"Ordinul Mare Cruce" ... legionară.

Dacă le cunoaștem, ne putem feri de ele!

Moderatori: Deus, Comboloi, NumisKID, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
ioankoga
**
**
Mesaje: 11
Membru din: 06 Aug 2014, 13:05

"Ordinul Mare Cruce" ... legionară.

Mesaj de ioankoga »

pe situl http://www.emedals.com/ mai exact la adresa http://www.emedals.com/a-romanian-iron- ... dge-eu7100 găsim o nouă variație al acestui așa zis Ordin Legionar.
Fiind o persoană aplecată spre a colecționa cele ce au legătură cu zona *dreapta/extrema dreapta* românească, am dat de nenumărate ori peste fanteziile diverșilor ce vor a profita de naivitatea celor (și așa puțini) ce sunt interesați de această zonă. O impresionantă colecție de Biblii purtătoare de svastici&gărzi de fier pecetluite de inconfundabila semnătură a celui ce a fost C.Z.Codreanu (e adevărat, la începutul acestor apariții, primele două/trei exemplare au fost cumpărate de naivi la prețuri între 400/500 E. La acel timp, aceștia lăundîndu-se prin media internetică). Nu mai spun de diverse foi de tablă zgâriate stângaci sub forma unor închipuite însemne ce ar trebui să producă teamă .., ce le vedem pe diverse pagini electronice ori târguri.
Revenind la *Ordinul...*. Literatura/Memoriile/Imaginile/Instantaneele cu tema M.L. nu aduce nici cea mai mică aluzie la acesta. Deci, pentru mine rămâne o Fantezie. Frumoasă, dar Fantezie.
Sunt sigur că nimeni de pe acest Forum nu ar arunca pe geam suma de 1800$ pentru această *piesă*.
La cea mai mică comparație cu cealaltă piesă ce se ivise pe ocazii.ro, putem Observa că avem în față doi *meșteri argintari*.
p.s. Am la cunoștință și celălate variații, dar exemplul de pe ocazii mi-o fost la îndemână.
O seară bună.
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: "Ordinul Mare Cruce" ... legionară.

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Va referiti probabil la piesa din poza, 1300 $.
Este fosta raritate a colegului Iason si s-a mai comentat de ea pe acest forum.
Atunci el se batea cu pumnii in piept ca " ordinul " are provenienta, adica venea din fam. unui legionar nascut in Grecia, parca Veria.
Nu la mult timp dupa discutia de pe forum, raritatea apare pe eBay si dupa ceva timp a ajuns la emedals, care ia orice, piese smecherite, completate, pana la falsuri 100% , numai pretul sa fie bun.
Fişiere ataşate
a_5587.jpg
Curiosity Killed The Cat !
Avatar utilizator
tripleseven
******
******
Mesaje: 1061
Membru din: 20 Sep 2006, 23:12

Re: "Ordinul Mare Cruce" ... legionară.

Mesaj de tripleseven »

Mai aparuse, la un moment dat, si pe ebay.de o minunatie din aceasta autentica :) :arhh:
Fişiere ataşate
gf-tampenie1b.JPG
gf-tampenie1c.JPG
Scrie răspuns