Expediere monede in Europa

Monede grecești, romane, bizantine.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Scrie răspuns
Smashy
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 4
Membru din: 20 Feb 2018, 16:34

Expediere monede in Europa

Mesaj de Smashy »

Salutare,

Am si eu ceva monede de vanzare postate pe eBay si sunt foarte aproape de 2 vanzari. Chestia e ca nu stiu cum sa le expediez cumparatorului...am intrebat la posta, dpd,dhl, ups, fan courier si toti mi-au explicat ca nu trimit prin serviciul lor monede...
Cu ce pot expedia?

Am vandut si niste bancnote si le-am expediat prin Posta Romana, scrisoare prioritara...era vb de valoare mica si mi-am permis sa fac lucrul asta dar la monede e cu totul altceva.

Deci, cine ma poate ajuta cu un sfat sau sa imi recomande un curier prin care pot trimite monede in Europa, in special Italia.

Multumesc.
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Expediere monede in Europa

Mesaj de popoviciliza »

Păi aşa e cum vi s-a spus.

Va trebui să le expediaţi tot fără să declaraţi conţinutul.

Succes!
Smashy
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 4
Membru din: 20 Feb 2018, 16:34

Re: Expediere monede in Europa

Mesaj de Smashy »

Bun...si daca le descopera ce se intampla? Se confisca sau se returneaza?
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Expediere monede in Europa

Mesaj de popoviciliza »

Dacă le descoperă înainte de plecare, nu vă permite să le trimiteţi.

Dacă se întâmplă după, nu mai este descoperire (ar însemna să vă cheme să vă deschideţi singur plicul, nu se poate altfel, deocamdată), aşa că nu primiţi decât cel mult despăgubirea standard, indiferent de valoarea declarată. Mie mi-au „descoperit” din plic bancnote la Biroul de Schimb Internaţional (BSI), aşa că plicurile au ajuns goale la destinaţie.

Sper că am răspuns suficient de clar.

Cu stimă,
Smashy
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 4
Membru din: 20 Feb 2018, 16:34

Re: Expediere monede in Europa

Mesaj de Smashy »

Destul de clar, multumesc.

Totusi nu inteleg de ce nu se poate, macar in interiorul Uniunii Europene...
Ca o curiozitate, si celelalte tari europene au legile asa? Sau doar noi suntem mai cu motz?
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Expediere monede in Europa

Mesaj de popoviciliza »

Sunteţi la început, din câte îmi dau seama. Cel mai bine este să vă interesaţi la sursă, aşa cum aţi şi făcut. Pe forum nu veţi găsi decât atenţionări sau păţanii...

Citiţi sau recitiţi https://www.posta-romana.ro/a119/termen ... .html#2.12. Trimiteri po%C5%9Ftale refuzate la colectare, este vorba despre punctul f): „trimiterile poştale fără valoare declarată care conţin următoarele obiecte: monede; bilete de bancă; bancnote sau valori la purtător; cecuri de călătorie; platină, aur, argint, prelucrate sau nu; pietre preţioase; bijuterii şi alte obiecte preţioase;”

Aceasta înseamnă:
- nu se discută decât la colectare, după ce se închide plicul, acesta se expediaţă, fără „descoperiri”
- dacă se fac „descoperiri” şi nu sunteţi chemat, atunci ajungeţi pe calea celor din forum care au ajuns în această situaţie

Referitor la întrebarea „Ca o curiozitate, si celelalte tari europene au legile asa? Sau doar noi suntem mai cu motz?”, m-am hotărât să vă răspund astfel:
- Uniunea Europeană este o uniune pe partea de vamă, nu pe partea de poştă (sper să mai dureze acest motz)
- poşta fiecărei ţări face parte din Convenţia poştală universală http://www.cdep.ro/proiecte/2005/500/20/8/ax2.pdf, iar la avem sub-punctul 6.1: „Este interzisă introducerea de monede [...], bancnote [...]” cu rezervele de la 6.1.1.1, 6.1.2 şi 6.1.3

Rămânând în limitele celor de mai sus, sper să fiţi de acord că ţările care NU se conformează la 6.1 sunt mai cu motz, nu cele care se conformează.

