5 LEI 1880 FALS

Dacă le cunoaștem, ne putem feri de ele!

Moderatori: Deus, Comboloi, NumisKID, PRONUMISMATICA

Num01
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 23 Ian 2010, 14:57

5 LEI 1880 FALS

Mesaj de Num01 »

Salutare!
Ce-mi puteti spune, va rog, despre acest fals?
http://img48.imageshack.us/g/20032010001.jpg/
Va multumesc.
ionyk
***
***
Mesaje: 72
Membru din: 09 Noi 2008, 13:33

Mesaj de ionyk »

Daca ce se vede atat pe avers cat si pe revers sunt urme de rugina, atunci este o piesa made in china.
Bineanteles,ar fi bine sa astepti si alte pareri de la cei mai experimentati!
sagatham
Avatar utilizator
Mike
*****
*****
Mesaje: 410
Membru din: 29 Mai 2008, 18:46
Localitate: Alba Iulia - Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de Mike »

Un topic in care s-a mai discutat dedpre falsurile realizate recent in China.

http://transylvanian-numismatics.com/ph ... php?t=5113

Deasemenea este si un articol despre ele in Colectionarul Roman :D

http://www.colectionarul-roman.ro/stiri ... -china.htm
claus
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 01 Mai 2008, 00:47

Mesaj de claus »

Replica made in china. Interesant ca toata lumea afirma ca sunt din fier, dar la mine nu sunt atrase de magnet. Or fi mai multe "variante" :D sau e ceva in neregula cu magnetul meu...
Fişiere ataşate
replica.jpg
replica.jpg (44.44 KiB) Vizualizat de 22579 ori
Num01
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 23 Ian 2010, 14:57

Mesaj de Num01 »

Multumesc tuturor pentru raspuns.
Dl claus, "piesa" mea este atrasa de magnet, deci cred ca aveti probleme cu magnetul :)
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

Num01 scrie:Multumesc tuturor pentru raspuns.
Dl claus, "piesa" mea este atrasa de magnet, deci cred ca aveti probleme cu magnetul :)
deloc
sunt mai multe tipuri de falsuri ,facute din mai multe materiale.de exemplu,cele marcate cu replica nu sunt la fel cu cele care nu sunt marcate (precum a dumneavoastra)
Num01
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 23 Ian 2010, 14:57

Mesaj de Num01 »

deloc
sunt mai multe tipuri de falsuri ,facute din mai multe materiale.de exemplu,cele marcate cu replica nu sunt la fel cu cele care nu sunt marcate (precum a dumneavoastra)[/quote]

Atunci inseamna ca am mai multe "variante" de facut rost pentru colectia mea :)
claus
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 01 Mai 2008, 00:47

Mesaj de claus »

Exista si replici nemarcate realizate din material neferos-am 2 bucati.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Nu va suparati ca va intreb, dar ce va place asa de mult la aceste chinezisme de doriti sa le aveti in colectie? De ce incurajati monetaria Shanghai sa faca si mai multe din astea?
Num01
**
**
Mesaje: 34
Membru din: 23 Ian 2010, 14:57

Mesaj de Num01 »

Era in sens ironic :)
claus
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 01 Mai 2008, 00:47

Mesaj de claus »

Nu colectionez asa ceva, dar nu vad nimic rau daca unii aleg sa o faca.
Atat timp cat nu sunt vandute ca originale, replicile astea nu mi se par un lucru rau. Sunt ieftine si cat de cat bine realizate. Pot acoperi goluri din colectie pana poti da o mie de euro pe un original.
Raul apare cand din nestiinta sau cu bunavoie se incearca vanzarea ca autentice. Dar pentru asta exista forumul,CR, sau vanzatorii seriosi. Plus ca diferentele sunt evidente deocamdata si nu cred ca prietenii chinezi sa se perfectioneze prea curand...
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

claus scrie:Plus ca diferentele sunt evidente deocamdata si nu cred ca prietenii chinezi sa se perfectioneze prea curand...
Eu sint chiar convins ca "prietenii" sint deja suficient de perfectionati. Piata e invadata de ani buni deja de falsuri. Si mai rele, si mai bune, ceea ce indica clar ca exista o industrie deja a falsurilor. Si oricit ati argumenta ca nu va permiteti o moneda de o mie de euro si va multumiti cu o copie (nu comentez ca moneda pe care ati prezentat-o mai sus daca ar fi originala n-ar valora mai mult de 9-10 euro si nu o mie...) n-o sa fiu de acord cu Dv.
Eu daca nu-mi permit un Rolex de 10.000 euro pe care sa-l etalez daca ma duc simbata la o petrecere cu manele n-o sa optez niciodata pentru unul fals de 20 dolari. Eventual ma duc la un concert rock, unde nu se poarta ceas la mina...
Asa si cu monedele: nu deveniti un numismat mai mare daca umpleti un gol in clasor cu un fals. Din contra!
Avatar utilizator
Yu_L.Yan
******
******
Mesaje: 1509
Membru din: 10 Noi 2005, 18:58
Localitate: Yassi
Contact:

