5 lei 1881 - DOMN

Dacă le cunoaștem, ne putem feri de ele!

Moderatori: Deus, Comboloi, NumisKID, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

5 lei 1881 - DOMN

Mesaj de ambr0zie »

Buna ziua,

Postez la falsuri si sper sa fi ales locul gresit.

Am achizitionat un 5 lei 1881 - DOMN - potrivita pentru buzunarul si pentru ochiul meu, dar vreau sa verific cu utilizatorii mai experimentati ca mine.

Am tot vazut din pacate falsuri pe net - facute din ce in ce mai bine.

De acesta ce spuneti? mie imi pare original dar cu progresul marelui popor chinez .....
Cu toate loviturile (la primul 8 - 1881 nu e lovitura, e minunata mea camera de telefon jucand feste), evident daca nu e facatura, se poate incadra la VF?
Fişiere ataşate
2.JPG
1.JPG
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
george_s321
******
******
Mesaje: 518
Membru din: 20 Iul 2011, 20:14
Localitate: bucuresti

Re: 5 lei 1881 - DOMN

Mesaj de george_s321 »

Nu este facatura si nici nu se incadreaza la VF. Este un F de cam 80 lei.Poate 90,depinde de perspectiva si de buzunar :) .
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: 5 lei 1881 - DOMN

Mesaj de ambr0zie »

Va multumesc pentru raspuns. M-ati linistit - nu e o avere, dar nici n-as fi sarit in sus (sau in jos) de bucurie daca era facatura.
Ati nimerit pretul - eu sunt foarte multumit ca am gasit-o.

Despre stare - probabil aveti dreptate, oricum mie imi place foarte mult, o vanam de ceva timp pe la targuri si pe site-urile de licitatii (eu nu aveam niciun 5 lei 188x, doar un fals amuzant de care am si scris pe aici) dar gaseam numai MULT mai scumpe - si nu vorbesc de starile foarte bune. Cum nimic din ce cumpar nu e destinat vanzarii, acest tip de stare e ce imi trebuie mie (si buzunarului meu).

Acum glumind, trebuie sa evit aceasta sectiune a forumului pentru ca incepusem sa vad falsuri peste tot in mica mea colectie :)

Mi se pare mie sau in ultimii 2 ani aproximativ preturile au explodat?
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
george_s321
******
******
Mesaje: 518
Membru din: 20 Iul 2011, 20:14
Localitate: bucuresti

Re: 5 lei 1881 - DOMN

Mesaj de george_s321 »

De falsuri 1881 made in China nu am auzit.Daca era fals de epoca facea mai mult decat face asa.
Preturile la monede F-AUNC sunt in picaj in ultimul timp si picajul e abrupt rau.Perioada de crestere a preturilor e deja amintire de 1 an cam.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: 5 lei 1881 - DOMN

Mesaj de ambr0zie »

Sper nici sa nu auzim.

Pentru cei experimentati aceste mizerii (replicile chinezesti nemarcate cu COPY macar - e legal?!) nu prezinta pericol. Eu ma recunosc amator total, nu stiu daca am tinut in mana in total 10 monede de 5 lei 188x si aceasta e prima pe care o am.

Vedeti si http://transylvanian-numismatics.com/ph ... 105#p91017
- recunosc ca daca nu era atrasa de magnet si nu era gluma (voluntara sau nu) - 1880 - Rege as fi fost pacalit.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
jones2m
*****
*****
Mesaje: 489
Membru din: 20 Mai 2011, 08:06
Localitate: TARGU MURES

Re: 5 lei 1881 - DOMN

Mesaj de jones2m »

nici eu nu am cunostinta de 5 lei 1881 fals. Deocamdata....

Eu ii dau totusi un VF (sunt mai indulgent)- e piesa frumoasa, cu patina uniforma agreabila. Toate elementele desenului sunt vizibile etc etc .

De acord cu pretul undeva intre 90 de RON-100 RON.

Preturile sunt in scadere de doi incoace (de la scaderea cursului la PM) care inevitabil a atras o scadere destul de abrupta la toate piesele indiferent de starea de conservare.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: 5 lei 1881 - DOMN

Mesaj de ambr0zie »

Sa știți ca arata (ceva) mai bine în realitate, poza e făcută cu un telefon cu adevărat made in China. Mai puțin tocita și fără problema de la primul 8. Dar știți vorba aceea, tot... cetățeanul își lauda ciocanul și eu sunt foarte bucuros pentru ca nu aveam niciun 5 lei.

Am zis de preturi în creștere pentru ca pana acum puțin timp eu cumpăram doar de la târguri și în Iași impresia mea e că vin din ce în ce mai putini oameni cu piese ok pe România și cei care vin practica preturi un pic mai mari decât ce vad pe net. E posibil sa fi ratat eu, dar de exemplu o singura data în 2 ani am văzut 1 banu (pe care l-am și luat) și tot o singura data Hora, la același domn. De asta nu a mai fost buget. Dar nu luați de buna 100%,pe la târg ajung de obicei seara când poate piesele s-au vândut deja sau oamenii au plecat.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
jones2m
*****
*****
Mesaje: 489
Membru din: 20 Mai 2011, 08:06
Localitate: TARGU MURES

Re: 5 lei 1881 - DOMN

Mesaj de jones2m »

Ca idee eu cumpar cam 95% de pe net si restul din targuri si magazine. Ca preturi targurile sunt destul de scumpe . Am fost la targuri la care am si platit intrarea si nu am reusit sa i-au nici o moneda din cauza preturilor. La targuri de obicei daca nu esti la deschidere ai toate sansele sa nu gasesti nici o piesa.
Mult succes in continuare.
Scrie răspuns