Cu stimă,
Smashy
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 4
Membru din: 20 Feb 2018, 16:34

Re: Expediere monede in Europa

Mesaj de Smashy »

Multumesc :)
Deci e practic imposibil sa trimit monede in Uniunea Europeana? Chiar nu exista nicio solutie?
sorinss
**
**
Mesaje: 45
Membru din: 18 Dec 2017, 15:47
Localitate: Suceava

Re: Expediere monede in Europa

Mesaj de sorinss »

Nu e imposibil ci doar riscant, o spune un patit.
Dupa aproximativ 70 de schimburi peste tot in lume, in toamna anului trecut a inceput si la mine .
Mi se pare neconstitutional sa-ti umble securistii prin plicuri ba chiar sa ti le si confiste dar......asta e! :x :x
Nu stiu cum e pe la altii insa de multe ori mi s-a intamplat sa primesc plicuri cu declaratie vamala chiar si din UE , in care expeditorii scriau foarte clar la continut: monede /monede numismatice/produse numismatice....etc.
NIHIL SINE DEO!!!
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Expediere monede in Europa

Mesaj de popoviciliza »

Ţările respective se încadrează în Convenţia poştală universală http://www.cdep.ro/proiecte/2005/500/20/8/ax2.pdf, punctele 6.1.1.1, 6.1.2 şi 6.1.3.
sorinss
**
**
Mesaje: 45
Membru din: 18 Dec 2017, 15:47
Localitate: Suceava

Re: Expediere monede in Europa

Mesaj de sorinss »

popoviciliza scrie:Ţările respective se încadrează în Convenţia poştală universală http://www.cdep.ro/proiecte/2005/500/20/8/ax2.pdf, punctele 6.1.1.1, 6.1.2 şi 6.1.3.
In Romania fiind stat politienesc si securist cu larga aprobare a cetatenilor....nu se poate. :arhh:
Din fericire, faptul ca inca mai exista tari normale la cap, inca pot sa primesc monede prin plic. Altfel...confiscau tot mai rau ca pe vremea stalinistilor!!
NIHIL SINE DEO!!!
Avatar utilizator
Cristian
***
***
Mesaje: 67
Membru din: 06 Iul 2008, 21:08

Re: Expediere monede in Europa

Mesaj de Cristian »

La postele europene sunt c-am aceleasi riscuri ca si la posta din Romania.E interzis trimiterea de monezi ,obiecte de anticariat ,etc.Diferenta fata de Romania ,consta in oamenii ce lucreaza acolo.Nu cred ca nu stiu cei de la posta italiana sau de la vama ca eu primesc o moneda sau o decoratie ,e pur si simplu isi fac treaba.
Pantiru
******
******
Mesaje: 515
Membru din: 05 Apr 2007, 20:11

Re: Expediere monede in Europa

Mesaj de Pantiru »

Eram la postă, trimiteam un colet. Am hotărât să fotografiez plicul inainte de a-l trimite.
Cred, am fost observat de cei de la supravegherea video. Coletul a fost reținur și rătăcit o lună de zile.
După numeroase reclamații, plicul a ajuns la destinatar. Sfatul meu - nu fotografiați în incinta poștei ! ))
popoviciliza
******
******
Mesaje: 1955
Membru din: 16 Feb 2014, 18:07

Re: Expediere monede in Europa

Mesaj de popoviciliza »

Da, ca şi ceea ce am scris mai sus, nici fotografiatul nu merge... http://transylvanian-numismatics.com/ph ... 73#pr94929

Undeva în urma noastră, era un coleg de forum care făcea dovada că a dat continutul filmând tot ceea ce presupune băgatul în plic şi depunerea la oficiant, acolo tehnică de filmare ascunsă!!!
Scrie răspuns