1 LEU 1876 -FALS-

Dacă le cunoaștem, ne putem feri de ele!

Moderatori: Deus, Comboloi, NumisKID, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de popoviciliza »

nr. 20: a5kin22 din Ртищево, Russian Federation pe lângă ceilalţi:
- grupul de selări rotnikov / elenartt / alex.sv.826 / rodnikov_oleg_0 / rogachev42_4 / unrua_8 / lastjah / dormidontova.olia9 / ozim64 din Ртищево, Russian Federation
- nemez.shvabauer-3 din посёлок Колос, Саратовская область, Russian Federation
- laza3530-8 / vasja771615_4 / rusali643 / tatana66297 din Саратов, Russian Federation
- abramova_elena002 din Москва, Russian Federation
- alex-ldn din rtischevo, Russian Federation
- dima.ozimkov6 din ртищево, Russian Federation
- alishnat_1 din ??????? (sic!), Russian Federation
- medvedem33 din село Архангельское, Russian Federation
s-l1600 (1).jpg
https://www.ebay.com/itm/coin-1-LEU-187 ... c&LH_BIN=1
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de Florian »

Lista dumneavoastra creste!Ati ajuns la numarul 20... :D
In cazul unor astfel de tranzactii,vânzatorul este cel destept si cumparatorul cel prost.E deajuns,daca vrei sa achizitionezi o moneda rarã ca asta,sa arunci un ochi si pe alte surse, ca sa vezi cam cat costa. Un tip pe Alnumis o noteaza cu "F $ 400,00 VF $ 600,00 XF $ 1100,00 UNC $ 2300,00 ." Daca faci o astfel de constatare,poti fi sigur ca una vanduta de ruşi cu 34$ bucata,si inca intr-o stare atat de buna,nu poate fi originala.Atunci,daca tot ti-ai dat seama ca cumperi o copie,mai bine ia-o cu 1,61$ de pe Ali Express.Nu-s cu nimic mai grozave ale ruşilor de pe ebay.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de popoviciliza »

Da. Ale ruşilor de pe eBay sunt luate din China. Din păcate mulţi nu au acces la / interes să caute minima informaţie referitoare la obiectele pe care le cumpără.

Spre exemplu avem români care cumpără copii „xerox” ale bancnotelor tot pe eBay ca fiind originale (s-a mai discutat pe forum).
Spre exemplu avem experţi în cea mai mare casă de licitaţii care cumpără falsuri sper revânzare ca fiind originale (cazul Greg Rohan (President of Heritage Auctioneers & Galleries!!!) http://transylvanian-numismatics.com/ph ... 948#p89948)
Spre exemplu avem experţi care dau drept original o copie (cazul NGC de mai sus, chiar pe 1 leu 1876 http://transylvanian-numismatics.com/ph ... =60#p95277)

Iar eu cred că nu sunt 20 de selări ci mult mai puţini (poate doar unul) care îşi văd închise conturile pentru că vând copii ca fiind originale (nu numai 1 leu 1896, dar tot din China luate) şi sunt daţi cu negativ de către cumpărători.
77one
*
*
Mesaje: 9
Membru din: 28 Iul 2018, 12:43

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de 77one »

Am vazut postarile ce le-ati scris si mi-a dat si mie de gandit cand am vazut o moneda de 1 leu `76 , Toate se potrivesc in afara de litera N de la stern care ieste outin mai mica .
Fişiere ataşate
s-l1600.jpg
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de Florian »

77one scrie: Toate se potrivesc in afara de litera N de la stern care ieste outin mai mica .
Nici axul scutului,care nu e chiar intre 8 si 7,ci mai mult lipit de 8.
5906844914674424688.jpg
%24_57 %285%29.JPG
%24_57 %285%29.JPG (59.74 KiB) Vizualizat de 16584 ori
Original versus copie.
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de Florian »

Zilele astea am cumparat o copie de 1 leu 1876.E reuşitã!Respecta cu o oarecare acuratețe detalile(bineinteles,in afara de cele care au fost remarcate si de colegii nostri de forum ca fiind gresite),iar la culoare(nefiind de argint)aminteste mai degraba de 1 si 2 lei 1924(bun pentru)...Zimții de pe margine sunt impecabili!(o sa revin cu o fotografie mai tarziu).
Am cateva intrebari totusi.Par simple,dar mi-au ridicat o gramada de neclaritati.Aceasta copie(si vorbesc de copia chinezeasca,pe care o vand ruşii drept originala pe ebay)este realizata prin batere sau prin turnare?Daca e prin batere,si detaliile din matrița chinezeasca ar fi trebuit sa fie identice cu cele de pe moneda originala,de ce axul scutului cade gresit,de ce 6-le e mai gros si de ce numarul de perle dintre 6 si capul arhanghelului Mihail nu corespunde(6 perle pentru original si 4 pentru copie)?
Daca e realizata prin turnare,de ce nu pot observa,oricat m-as chinui,acea suprafațã poroasa de care se vorbeste asa de des in cazul unor monede falsificate cu o astfel de tehnica?Sau au fost create printr-o altfel de modalitate,diferita de cele doua enuntate mai sus? :roll:
1537862311065-1.jpg
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Falsul de 1 Leu 1876 cu 6 mai gros pare sa fie batut.
Are o usoara bataie dubla si probabil din cauza asta toate cifrle anului 1876 par ceva mai latite.
Curiosity Killed The Cat !
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de popoviciliza »

nr. 21: lysak-3 din Ртищево, Russian Federation pe lângă ceilalţi:
- grupul de selări rotnikov / elenartt / alex.sv.826 / rodnikov_oleg_0 / rogachev42_4 / unrua_8 / lastjah / dormidontova.olia9 / ozim64 / a5kin22 din Ртищево, Russian Federation
- nemez.shvabauer-3 din посёлок Колос, Саратовская область, Russian Federation
- laza3530-8 / vasja771615_4 / rusali643 / tatana66297 din Саратов, Russian Federation
- abramova_elena002 din Москва, Russian Federation
- alex-ldn din rtischevo, Russian Federation
- dima.ozimkov6 din ртищево, Russian Federation
- alishnat_1 din ??????? (sic!), Russian Federation
- medvedem33 din село Архангельское, Russian Federation
s-l1600.jpg
https://www.ebay.com/itm/Coins-1-Leu-18 ... ctupt=true
Avatar utilizator
Gabi_nt
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Aug 2016, 20:06

