Bibliografie numismatica

Monede grecești, romane, bizantine.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Enciclopedia asta nu e lucrarea care prezinta in ordine alfabetica toate localitatile unde s-au descoperit vestigii arheologice? Ca daca da, atunci eu asa stiu ca seria a fost intrerupta, nu s-a mai scos ultimul volum parca.
luc
*****
*****
Mesaje: 250
Membru din: 28 Mai 2006, 23:45
Localitate: moinesti

Mesaj de luc »

Din cate stiu eu, au aparut doar 3 volume, dar s-ar putea sa ma insel ( Enciclopedia arheologiei şi istoriei vechi a României (coord.: Const. Preda), Editura Enciclopedică, Bucureşti, vol. I, 1994 (A-C); vol. II, 1996 (D-L); vol. III, 2000 (M-Q).). Personal, cred ca e un instrument foarte bun pentru arheologi. Mai exista o astfel de lucrare, dar e mult depasita (Dicţionar de istorie veche a României (coordonator: Dionisie M. Pippidi), Editura Ştiinţifică şi Enciclopedică, Bucureşti, 1976).
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

luc scrie:Din cate stiu eu, au aparut doar 3 volume, dar s-ar putea sa ma insel ( Enciclopedia arheologiei şi istoriei vechi a României (coord.: Const. Preda), Editura Enciclopedică, Bucureşti, vol. I, 1994 (A-C); vol. II, 1996 (D-L); vol. III, 2000 (M-Q).).
Da, asta este. Deci am auzit bine, nu s-a mai scos si ultimul volum?
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Yu_L.Yan scrie:"Arta monedelor geto-dacice" (eseu numismatic) - de Mihai Gramatopol
Buc. 1997 - Editura Meridiane
din seria Curente si sinteze, nr. 61
Excelenta lucrare intr-adevar. pacat ca nu-i tradusa si in cateva limbi de circulatie internationala. Ca de altfel cele mai multe lucrari despre monedele geto-dacice. Mai exista ceva lucrari interesante (despre monede antice) de exemplu Efigii feminine pe monedele romane (n-am pus ghilimele pentru ca nu-mi aduc aminte titlul exact) a lui Ion Donoiu sau "Circulatia monetara in Dacia preromana" a lui C Preda.
dimo13
******
******
Mesaje: 890
Membru din: 12 Dec 2006, 16:20
Localitate: bucuresti

Mesaj de dimo13 »

si mie mi-a placut cartea domnului Gramatopol, mai ales ca intra in disputa cu unele ipoteze ale lui Constantin Preda, e interesant.
Iar daca suntem la capitolul bibliografie, am dat intamplator peste tematica si bibliografia concursului pentru postul de ofiter-protectie patrimoniu cultural national-serviciul investigatii.
Pe langa o gramada de legi, exista si o tematica speciala, de la cetatile dacice la Renastere si tot asa, cu bibliografie mare (peste 20 de titluri), din care jumatate tin de numismatica, e o lista bine facuta.
Iata, deci, ca (teoretic) legea vegheaza... :D
stefan vasilita
*****
*****
Mesaje: 266
Membru din: 25 Apr 2006, 13:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de stefan vasilita »

aldor a scris
luc a scris:
Din cate stiu eu, au aparut doar 3 volume, dar s-ar putea sa ma insel ( Enciclopedia arheologiei şi istoriei vechi a României (coord.: Const. Preda), Editura Enciclopedică, Bucureşti, vol. I, 1994 (A-C); vol. II, 1996 (D-L); vol. III, 2000 (M-Q).).


Da, asta este. Deci am auzit bine, nu s-a mai scos si ultimul volum?
din cate stiu va aparea in curand
dragos03
****
****
Mesaje: 164
Membru din: 02 Apr 2006, 23:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dragos03 »

Eu mi-am cumparat vol. III din Enciclopedia arheologiei la un pret foarte mic de la un targ de carte. S-ar putea sa o mai gasiti la targurile organizate in acest an.
luc
*****
*****
Mesaje: 250
Membru din: 28 Mai 2006, 23:45
Localitate: moinesti

Mesaj de luc »

