1 LEU 1876 -FALS-

Dacă le cunoaștem, ne putem feri de ele!

Moderatori: Deus, Comboloi, NumisKID, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de popoviciliza »

George32 scrie:Seller ( Necesito16 ) Marea Britanie
Vanzatorul mentioneaza '' 2 X ROMANIAN COINS 1 LEU 1876 & CAROL I 5 LEU 1885
REPRODUCTION COINS ''
Licitatia se incheie peste 5 zile , in acest moment are un bid (28 Lire ).
https://www.ebay.com/itm/2-X-ROMANIAN-C ... 4237458146
necesito16 (1047 la feedback!!!) e de toată jena.
După simulacrul de licitație citat mai sus revine https://www.ebay.com/itm/2-X-ROMANIAN-C ... SwA75fGEGs
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de popoviciliza »

popoviciliza scrie:Este o copie, noi o numim impropriu fals încă de când a apărut. Cei ce o produc o vând ca fiind copie, cam la 1 dolar, am mai spus pe acest topic.

Regina Maria a clarificat deja situaţia din NGC la http://transylvanian-numismatics.com/ph ... =60#p95277.

Eu am încercat într-o corespondeţă susţinută să le cer o declaraţie mai explicită, dar nu am pe cineva din interior care să accepte cu uşurinţă dialogul. La final îmi cereau să le dau piesa respectivă să se mai uite o dată la ea, vezi Doamne ca să fie siguri că este ce au încapsulat ei nu altceva (au recunoscut că pare să fie în capsula originală, dar au refuzat să îmi dea fotografiile din arhiva lor)! S-a întâlnit hoţul cu prostul...
... NGC lovește din nou! Fotografia re-apare pe site!

https://www.ngccoin.com/certlookup/4789 ... bhOmox_l-Q
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de popoviciliza »

xxx.png
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Efectiv nu ma mai mira nimic la bolovanii astia.
Si mai este lume, care crede ca piesa incapsulata este si originala !
Curiosity Killed The Cat !
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de popoviciliza »

Cristian Ciuplea scrie:Efectiv nu ma mai mira nimic la bolovanii astia.
Si mai este lume, care crede ca piesa incapsulata este si originala !
... cred că mai este lume care NU crede. Dar va disparea curând. În logică, genul asta de eroare este catalogat ca fiind „argumentul autorității”.
La un moment dat am primit un sfat de la unul dintre cei mai buni cunoscători ai numismaticii leului (în genere): peste câteva decenii o să fie considerată original. Asta pentru că și cei ce știu nu vor mai fi atunci
Ultima oară modificat 17 Mar 2021, 10:09 de către popoviciliza, modificat 1 dată în total.
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de ovidiu^ »

popoviciliza scrie:La un moment dat am primit un sfat de la unul dintre cei mai buni cunoscători ai numismaticii leului (ăn genere): peste câteva decenii o să fie considerată original. Asta pentru că și cei ce știu nu vor mai fi atunci
Eu sunt de parere ca si peste cateva decenii vom avea cunoscatori cu experienta care vor fi capabili sa deosebeasca aceste reprodceri. Insa recent pe un grup a fost o discutie unde cineva sustinea cu mare indarjire ca piesa este originala. Uneori, chiar si in fata evidentei, unii pur si simplu nu vor sa inteleaga...
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de ambr0zie »

Am prins si eu o discutie pe un grup acum cateva luni si un numismat pe care il credeam mai cunoscator, cu experienta si cu parul alb, sustinea cu indarjire ca piesa e originala. Acelasi leu 1876 cu scutul stramb si putine perle intre 6 si arhanghel.
Acuma ca a avut un moment de ratacire sau o facea intentionat cu alte scopuri, asta nu mai stiu, unele smecherii nu ma mai mira deloc.

Ieri un alt nevinovat incerca sa vanda un lotulet format din doua piese tocite de 50 bani Carol I si un superb 5 lei 1880 REGE, varianta rara, din acelea atrase de magnet.
Si acolo s-au gasit licitatori, urmaream cu mare placere licitatia pana s-a trezit cineva si a oprit joaca.

E nevoie de un pic de atentie si ceva cunostinte, altfel risti sa arunci banii. Si ma refer la banii in circulatie.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1950
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: 1 LEU 1876 -FALS-

Mesaj de popoviciliza »

ovidiu^ scrie:
popoviciliza scrie:La un moment dat am primit un sfat de la unul dintre cei mai buni cunoscători ai numismaticii leului (ăn genere): peste câteva decenii o să fie considerată original. Asta pentru că și cei ce știu nu vor mai fi atunci
Eu sunt de parere ca si peste cateva decenii vom avea cunoscatori cu experienta care vor fi capabili sa deosebeasca aceste reprodceri.
... da, asa este, cred că și cel menționat se gândea exclusiv la 99,99% din cei care colecționează. Și vorbea despre cu totul altă piesă, mult mai rară, tot de circulație, tot contestată.
Scrie răspuns