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de Gabi_nt »

Florian scrie:Sau au fost create printr-o altfel de modalitate,diferita de cele doua enuntate mai sus?
O posibilitate ar fi sa fi luat pentru matrita doua monede diferite, de exemplu 1 leu 1873 pentru fata cu 1 leu si o piesa cu alta valoare pentru fata cu stema.
Din ce stiu eu singura piesa cu axa deviata la scutul stemei este 5 lei 1883:
http://romaniancoins.org/ro5lei1882.html

Alta posibilitate ar fi sa fi existat piese de 1 leu 1876 originale cu axa batuta inclinat la stema. Sunt colectionari, nu incepatori, care au aceeasi parere cu NGC-ul la piesa gradata...
Fişiere ataşate
n 1 leu 1876 NGC 1.jpg
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de Florian »

Multumesc pentru opinie!Foarte interesant!
Cat despre piesa incapsulata,cred ca o sa va spuna toti ca NGC-ul a gresit.Avem obiceiul asta de a ne indoi de toate si de tot.
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de sorin70 »

Gabi_nt scrie:
Alta posibilitate ar fi sa fi existat piese de 1 leu 1876 originale cu axa batuta inclinat la stema.
Si cu axa inclinata si cu perle mai putine intre marca monetariei si cifra 6.
Cam multe "scapari".
Eu fac parte din categoria celor care o considera falsa. Pote fi un fals batut din argint, cu o matrita bine realizata, dar tot fals este. Si da, consider ca NGC poate gresi.
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de sorin70 »

Florian scrie:Multumesc pentru opinie!Foarte interesant!
Cat despre piesa incapsulata,cred ca o sa va spuna toti ca NGC-ul a gresit.Avem obiceiul asta de a ne indoi de toate si de tot.
Indoiala este o indeletnicire a celor ce gandesc, pe langa faptul ca vietuiesc.
"Dubito ergo cogito, cogito ergo sum" zicea un francez odata...
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1953
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de popoviciliza »

Este o copie, noi o numim impropriu fals încă de când a apărut. Cei ce o produc o vând ca fiind copie, cam la 1 dolar, am mai spus pe acest topic.

Regina Maria a clarificat deja situaţia din NGC la http://transylvanian-numismatics.com/ph ... =60#p95277.

Eu am încercat într-o corespondeţă susţinută să le cer o declaraţie mai explicită, dar nu am pe cineva din interior care să accepte cu uşurinţă dialogul. La final îmi cereau să le dau piesa respectivă să se mai uite o dată la ea, vezi Doamne ca să fie siguri că este ce au încapsulat ei nu altceva (au recunoscut că pare să fie în capsula originală, dar au refuzat să îmi dea fotografiile din arhiva lor)! S-a întâlnit hoţul cu prostul...
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de Florian »

sorin70 scrie:
Indoiala este o indeletnicire a celor ce gandesc, pe langa faptul ca vietuiesc.
"Dubito ergo cogito, cogito ergo sum" zicea un francez odata...
Multumesc, sorin70!Mi-a placut atat maxima dumneavoastra cat si a lui Descartes!Prefer insa increderea in locul indoielii.Eu zic ca e o calitate a celor care vor sa progreseze...
Cat despre piesa pusa in discutie de colegul nostru,Gabi_nt,s-ar putea spune ca,intr-adevar prezinta caracteristicile reproducerilor care se gasesc de vanzare pe diverse site-uri,la prețuri ridicole.Are 4 perle,in loc de 6 si axa spre 8,cu toate literele si detaliile nefiresc ingroşate.Avem toate motivele sa ne indoim,daca gandim,asa cum bine spuneti dumneavoastra;dar n-am putea lua in calcul si posibilitatea unei variante de 1 leu pe care n-o cunoastem?!Poate chiar chinezii au avut un original cu aceste caracteristici,aparent false pentru noi,de care s-au folosit pentru baterea copiilor...Cine mai stie?!"Ex nihilo nihil fit.",asta ca sa ma folosesc de o zicere a aceluiasi filosof...
Avatar utilizator
Gabi_nt
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Aug 2016, 20:06

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de Gabi_nt »

popoviciliza scrie:Este o copie, noi o numim impropriu fals încă de când a apărut. Cei ce o produc o vând ca fiind copie, cam la 1 dolar, am mai spus pe acest topic.
Ceea ce vand rusii este o copie, toata lumea este de acord cu dvs.

Insa modelul dupa care au facut matrita de unde si cum a aparut?
Pentru ipoteza cu folosirea unei monezi pentru fiecare fata as avea urmatoarele argumente:
- replica la 5 lei 1880 (cu REGE) care le-a iesit cu alte dimensiuni
- la 2 LEI 1876 avem 4 perle intre 6 si marca monetariei (nu stiu insa cazuri cu axa scutului stemei inclinat).
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
Scrie răspuns