In legatura cu lucrarea lui Gramatopol, si eu am fost entuziast cand am descoperit-o, in special ca punea sub semnul intrebarii multe dintre ideile lui C. Preda. Dar acum mi se par cam exagerate majoritatea opiniilor lui. Lucrarea domnului Preda (chiar cu modificarile din 1998) ramane baza numismaticii geto-dacice. Spre deosebire de Gramatopol, C. Preda a colindat toate muzeele din tara si a avut acces direct la foarte multe monede. Din cate stiu eu si I. Winkler pregatea de o sinteza a monetariei dacice, prin anii 70. Si asta a dat o savoare aparte polemicilor scrise dintre ea si C. Preda (carora s-a alaturat, ulterior si Octavian Iliescu). O buna perioada de timp apareau raspusuri, replici la raspunsuri, uneori chiar in aceeasi revista.[/quote]
cristi_g
****
****
Mesaje: 193
Membru din: 21 Dec 2006, 01:37
Localitate: bucuresti

carte

Mesaj de cristi_g »

poate e cineva interesat de ''CONSTANTIN CEL MARE"de Ion Barnea si Octavian Iliescu.Eu sunt total aerian cu anticele :oops: Am gasit-o in tirg la 10 ron si m-am gindit ca o avea cineva nevoie de ea si nu o gaseste :!:
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Re: carte

Mesaj de berserkr »

cristi_g scrie:poate e cineva interesat de ''CONSTANTIN CEL MARE"de Ion Barnea si Octavian Iliescu.Eu sunt total aerian cu anticele :oops: Am gasit-o in tirg la 10 ron si m-am gindit ca o avea cineva nevoie de ea si nu o gaseste :!:
O carte excelenta de asemenea. Chiar uitasem de ea. Chiar daca partea de moneda este cam neingrijita, macar breviarul istoric in legatura cu toate aspectele perioadei o fac o carte de dorit. O recomand cu caldura oricui are interes in domeniu.
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Re: carte

Mesaj de andi_codescu »

cristi_g scrie:poate e cineva interesat de ''CONSTANTIN CEL MARE"de Ion Barnea si Octavian Iliescu.Eu sunt total aerian cu anticele :oops: Am gasit-o in tirg la 10 ron si m-am gindit ca o avea cineva nevoie de ea si nu o gaseste :!:
Pe mine ma intereseaza, daca veti vrea sa o vindeti, va rog sa imi spuneti si mie. Daca o veti posta pe okazii, sunt sigur ca sunt multi interesati si vor licita pentru ea. Eu am citit-o acum ceva vreme la "biblioteca oraseneasca" si as vrea sa o am.
Avatar utilizator
BAIDA DORU
******
******
Mesaje: 507
Membru din: 05 Dec 2006, 02:26
Localitate: Fălticeni
Contact:

Mesaj de BAIDA DORU »

cartea MONEDA de Radu Negrea se gaseste in anticariate in iasi pe strada Lapusneanu,pentru cine este interesat si are timp de cumparaturi.
sorin70
******
******
Mesaje: 2524
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Mesaj de sorin70 »

pysy1984 scrie:cartea MONEDA de Radu Negrea se gaseste in anticariate in iasi pe strada Lapusneanu,pentru cine este interesat si are timp de cumparaturi.
Vedeti si "Spoliatorii" care e editia necenzurata si completata a "Monedei" de Radu Negrea , aparuta dupa revolutie. E foarte interesanta.
luc
*****
*****
Mesaje: 250
Membru din: 28 Mai 2006, 23:45
Localitate: moinesti

Mesaj de luc »

Tot in legatura cu viata lui Constantin I, am gasait, recent, o traducere a lui Ch. Odahl, Constantin cel mare si imperiul crestin, aparuta in 2006, la ed All. In aceeasi serie, am gasit si o traducere a lui E. Champlin, despre Nero. Interesante.
KARAMIHAI
******
******
Mesaje: 1051
Membru din: 19 Sep 2006, 11:15
Localitate: Bucuresti

Mesaj de KARAMIHAI »

Am gasit pe net o bibliografie istorica a Romaniei 1999-2004 :
http://www.bcucluj.ro/re/oc/BistRO1999-2004/
Are un capitol axat si pe medalistica, insigne si decoratii.
Mihai
Scrie răspuns