Mesaj de Yu_L.Yan »

Unul din primele falsuri (de epoca) achizitionat de mine a fost 250 lei 1935. A fost vanduta drept moneda buna / luata drept moneda buna. Dupa 1 an, a ajuns si o moneda buna alaturi. La comparatie, "moneda initiala, si-a dat arama pe fata". Vanzatorul (desi trecuse 1 an), de foarte buna credinta, s-a oferit sa rascumpere greseala, si sa-mi retuneze banii. Dar ... moneda este si acum la mine in colectie (moneda nr 2 din articolul din Colectionarul roman).
Culoare albastra se datoreaza unei folii de protectie necorespunzatoare in care a stat moneda (aviz amatorilor).
Cat despre chinezarii (detin si eu 3 buc)... pacat ... imi strica frumusetea de colectie de falsuri de epoca. Chinezariile luate de mine, au fost mai mult din curiozitate. Dar nu isi gasesc locul.
Fişiere ataşate
1935 250 lei 2 .jpg
1935 250 lei 2 .jpg (93.5 KiB) Vizualizat de 22275 ori
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Voinovanu
**
**
Mesaje: 29
Membru din: 02 Dec 2009, 22:21
Localitate: Iasi, Bucuresti

Mesaj de Voinovanu »

banivechi scrie: Eu sint chiar convins ca "prietenii" sint deja suficient de perfectionati. Piata e invadata de ani buni deja de falsuri. Si mai rele, si mai bune, ceea ce indica clar ca exista o industrie deja a falsurilor. Si oricit ati argumenta ca nu va permiteti o moneda de o mie de euro si va multumiti cu o copie (nu comentez ca moneda pe care ati prezentat-o mai sus daca ar fi originala n-ar valora mai mult de 9-10 euro si nu o mie...) n-o sa fiu de acord cu Dv.
Eu daca nu-mi permit un Rolex de 10.000 euro pe care sa-l etalez daca ma duc simbata la o petrecere cu manele n-o sa optez niciodata pentru unul fals de 20 dolari. Eventual ma duc la un concert rock, unde nu se poarta ceas la mina...
Asa si cu monedele: nu deveniti un numismat mai mare daca umpleti un gol in clasor cu un fals. Din contra!
Sunt de acord cu dl. Banivechi că ”prietenii” s-au perfecționat suficient de mult, ca să pună pe piața o mulțime de falsuri, atât ale monedelor mai uzuale, cât și ale monedelor mai rare, de exemplu, 250 lei ”Garda de fier”. Mă întreb care este viitorul numismaticii? Piața va fi inundată de piese false pe care mulți le vor cumpăra ca autentice datorită calității de executare. Ca consecință a ofertei, se vor ”corecta” în jos prețurile pe piețele de tip e-bay sau okazii.ro. Desigur, vor exista experți care vor putea deosebi falsurile. Cred că cei mai buni se vor asocia cu marele case de licitații, iar girul unui expert/casă de licitație va fi obligatoriu pentru mult mai multe piese decât în prezent. Aceste cheltuieli colaterale legate de expertiză evident că vor fi suportate de colecționari, ceia ce va crește prețul monedelor vândute prin intermediul caselor de licitație. Evident că și acum se fac expertize ale monedelor rare. Eu vreu să spun că datorită invaziei monedelor din China, mult mai multe monede vor trebui să aibă un certificat de expertiză. Adică, voi avea dubii să achiziționez de pe internet chiar și o monedă de 5 lei 1880...
roantichitati
******
******
Mesaje: 585
Membru din: 31 Ian 2006, 23:54
Contact:

Mesaj de roantichitati »

Voinovanu scrie:

Sunt de acord cu dl. Banivechi că ”prietenii” s-au perfecționat suficient de mult, ca să pună pe piața o mulțime de falsuri, atât ale monedelor mai uzuale, cât și ale monedelor mai rare, de exemplu, 250 lei ”Garda de fier”
Facaturile la piesa "Garda de fier" , s-au facut cu ajutorul matritelor originale , in Romania , e o poveste mai veche , s-a vorbit mai mult despre asta pe acest forum . Stiti cumva de falsuri facute in China la aceasta piesa ?
Scrie răspuns