Identificare monede

Monede grecești, romane, bizantine.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Scrie răspuns
rotelas2017
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 1
Membru din: 09 Apr 2017, 10:44

Identificare monede

Mesaj de rotelas2017 »

Buna ziua,

Sunt utilizator nou pe acest forum,deci daca sunt offtopic rog un moderator sa modifice postarea sau sa o plaseze in sectiunea potrivita.

Am mostenit niste monede de la bunicii mei,eu nefiind in domeniu as dorii o identificare si o estimare de pret pe piesele atasate in fotografii.Una dintre piese stiu ca este din aur si ca este necirculata,despre restul nu am nici cea mai mica idee.

Un link unde sunt postate fotografiile mentionate mai sus -> https://postimg.org/gallery/1tqj2057i/

Va multumesc !

Stefan
Mail :rotelas@gmail.com
Avatar utilizator
drmau
*****
*****
Mesaje: 476
Membru din: 23 Mar 2005, 15:21
Localitate: Undeva in lume... din pacate

Re: Identificare monede

Mesaj de drmau »

Locul postului dvstr este in "Identificare piese numismatice, preturi informative"... altfel nimic gresit cu postul :-) Scuzabil daca sunteti la inceput desi se merita sa va bateti capul mai mult.

Cineva a stat mult prin Austria :-)
Majoritatea par austriece si moderne.
Chiar si cel cu Maria Teresa este S.F. - re-strike si pare unul modern.

La cat ma pricep eu la piese austriece nu mi s-ar parea ca ati avea ceva deosebit.
Sunt cateva comemorative inclusiv cea de aur si ca urmare acestea s-ar putea sa aiba ceva valoare peste pretul metalului...
Sincer nu cred ca stati pe o gramada mare de bani dar parca nici n-asi merge cu ele la amanet...

Sper sa va poata ajuta cineva mai bine sau poate mai cautati dumneavoastra pe net. Ebay e un bun inceput... va da cat de cat o idee (dar faceti o medie sau mai bine uitati-va pe la jumatatea de jos a preturilor pe care le gasiti...).

Suces! si cine stie - la multi microbul s-a prins cautand valorea unei mosteniri ca aceasta :-)
Orice stiinta este un sistem de ipoteze; orice filozofie, un pariu cu timpul. Sistemele se pot substitui iar pariurile se pierd de obicei - parafrazandu-l pe Julio Cortázar via „Mironositele” de Federico Andahazi
Scrie răspuns