Falsuri ?

Dacă le cunoaștem, ne putem feri de ele!

Moderatori: Deus, Comboloi, NumisKID, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
quaz
**
**
Mesaje: 30
Membru din: 19 Mai 2007, 13:01

Falsuri ?

Mesaj de quaz »

Buna ziua ! De curand am observat pe ebay.de cateva piese "danubian celtic" scoase la vanzare la niste preturi cel putin curioase de un domn "extraterestru". Dupa ID, pare a fi roman... Ce parere aveti de respectivele piese ? Multumesc !!
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Re: Falsuri ?

Mesaj de ovidiu^ »

Eu am colaborat cu el si pot spune ca este o persoana de incredere. In legatura cu monedele, nu sunt un expert in antice, par ok insa curatate agresiv...
Avatar utilizator
simaky
******
******
Mesaje: 993
Membru din: 21 Mai 2005, 13:27
Localitate: Paris, FR
Contact:

Re: Falsuri ?

Mesaj de simaky »

piesele dommnului "extraterestru" sunt cel putin dubioase !
s-a mai discutat pe forum
quaz
**
**
Mesaje: 30
Membru din: 19 Mai 2007, 13:01

Re: Falsuri ?

Mesaj de quaz »

Am citit posturile ... Dar am o intrebare : dupa curatarea "agresiva" se produc pori ?
Avatar utilizator
simaky
******
******
Mesaje: 993
Membru din: 21 Mai 2005, 13:27
Localitate: Paris, FR
Contact:

Re: Falsuri ?

Mesaj de simaky »

daca moneda e de argint nu ar trebui sa apara pori
quaz
**
**
Mesaje: 30
Membru din: 19 Mai 2007, 13:01

Re: Falsuri ?

Mesaj de quaz »

Dar in cazul emisiunilor tarzii, la care titlul argintului este scazut ? Pot apare porii ?
hadrian_imperator
***
***
Mesaje: 50
Membru din: 08 Ian 2013, 04:02

Re: Falsuri ?

Mesaj de hadrian_imperator »

in privinta vanzatorului de care vorbiti, nu ar trebui sa aveti nicio grija ori dubiu. Omul are o varsta, studii cam cat jumatate din vanzatorii la targurile numismatice la un loc (asta ca sa nu insult prea multi oameni, pe care nu-i cunosc), lucreaza si castiga intr-un sector unde prea putini dintre noi von ajunge, este de o corectitudine si sinceritate ce mie imi creeaza complexe de inferioritate si... este atins rau de tot de microbul numismaticii (de mic copil). Are tot ce misca Romania la calitati de la XF+ in sus si e fff avansat la medievala romanesti si f bun cunoscator al pieselor dacice si imitatiilor, fiindca e un entuziast al istoriei dacice.

Sa stiti ca s-ar simti deosebit de ranit sa stie ca unii pe aici il considera "dubios". Mie omul asta mi-a trimis in avans monede in valoare de multe sute de euro, fara ca eu sa-i fi platit un cent si cunoscandu-ma numai din 3 mailuri. Ideea d-lui era ca daca nu imi plac monedele sa i le trimit inapoi si imi va plati chiar si costurile postale. Daca eram multumit abia apoi ii putea plati, insa si atunci aveam posibilitatea sa ii trimit mai putin cu 100 de euro.
Deci? Ori sunt eu cel mai mare vrajitor in scris ori omul asta are incredere oarba in oameni???

Si da, are obiceiul sa curete monedele, aproape pe toate, mai putin cele cu luciu ori patina deosebita.
Si NU, nu curata "agresiv" NIMIC. Fiind de specialitate si avand rabdare de fier (specifice unei varste si experiente) omul si-a dezvoltat propria solutie de curatat pe baza mai multor solutii exclusiv organice, in fapt o combinatie de uleiuri si numai stiu ce, ca am uitat. De aceea si lucesc multe din piesele dansului. In rest ca sa il citez: rabdare cu carul. Le freaca incet cu acea pasta neabraziva pana dispare murdaria.
Pune multa inima si e atasat chiar si de piesele vandute. De aceea are grija sa i le ia cineva care iubeste numismatica. Uneori da gres si stiu din discutiile cu dansul ca e f. afectat.

Cunoscand asadar f bine persoana, am tinut ca o datorie de onoare sa ii iau apararea. Ma scuz daca am scris prea mult ori am fost poate chiar agresiv.

Ca sa ii fac un pic reclama: daca aveti piese dacice sunteti rugati sa-l contactati. Acest lucru m-a rugat si pe mine. Ce a scos pe ebay sunt dubluri numai, deci stati linistit ca nu face specula cu asa ceva. El insusi e f surprins de evolutia preturilor.

stima si mandria.... :wink:
Avatar utilizator
simaky
******
******
Mesaje: 993
Membru din: 21 Mai 2005, 13:27
Localitate: Paris, FR
Contact:

Re: Falsuri ?

Mesaj de simaky »

din pacate nu pot sa inteleg atitudinea acestui domn care cumpara monede DACICE, le curata .... si le revinde apoi cu un pret mai mic decat cel de achizitie !!!???
Avatar utilizator
radu_28
*****
*****
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2010, 08:55
Localitate: Alba Iulia, Rethymno

Re: Falsuri ?

Mesaj de radu_28 »

hadrian_imperator scrie: f bun cunoscator al pieselor dacice si imitatiilor, fiindca e un entuziast al istoriei dacice.
Judecand strict dupa unele piesele scoase la licitatie de-a lungul timpului eu ma cam indoiesc de cunostintele distinsului domn in legatura cu "imitatiile locale", altfel nu-mi explic cum a scos la licitatie falsuri evidente ale unor imitatii locale.
Prin folosirea termenului de imitatii va referiti la imitatii dacice sau la falsurile imitatiilor dacice?
hadrian_imperator scrie: Ca sa ii fac un pic reclama: daca aveti piese dacice sunteti rugati sa-l contactati.
Mare grija sa nu-i faceti mai mult decat "putina reclama"...
"Nemo censetur ignorare legem."
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
Scrie răspuns