Monede DACICE

Monede grecești, romane, bizantine.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Scrie răspuns
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Monede DACICE

Mesaj de numbogdan »

Piesa nr.2
Fişiere ataşate
2.jpg
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Monede DACICE

Mesaj de numbogdan »

Piesa nr.3
Fişiere ataşate
3.jpg
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Monede DACICE

Mesaj de numbogdan »

Piesa nr.4
Fişiere ataşate
4.jpg
dimo13
******
******
Mesaje: 890
Membru din: 12 Dec 2006, 16:20
Localitate: bucuresti

Re: Monede DACICE

Mesaj de dimo13 »

Buna seara
Totusi, greu de gasit un cusur. Ar fi nevoie de ceva concret, un fir, un element, dincolo de impresia generala pe care v-o fac monedele. Aversul Aninoasa nu e un indiciu, nu e dubios, pentru ca a fost o stanta foarte uzata, se pot gasi exemplare pentru comparatie, iar in rest... :noidea: Sincer, mi s-au parut piese de calitate cand am vazut imaginile (un avers Prundu expresiv, prima piesa foarte rara, a doua si ea reusita), iar daca totusi, sunt falsuri, atunci sunt falsuri de calitate... :) Sper sa mai apara pareri, as fi curios.
In incheierea scurtului mesaj, reamintesc (si iertati-ma daca-i de prisos) faptul ca nimeni, daca intentioneaza sa cumpere o piesa, nu poate si nu trebuie sa se bazeze pe un verdict oferit pe un forum, pentru simplul fapt ca autentificarea este imposibila din fata ecranului. A, ca mai sporovaim pe aici si ne contrazicem de dragul discutiei, e altceva, dar in privinta achizitiilor ramane doar vechea regula: ai dubii, renunta. :) Toate bune!
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Monede DACICE

Mesaj de numbogdan »

Bună dimineaţa!
Vă mulţumesc pentru amabilitate, pentru mine orice informaţie este foarte importantă, avînd în vedere că am început colecţionarea monedelor dacice abia în vară. Am citit ce s-a scris pe acest topic de 3-4 ori şi de fiecare dată găsesc lucruri noi, pe care nu le-am observat înainte.
La piesa 3 mi s-a părut ciudat piciorul din stînga spate al calului, a cărui copită are o formă evidentă de gheară. Dacă greşesc, am rugămintea să îmi atrageţi atenţia, fără nici o supărare.
Încă o dată, mulţumesc pentru amabilitate!
dimo13
******
******
Mesaje: 890
Membru din: 12 Dec 2006, 16:20
Localitate: bucuresti

Re: Monede DACICE

Mesaj de dimo13 »

O gheara…nu ma gandisem. Ar putea parea, totusi cred ca pur si simplu asa a iesit desenul, n-ar fi ceva dubios. :) Ceea ce nu inseamna ca as baga mana in foc pentru moneda cu pricina...
In asemenea situatii ramane comparatia cu alte piese de prin tezaure publicate, colectii publice sau macar baze de date, precum acsearch sau arhiva sixbid (desi aici cei suspiciosi ar putea obiecta – “...si de unde stii ca monedele vandute sunt autentice?” – nu stiu, dar presupun ca majoritatea sunt, desi n-am garantii).
https://www.acsearch.info/search.html?t ... d&company=
https://www.sixbid-coin-archive.com/#/e ... =date_desc
Scrie răspuns