Medalie 1857, argint, 18 mm, licitata in Bucuresti

Dacă le cunoaștem, ne putem feri de ele!

Moderatori: Deus, Comboloi, NumisKID, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Medalie 1857, argint, 18 mm, licitata in Bucuresti

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Efectiv nu stiu ce sa mai cred , de ce se intampla in numismatica romana si asta la o casa de licitatie din Bucuresti, care cred ca se vrea fruncea.
Ca la moneda romaneasca incepand cu 1867 nu au pe cineva, care sa stie meserie , este clar si s-a si recunoscut acest lucru.
Le scriu ca au monede de 5 lei declarate XF sau AU si 2 lei 1900 UNC.
In realitate piese slabe, partial si cu greseli la muchie, linse si frecata, VF sau VF slab.
Aici au scos gradarile fanteziste, macar.

Medalia convocarii divanelor ad-hoc din Tara Romaneasca si Moldova, argint, diametru de 18 mm, anul 1857.
Piesa este declarata ca raritate extrema si cica se vinde la 1900 EUR.
Le-am spus degeaba ca piesa este cu multe semne de intrebare ( Romania in 1857 ? ) si ca deci ar fi un medalion mai fantezist, produs probabil inainte de 1900, dar dupa 1866.
Unde nu se mai discuta, este faptul ca piesa din licitatie este turnata si data si cu un zmac inchis, sa nu se vada asa usor porozitatea.
In timp lichidul colorat s-a mai uscat bine si in unele parti s-a desprins de campul medaliei si a cazut.
Sus stanga langa coroana este o umflatura, care denota ca si acolo " patina artificiala " ii va spune campului, cat de curand, la revedere.
Daca s-a dat cu adevarat si sunt multi bani pentru nimic, sugerez cumparatorului sa mai intrebe in stanga si dreapta si macar sa o controleze , daca este macar argint !
Fişiere ataşate
IMG_8682.JPG
IMG_8681.JPG
Curiosity Killed The Cat !
Scrie răspuns