaj de atlantic3009 »

Toate monedele par autentice, din pacate sunt in stari slabe.
sameflo
*
*
Mesaje: 9
Membru din: 22 Oct 2013, 13:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de sameflo »

1. Despre faptul ca sunt calitate slaba stiu :( dar cum am mai spus, aici partea materiala isi spune cuvantul atunci cand cumpar o bancnota sau moneda, nu pot da mai mult de 100 lei pe o piesa si cu atat mai putin in aceasi luna. Ca o negare la acest lucru cele mai scumpe piese pe care le-am achizitionat au costat in jur de 200 lei si erau false se pare (probabil ati vazut "bancnotele iudaice din Maramures" :lol: )

2. Nici Hora nu pare falsa, asa prost este materialul?
Avatar utilizator
picard
******
******
Mesaje: 561
Membru din: 01 Dec 2007, 16:37
Localitate: BUCURESTI, Ploiesti

Mesaj de picard »

"Hora" a fost curatata agresiv
Scrie răspuns